Notowania

wiadomości
27.01.2014 11:02

Proces oskarżonego o znieważenie polsko-hinduskiego małżeństwa

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek proces mieszkańca miasta, podejrzanego o publiczne znieważenie z powodu przynależności narodowej obywatela Indii i jego żony, Polki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek proces mieszkańca miasta, podejrzanego o publiczne znieważenie z powodu przynależności narodowej obywatela Indii i jego żony, Polki.

Podstawą zarzutów był film umieszczony w internecie, w którym 38-letni Adam Cz. wypowiada się o nich w obraźliwy sposób. Chodzi o rodzinę, której mieszkanie próbowano w maju ubiegłego roku podpalić na jednym z białostockich osiedli. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa, dotąd sprawców nie ustalono.

Mężczyzna został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw. Chodzi o publiczne znieważenie, za pośrednictwem internetu, obywatela Indii z powodu jego przynależności narodowej poprzez nagranie i opublikowanie na trzech portalach filmu, w którym - w ocenie prokuratury - również nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Drugi zarzut dotyczy publicznego znieważenia żony Hindusa, mieszkanki Białegostoku, również poprzez umieszczony w internecie film, w którym Adam Cz. stwierdził, że kobieta jest "zdrajczynią białej rasy".

Przed sądem oskarżony nie przyznał się do postawionych mu zarzutów, odmówił składania wyjaśnień, więc sędzia odczytywała jego wyjaśnienia złożone w śledztwie. Sąd rozpoczął przesłuchania świadków.

Sprawa podpalenia mieszkania rodziny, której członkiem jest Hindus, zapoczątkowała szereg intensywniejszych działań nie tylko organów ścigania, ale także akcje o charakterze społecznym, które mają pokazywać sprzeciw wobec takich aktów rasizmu i ksenofobii. Polsko-hinduskie małżeństwo wzięło udział w takiej akcji.

W Białymstoku już wcześniej miały miejsce dwa podobne podpalenia mieszkań - w tym wypadku rodzin czeczeńskich. W żadnej z tych spraw dotąd nie ustalono sprawców. (PAP)

rof/ bno/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz