Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Adam Budnikowski ponownie wybrany na rektora SGH

0
Podziel się:

Kolegium elektorów Szkoły Głównej Handlowej
zdecydowało w głosowaniu o powierzeniu kierowania uczelnią w
kadencji 2008-2012 dotychczasowemu rektorowi prof. Adamowi
Budnikowskiemu, piastującemu to stanowisko od 2005 r. -
poinformował rzecznik Prasowy SGH Tomasz Rusek.

Kolegium elektorów Szkoły Głównej Handlowej zdecydowało w głosowaniu o powierzeniu kierowania uczelnią w kadencji 2008-2012 dotychczasowemu rektorowi prof. Adamowi Budnikowskiemu, piastującemu to stanowisko od 2005 r. - poinformował rzecznik Prasowy SGH Tomasz Rusek.

W głosowaniu wzięło udział 208 elektorów, którzy oddali 204 ważne głosy. Prof. Budnikowski, będący jedynym kandydatem na stanowisko rektora, otrzymał 137 głosów, przy 15 głosach wstrzymujących się i 52 głosach przeciwnych. Bezwzględna większość konieczna do wyboru wyniosła 103 głosy.

W skład kolegium elektorów SGH wchodzi: 110 nauczycieli akademickich z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego, 50 nauczycieli akademickich nie posiadających stopnia naukowego doktora habilitowanego, 10 pracowników nie będących nauczycielami akademickimi oraz 43 studentów i doktorantów.

Jako strategiczny cel na następną kadencję prof. Budnikowski przedstawił uczynienie z SGH ważnego ogniwa europejskiego szkolnictwa wyższego. Osiągnięcie tego celu, zdaniem rektora, zaowocuje większym dostępem do środków unijnych na badania, rozwój i inwestycje, dopływem studentów zagranicznych, a także utrwaleniem mocnej pozycji SGH w kraju.

Zdaniem prof. Budnikowskiego, aby osiągnąć ten cel należy szybko dokończyć dyskusję o strategii rozwoju SGH, skonsolidować model studiów trójstopniowych oraz zadbać o aktywny udział środowiska SGH w ogólnopolskiej dyskusji o roli nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce i w Europie.

Adam Budnikowski ma 59 lat jest profesorem nauk ekonomicznych, specjalistą i autorem licznych prac z dziedziny międzynarodowych stosunków gospodarczych i polityki ekologicznej. Od 1974 r. jest pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w której prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem studentów wykłady z międzynarodowych stosunków gospodarczych.

W latach 1985-1986 był stypendystą Fundacji Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology, a latach 1990-1991 wykładowcą na uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem.

Przed wyborem na rektora był dziekanem Kolegium Gospodarki Światowej i dyrektorem Instytutu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych SGH. Jest żonaty, ma syna.

Według przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, rektor uczelni publicznej jest wybierany spośród nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego. Warunkiem pełnienia funkcji rektora w uczelni akademickiej jest zatrudnienie w uczelni jako podstawowym miejscu pracy. Rektorem uczelni niepublicznej może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora zatrudniona w uczelni jako podstawowym miejscu pracy.

Statut uczelni publicznej określa skład kolegium elektorów oraz tryb wyboru rektora. Czynne prawo wyborcze przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym w uczelni jako podstawowym miejscu pracy, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, studentom oraz doktorantom. Każdy wyborca ma prawo do zgłaszania kandydatów a głosowanie jest tajne. Wybory przeprowadzają komisje wyborcze, powołane w trybie określonym w statucie. Czas trwania kadencji rektora określa statut uczelni. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)