Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: rodzina gwarancją wychowania dzieci i opieki dla starszych

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o otwarciu wystawy "Stolica Prymasów"
#

# dochodzi informacja o otwarciu wystawy "Stolica Prymasów" #

12.03. Gniezno (PAP) - Rodzina powinna nie tylko gwarantować najlepsze wychowanie dzieci, ale też opiekę dla ludzi starszych - powiedział w piątek podczas VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego prezydent Lech Kaczyński. Mówił też o konieczności umocnienia znaczenia rodziny w Europie.

"Rodzina, funkcjonując prawidłowo, powinna być gwarancją wychowania potomstwa, a także gwarancją dla tych, którzy wchodzą w późną fazę życia, gwarancją opieki i miłości" - powiedział prezydent uczestnikom Zjazdu.

Zaznaczył, że rodzina to małżeństwo kobiety z mężczyzną i jako taka jest podstawą cywilizacji chrześcijańskiej. "Najbardziej przyjaznej dla ludzi cywilizacji stworzonej na Ziemi" - dodał.

"Taka rodzina nazywa się małżeństwem i nic innego małżeństwem nazywać się nie może. Chociaż oczywiście ludzie o określonych preferencjach byli, są i będą, należy im się prawo, tolerancja i chrześcijański stosunek. Ale raz jeszcze powtarzam, małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny" - powiedział prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego tylko w takiej rodzinie mogą rodzić się dzieci i tam może być "prowadzone wychowanie". "I w tej dziedzinie nic pod tym względem jej nie zastąpi" - dodał. Prezydent opowiedział się za małżeństwem jako związkiem zawieranym na całe życie.

Prezydent ocenił, że w Polsce na tle innych krajów europejskich kryzys rodziny jest mniejszy. Wśród jego symptomów wymienił podnoszenie się wieku zawierania małżeństw i zmniejszenie liczby narodzin. Zwrócił uwagę, że państwo powinno zachęcać do posiadania dzieci.

Według prezydenta propagowanie rodziny jako podstawy życia społecznego jest jedną z misji, jakie Polska powinna mieć w UE.

"Rodzina jest nadzieją Europy, jeżeli zostanie zdrowo odbudowana. (...) Zmiany w postrzeganiu rodziny nie oznaczają, że straciła ona na znaczeniu. Rola naszego kraju, gdzie kryzys rodziny jest w mniejszej skali, jest w Unii Europejskiej szczególna. (...) Ta misja jest szczególnie, istotnie ważna i myślę że Polska, przede wszystkim Polki i Polacy znajdą tyle siły, żeby tej misji sprostać, że sprosta jej także polski Kościół" - powiedział Lech Kaczyński.

Zdefiniowanie roli rodziny we współczesnej Europie jest głównym tematem rozpoczętego w piątek w Gnieźnie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy". Do udziału w dyskusjach zaproszono 700 osób: specjalistów, m.in. psychologów, socjologów, pedagogów, ludzi kultury, ekonomistów, a także przedstawicieli Kościołów i religii oraz polityków.

VIII Zjazd Gnieźnieński zorganizowano w 1010. rocznicę I Zjazdu Gnieźnieńskiego - spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III, który w marcu 1000 roku przybył do Gniezna, do grobu św. Wojciecha.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich jako ważnych - na skalę europejską - wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.

III Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w 2000 roku z okazji jubileuszu chrześcijaństwa i odbył się z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w 2003, 2004, 2005 i 2008 roku.

Przy okazji wizyty w Gnieźnie Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, otworzył też wystawę "Stolica Prymasów". Lech Kaczyński podkreślił, że rola prymasa Polski w historii wiązała się nie tylko z Kościołem, ale także z funkcjami politycznymi: w historii państwowości prymas był osobą drugą po królu.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, została zorganizowana w związku z jubileuszem 1010. rocznicy I Zjazdu Gnieźnieńskiego, a także w związku z decyzją papieża Benedykta XVI o przywróceniu tytułu prymasowskiego metropolitom gnieźnieńskim.

Wystawa prezentuje eksponaty związane z historią dziejów Kościoła katolickiego na ziemiach polskich; przybliża ponadtysiącletnie dzieje Gniezna i jego archidiecezji. Składa się z ponad 140 eksponatów i opowiada o początkach struktur kościelnych w Polsce, o zmieniającej się roli prymasa jako "pierwszego księcia" Kościoła, przybliża sylwetki wybitnych prymasów.

Wśród cennych zabytków można zobaczyć m.in. bullę zwaną Złotą z 1136 roku, na mocy której papież Innocenty II, spełniając prośbę arcybiskupa gnieźnieńskiego "bierze w opiekę kościół gnieźnieński", określając zasady jego funkcjonowania.

Wystawę w Gnieźnie będzie można oglądać do 31 sierpnia.(PAP)

kpr/ rpo/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)