Notowania

wiadomości
28.01.2014 16:51

Prezydent Szwajcarii zwiedził były obóz Auschwitz

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter zwiedził we wtorek były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń przy bloku 11, gdzie naziści rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożył wieniec i oddał hołd pomordowanym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter zwiedził we wtorek były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń przy bloku 11, gdzie naziści rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożył wieniec i oddał hołd pomordowanym.

Szwajcarskiemu politykowi towarzyszyła Nathalie Gelbart, wnuczka ocalonego z Auschwitz. "Jej obecność nadaje szczególne znaczenie tej wizycie i przekazuje przesłanie nadziei" - napisał Burkhalter w księdze pamiątkowej Muzeum.

"Zachowanie pamięci jest naszą powinnością wobec ofiar, a naszą odpowiedzialnością wobec młodego pokolenia jest wyjaśnienie z jednej strony dlaczego taka zbrodnia przeciwko ludzkości była możliwa, a z drugiej jak zapobiegać podobnym tragediom w przyszłości. Auschwitz-Birkenau jest symbolem uniwersalnym. To symbol najgorszego horroru, do jakiego zdolny jest człowiek. Bardzo ważne jest zachowanie go dla naszych dzieci i wnuków" - napisał.

Na teren byłego obozu macierzystego Auschwitz I polityk, któremu towarzyszyła również małżonka Friedrun Sabine Burkhalter, wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4, która ukazuje przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportację i masową zagładę europejskich Żydów. Są tam m.in. puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi. W bloku 5 widział dowody niemieckich zbrodni - włosy ofiar, dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i żydowskie szaty modlitewne.

Didier Burkhalter zobaczył także krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz I goście udali się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widzieli m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów oraz ruiny komory gazowej i krematorium. Szwajcarski polityk zapalił znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,4 mln osób. (PAP)

szf/ as/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz