Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent z szefami sejmowych komisji o cyberbezpieczeństwie

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w środę przed południem z szefami
sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji oraz do spraw służb specjalnych. Tematem
spotkania będzie zapowiedziany przez prezydenta projekt ws. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w środę przed południem z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji oraz do spraw służb specjalnych. Tematem spotkania będzie zapowiedziany przez prezydenta projekt ws. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

O spotkaniu poinformowała PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Zaproszenie do prezydenta otrzymali szefowie komisji: obrony narodowej Stanisław Wziątek (SLD); administracji i spraw wewnętrznych Marek Biernacki (PO) oraz do spraw służb specjalnych - Włodzimierz Karpiński (PO). W spotkaniu będzie uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent poinformował o przygotowywanym przez BBN projekcie nowelizacji dotyczącym zagrożenia atakami informatycznymi. Zapowiedział też, że skonsultuje ten projekt z klubami i kołami parlamentarnymi.

Komorowski poinformował wtedy, że nowelizacja "ma wprowadzić definicje i mechanizm reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni". Dodał, że będzie to wykonanie ustaleń ostatniego szczytu NATO w Lizbonie z listopada 2010 r.

"Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pod szefostwem pana ministra Kozieja przygotowywało odpowiedni projekt regulacji ustawowej, która pozwala, by dotychczasowe systemy reakcji państwa na zjawiska kryzysowe wykorzystać także w sytuacji - jakiegokolwiek charakteru: czy cywilnego, czy wojskowego - zagrożenia w cyberprzestrzeni" - mówił prezydent.

Koziej podkreślał, że projekt nie budzi zastrzeżeń merytorycznych - został uzgodniony z wszystkimi właściwymi ministerstwami i agencjami służb specjalnych. BBN informowało w komunikacie, że istotą inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego.

Projekt definiuje kategorię cyberprzestrzeni oraz uwzględnienia zdarzenia w niej wśród przesłanek wprowadzenia stanów nadzwyczajnych. Dodatkowo w projekcie rozwinięte jest pojęcie "zewnętrznego zagrożenia państwa", a brzmienie terminu "działania terrorystyczne" jest dostosowane do zapisów Kodeksu karnego, który definiuje przestępstwo o charakterze terrorystycznym.(PAP)

hgt/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)