Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy z receptami w dwóch regionach Polski

0
Podziel się:

Pacjenci będą musieli płacić za leki refundowane przez NFZ. Fundusz nie podpisał umów.

Problemy z receptami w dwóch regionach Polski
(fstop123/iStockphoto)

Pacjenci z Opolszczyzny i Podkarpacia będą musieli płacić za leki refundowane przez NFZ, bo Fundusz nadal nie podpisał umów z lekarzami rodzinnymi zrzeszonymi Porozumieniu Zielonogórskim - podkreśla wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz. Według NFZ umowy są sukcesywnie podpisywane.

PZ ostrzega, że w całym kraju lekarzom z federacji kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów, by wystawić nowe, muszą mieć numer tegorocznego kontraktu. Najgorsza sytuacja jest obecnie w województwach: opolskim i podkarpackim. Porozumienie przypomina także, że brak umów z NFZ powoduje, iż inni świadczeniodawcy mogą odmawiać pacjentom bezpłatnego wykonywania badań zleconych przez lekarzy z PZ.

_ - Mimo porozumienia i gwarantowania wypełnienia jego zapisów autorytetami: premiera Donalda Tuska i pani minister zdrowia Ewy Kopacz osobiście, NFZ do 14 stycznia 2011 roku nie podpisał z lekarzami umów na kontraktowanie, a to przecież jedno z podstawowych zadań Funduszu - _ powiedział Radkiewicz._ - Prezes NFZ po raz kolejny pokazuje swoją nieudolność i złą wolę. Przez ten stan rzeczy cierpią nasi pacjenci. _

NFZ zaprzecza informacjom PZ. _ - Straszenie pacjentów, podsycanie atmosfery konfliktu przez zarząd PZ, którego celem jest uzyskanie uprzywilejowanej pozycji wobec innych grup świadczeniodawców, budzi stanowczy sprzeciw _ - podkreślono w oświadczeniu.

Fundusz informuje, że w oddziałach wojewódzkich NFZ _ zostały podjęte wszelkie środki w celu sprawnego zawierania umów w oparciu o prawidłowo przygotowane wnioski _. _ Urzędnicy tak szybko, jak to jest możliwe, według kolejności zgłoszeń, rozpatrują tysiące wniosków złożonych w ostatnich dniach 2010 r. _ - podkreśla. NFZ zaznacza, że termin zawarcia umowy uzależniony jest także od rzetelnego wypełniania wniosków przez lekarzy.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc zwrócił się do prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza o informację dotyczącą niepodpisanych kontraktów. _ - Chociaż nie wszędzie udało się podpisać kontrakty, to trzeba mieć na uwadze, że negocjacje z Porozumieniem Zielonogórskim odbywały się pod koniec roku _ - zaznaczył. - _ Mam nadzieję, że w ciągu kilku dni problem niepodpisanych kontraktów zostanie rozwiązany. _

21 grudnia na wniosek Porozumienia Zielonogórskiego doszło do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. W jego następstwie PZ odstąpiło od postulatu natychmiastowego wzrostu stawki kapitacyjnej. 22 grudnia MZ zgodnie, z wnioskiem Federacji, zgodziło się usunąć z umów z lekarzami rodzinnymi zapis dotyczący sprawozdawczości. Niepodpisanie do końca grudnia kontraktów oznaczałoby, że od nowego roku pacjenci nie mogliby korzystać z porad w gabinetach 14 tys. lekarzy rodzinnych w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Początkowo lekarze z PZ w negocjacjach z MZ i NFZ domagali się wzrostu stawki tzw. kapitacyjnej za świadczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej o 72 grosze (wynosi ona 8 zł). NFZ informował, że na podwyżkę nie ma środków. Argumentem za podniesieniem stawki, jaki przedstawiali podczas rozmów lekarze, były zmiany w sprawozdawczości.

| Porozumienie Zielonogórskie to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w podstawowej opiece zdrowotnej, którzy jesienią 2003 roku sprzeciwili się warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Na początku 2004 r. gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ były zamknięte. Obecnie do Porozumienia należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy. Wyjątkiem jest Zachodniopomorskie. PZ deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników. |
| --- |

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)