Notowania

wiadomości
09.10.2012 14:21

Prezydent Serbii: nie zrzekniemy się Kosowa, by wejść do UE

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić oświadczył we wtorek w Rzymie, że jego kraj nigdy nie zaakceptuje niepodległości Kosowa. Zadeklarował, że Serbia woli nie wejść do Unii Europejskiej niż zrzec się "kawałka swojej ziemi".

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić oświadczył we wtorek w Rzymie, że jego kraj nigdy nie zaakceptuje niepodległości Kosowa. Zadeklarował, że Serbia woli nie wejść do Unii Europejskiej niż zrzec się "kawałka swojej ziemi".

Po spotkaniu z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano Nikolić, który sprawuje urząd szefa państwa od maja, powiedział dziennikarzom, że niepodległości Kosowa, ogłoszonej w 2008 roku, Serbia nie zaakceptuje ani obecnie, ani w przyszłości.

"Nie możemy rezygnować z kawałka naszej ziemi, by wejść do Unii Europejskiej" - dodał serbski prezydent.

Z kolei Napolitano po zakończeniu rozmów wyjaśnił: "Włochy nie należą do europejskich krajów, które wstępnie przedkładają prośbę o uznanie Kosowa jako warunek negocjacji w sprawie członkostwa Serbii w UE". Zapewnił, że Rzym będzie wspierał akcesyjne wysiłki Belgradu. Włochy są gorącym zwolennikiem "perspektywy europejskiej dla całych zachodnich Bałkanów" - zadeklarował.

Włoski prezydent zauważył również, że Unia nie ma "wystarczająco skonsolidowanej linii" w sprawie Kosowa i jego relacji z Serbią. Jego zdaniem Unia, niezależnie od punktu widzenia poszczególnych państw członkowskich w tej sprawie, powinna zaangażować się w rozmowy na temat członkostwa Serbii i doprowadzić do ich pozytywnego zakończenia.

Serbia otrzymała w marcu status oficjalnego kandydata UE, jednak warunkiem rozpoczęcia negocjacji jest poprawa relacji z Kosowem, dawną serbską prowincją, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w lutym 2008 roku. Powstanie rządu socjalistów i nacjonalistów z Serbskiej Partii Postępowej (SNS) po wyborach w maju tego roku uznano w stolicach europejskich za zagrożenie dla procesu zbliżenia Serbii z UE.

Niepodległość Kosowa uznało dotychczas 91 spośród 193 państw członkowskich ONZ. Spośród 27 państw UE nie uczyniły tego dotąd tylko Hiszpania, Słowacja, Rumunia, Grecja i Cypr.(PAP)

sw/ jo/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz