Notowania

wiadomości
28.03.2011 18:43

Prezydent spotkał się z estońską Polonią

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z żoną przebywa z dwudniową wizytą w Estonii, spotkał się w poniedziałek po południu z estońską Polonią. Odznaczył osoby zasłużone dla relacji polsko-estońskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z żoną przebywa z dwudniową wizytą w Estonii, spotkał się w poniedziałek po południu z estońską Polonią. Odznaczył osoby zasłużone dla relacji polsko-estońskich. *

"W wyniku wyroków historii Polska nie sąsiaduje bezpośrednio z Estonią, ale coś z tego historycznego sąsiedztwa pozostało - pewnie wiele sympatii, wiele wydarzeń z historii" - mówił Komorowski.

Jak podkreślił, pomimo odległości od Warszawy do Tallina, Polska jest tam "obecna w postaci Państwa i tablicy marszałka Józefa Piłsudskiego, którą z prezydentem Estonii odsłoniłem".

Przy okazji spotkania Komorowski odznaczył dwie osoby zasłużone dla stosunków polsko-estońskich.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP otrzymał estoński historyk, prof. Raimo Pullat, który zajmuje się relacjami polsko-estońskimi, polsko-fińskimi i estońsko-fińskimi.

"Dziękuję z całego serca. Ten wysoki order uważam za zachętę do pracy w służbie prawdy, przyjaźni między narodem estońskim i polskim aż do końca mojego życia" - powiedział Pullat. Jak podkreślił, odznaczenie traktuje także jako wyraz uznania dla całej nauki estońskiej.

Prezes Związku Polaków w Estonii Halina Kisłacz odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. "Jestem bardzo wzruszona i zaskoczona. To dla mnie niespodziana" - dziękowała Kisłacz.

Podczas ostatniego spisu powszechnego z 2000 roku narodowość polską zadeklarowało nieco ponad 2 tys. osób. Największa grupa osób polskiego pochodzenia mieszka w regionie Harjumaa, w którym położona stolica Estonii - Tallin.

Z Tallina Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ ro/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz