Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Knosala: racjonalne uzasadnienie tylko dla 7 metropolii

0
Podziel się:

Z racjonalnego punktu widzenia status
metropolii powinny otrzymać tylko te miejskie obszary, gdzie
liczba mieszkańców przekracza 500 tys. - ocenił w środę prof.
Ernest Knosala z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Z racjonalnego punktu widzenia status metropolii powinny otrzymać tylko te miejskie obszary, gdzie liczba mieszkańców przekracza 500 tys. - ocenił w środę prof. Ernest Knosala z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prof. Knosala jest jednym ze śląskich ekspertów - obok prof. Czesława Martysza i mec. Zenona Klatki - którzy na prośbę MSWiA przygotowywali założenia projektu ustawy o rozwoju miast i obszarach metropolitarnych.

Aglomeracja śląska jest bowiem regionem, który od dawna zabiega o przyjęcie rozwiązania, które umożliwi ściślejszą współpracę bliskim sobie miastom i gdzie od dłuższego czasu toczy się debata społeczna na ten temat. We wrześniu ubiegłego roku 14 gmin powołało Górnośląski Związek Metropolitalny.

W środę wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna poinformował w Warszawie, że przygotowywana w ramach reformy administracji ustawa o rozwoju miast i obszarach metropolitarnych zakłada m.in. powstanie 12 metropolii. "Chcemy, żeby Polska rozwijała się wszędzie, żeby Polska na wschód i zachód od Wisły miała te same szanse, prawa i możliwości" - podkreślił wicepremier.

"Powiększenie liczby metropolii o mniejsze miasta to oczywiście decyzja polityczna. W kategoriach racjonalnego administrowania nie ma uzasadnienia" - ocenił prof. Knosala w rozmowie z PAP.

"Właśnie obszary zamieszkane przez co najmniej 500 tys. mieszkańców mają odpowiednią dynamikę cywilizacyjno-twórczą, status metropolii jest dla nich naturalny. Okazuje się jednak, że takie obszary znajdują się w zachodniej i centralnej Polsce, a tzw. ściana wschodnia pozostaje w tyle" - dodał prof. Knosala.

Prof. Knosala przestrzegł, że nadmierne powiększenie liczby obszarów metropolitalnych grozi rozmyciem tej idei i mniejszą pulą pieniędzy dla dużych metropolii, potrzebujących funduszy na przedsięwzięcia, obejmujące swoim zasięgiem całą aglomerację.

"W mniejszych ośrodkach problemy o takim charakterze można bez trudu rozwiązać używając tych instrumentów, które daje obecnie obowiązujące prawo - za pomocą związku komunalnego czy spółki komunalnej" - zaznaczył. (PAP)

lun/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)