Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Ernst Bauer doktorem honorowym UMCS

0
Podziel się:

Fizyk z Arizona State University w USA,
specjalista fizyki powierzchni i cienkich warstw, prof. Ernst
Bauer, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Fizyk z Arizona State University w USA, specjalista fizyki powierzchni i cienkich warstw, prof. Ernst Bauer, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Senat UMCS uhonorował prof. Bauera za - jak głosi uchwała - fundamentalny wkład w badania wzrostu kryształów, "stworzenie podstaw mikroskopii opartej na dyfrakcji powolnych elektronów" oraz za wieloletnią współpracę z fizykami lubelskimi i promowanie ich osiągnięć na świecie.

W laudacji promotor doktoratu prof. Mieczysław Jałochowski podkreślił ogromne znacznie opracowanej przez prof. Bauera termodynamicznej teorii epitaksjalnego wzrostu kryształów (epitaksja, czyli uporządkowany wzrost jednego kryształu na drugim, stanowi podstawę wielu nowoczesnych technologii).

Teoria prof. Bauera umożliwiła potem m.in. wytworzenie półprzewodnikowych supersieci, które z kolei posłużyły do konstrukcji półprzewodnikowego lasera (zwanego też diodowym) i innych miniaturowych urządzeń elektronicznych.

"Wszechogarniające nas obecnie komputery, informatyka i internet to dalekie echo wczesnych odkryć fizycznych w dziedzinie fizyki ciała stałego, których podwaliny tworzył m.in. prof. Ernst Bauer" - powiedział prof. Jałochowski.

Innym odkryciem naukowym prof. Bauera jest metoda badawcza zwana mikroskopią niskoenergetycznych elektronów LEEM, którą następnie udoskonalał i rozwijał. Dzięki temu - jak tłumaczył prof. Jałochowski - możliwe jest obecnie kompleksowe badanie strukturalnych, chemicznych, magnetycznych i elektronowych własności powierzchni i nanostruktur, aż do rozmiarów 10 nanometrów.

Prof. Bauer dziękując za otrzymane wyróżnienie i dotychczasową współpracę, zachęcał lubelskich fizyków do dalszych badań. "Trzeba jeszcze dużo pracy, aby zrozumieć procesy powierzchniowe i dotyczące cienkich warstw, które są ważne nie tylko przy tworzeniu mniejszych i szybszych komputerów, ale także do przetwarzania energii słonecznej. Liczę na to, że wasz uniwersytet wniesie istotny wkład w to dzieło" - powiedział uczony.

Prof. Bauer jest 64. osobą uhonorowaną przez UMCS tytułem doktora honoris causa.(PAP)

ren/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)