Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces b. funkcjonariuszy UB odroczony do marca

0
Podziel się:

Do 1 marca Sąd Rejonowy w Gdańsku odroczył w poniedziałek proces trzech
funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Gdańsku, którzy na przełomie 1953 i 1954 r. mieli znęcać
się nad członkami niepodległościowej organizacji Szczerb.

Do 1 marca Sąd Rejonowy w Gdańsku odroczył w poniedziałek proces trzech funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Gdańsku, którzy na przełomie 1953 i 1954 r. mieli znęcać się nad członkami niepodległościowej organizacji Szczerb.

Powodem odroczenia procesu, już po raz trzeci, był brak opinii lekarskiej dotyczącej jednego z oskarżonych 78-letniego Kazimierza H. z Wałbrzycha, który już w październiku przesłał do sądu pismo, w którym napisał, że jest ciężko chory i nie może przyjechać na proces do Gdańska. Gdański sąd zdecydował dwa miesiące temu, że w przypadku Kazimierza H. opinię o jego stanie zdrowia wyda Akademia Medyczna we Wrocławiu. Placówka ta jednak odpowiedziała sądowi, że m.in. z powodu braków kadrowych nie jest teraz w stanie sporządzić tej dokumentacji i zrobi to najpóźniej do 15 lutego.

Drugi oskarżony, 82-letni Jan F. ze Szczecina, wysłał natomiast pismo do sądu z prośbą o wyznaczenie mu obrońcy z urzędu, bo nie ma pieniędzy na adwokata. W jego przypadku już wcześniej Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie wydała opinię, która uznała, że mężczyzna jest tak poważnie chory, że jego wyjazd do Gdańska na proces zagrażałby jego życiu. Z opinii tej wynika, że Jan F. mógłby uczestniczyć w rozprawach, ale tylko w Szczecinie, miejscu zamieszkania.

W sądzie w poniedziałek stawił się tylko 79-letni Tadeusz P. z Gdańska. Tak jak na poprzedniej rozprawie tłumaczył on dziennikarzom, że jest niewinny i nigdy nie przesłuchiwał działaczy Szczerba.

Pion śledczy gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej zarzuca Janowi F., Kazimierzowi H. i Tadeuszowi P., że między grudniem 1953 r. a kwietniem 1954 r. znęcali się psychicznie i fizycznie nad członkami niepodległościowej organizacji o nazwie Szczerb.

Według IPN członkowie organizacji mieli być poddawani wielogodzinnym, prowadzonych w różnych porach dnia i nocy przesłuchaniom, pracownicy UB mieli też bić członków organizacji, umieszczać ich w karcerze oraz grozić wieloletnim więzieniem i aresztowaniem ich najbliższych. Akt oskarżenia objął znęcanie się nad siedmioma członkami organizacji: śledczy ustalili bowiem, że część potencjalnych poszkodowanych już nie żyje.

Organizacja Szczerb powstała jesienią 1949 r. w Gdańsku, w akcie protestu przeciwko zlikwidowaniu Związku Harcerstwa Polskiego. Członkowie organizacji brali udział w konspiracyjnych spotkaniach, redagowali i rozpowszechniali ulotki o treściach antykomunistycznych, malowali na murach kotwice oznaczające sprzeciw wobec systemu, dekorowali pomniki harcerskie itp. Stalinowski aparat represji traktował działalność Szczerba jako "czynienie przygotowań do zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego poprzez uczestnictwo w nielegalnej organizacji". W 1954 r. członkowie organizacji zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na kary więzienia. (PAP)

rop/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)