Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent z szefami sejmowych komisji o cyberbezpieczeństwie

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje po spotkaniu
#

# dochodzą informacje po spotkaniu #

08.06. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę przed południem z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji oraz ds. służb specjalnych. Tematem spotkania był zapowiedziany przez głowę państwa projekt ws. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

O spotkaniu poinformowała PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Zaproszenie otrzymali szefowie komisji: obrony narodowej Stanisław Wziątek (SLD); administracji i spraw wewnętrznych Marek Biernacki (PO) oraz do spraw służb specjalnych - Włodzimierz Karpiński (PO). W spotkaniu uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent poinformował o przygotowywanym przez BBN projekcie nowelizacji dotyczącym zagrożenia atakami informatycznymi. Zapowiedział też, że skonsultuje ten projekt z klubami i kołami parlamentarnymi.

Nowelizacja - jak mówił prezydent - ma wprowadzić definicje i mechanizm reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dodał, że będzie to wykonanie ustaleń ostatniego szczytu NATO w Lizbonie z listopada 2010 r.

Szefowie trzech sejmowych komisji podczas środowego spotkania w Pałacu Prezydenckim - wynika z nieoficjalnych informacji PAP od źródeł zbliżonych do organizatorów spotkania - ocenili, że są szanse, by jeszcze w tej kadencji Sejmu udało się przyjąć prezydencki projekt. Według źródeł zadeklarowali też, że będą starali się poszukiwać ponadpartyjnego porozumienia w tej sprawie.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu RBN gen. Koziej podkreślał, że projekt nie budzi zastrzeżeń merytorycznych - został uzgodniony z wszystkimi właściwymi ministerstwami i agencjami służb specjalnych.

BBN informowało wtedy w komunikacie, że istotą inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego.

Projekt definiuje kategorię cyberprzestrzeni oraz uwzględnienia zdarzenia w niej wśród przesłanek wprowadzenia stanów nadzwyczajnych. Dodatkowo w projekcie rozwinięte jest pojęcie "zewnętrznego zagrożenia państwa", a brzmienie terminu "działania terrorystyczne" jest dostosowane do zapisów Kodeksu karnego, który definiuje przestępstwo o charakterze terrorystycznym. (PAP)

hgt/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)