Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Zbigniew Pawłowski doktorem honoris causa WUM

0
Podziel się:

Nestor polskiej medycyny tropikalnej prof. Zbigniew Pawłowski został w
piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nestor polskiej medycyny tropikalnej prof. Zbigniew Pawłowski został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreślił w laudacji dziekan II Wydziału Lekarskiego WUM prof. Jerzy A. Polański tytuł, został prof. Pawłowskiemu przyznany za "wybitne osiągnięcia naukowe, kliniczne i organizacyjne o wymiarze światowym w dziedzinie parazytologii (nauka zajmująca się badaniem pasożytów)i medycyny tropikalnej oraz zasługi dla rozwoju tych dziedzin medycyny w Polsce".

"Na godność tą zasługuje jako wielki lekarz i uczony o międzynarodowej pozycji i ogromnych osiągnięciach oraz zasłużony dla polskiej parazytologii i rozwoju tej dziedziny w naszym kraju" - podkreślił Polański.

Pawłowski podziękował rodzinie i bliskim, którzy przez lata wspierali go w karierze naukowej. "Wiele jestem także winien mojej uczelni w Poznaniu, która mi pomogła, ale bez większego przekonania o znaczeniu dyscypliny, którą starałem się rozwijać. Jak się wyraził jeden ze znanych profesorów - +nie rozumiem czemu on się zajmuje parazytologią, a nie - na przykład u mnie - genetyką+. Dzisiejszy dzień potwierdza, że mój wybór sprzed ponad 50 laty był trafny" - mówił Pawłowski.

Prof. Zbigniew Pawłowski urodził się w 1926 roku w Poznaniu w rodzinie o tradycjach akademickich, jego ojciec był rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu studiów na Akademii Medycznej w Poznaniu, Pawłowski pozostał na uczelni, gdzie w uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych i pasożytniczych. Tytuł doktora medycyny uzyskał w 1961 roku, zaś profesorem został w 1991 roku. Całe życie zawodowe poświęcił parazytologii.

Początkowo swoje zainteresowania realizował na macierzystej uczelni, później w skali ogólnopolskiej. Od roku 1979 został powołany na stanowisko eksperta WHO, zaś w latach 1970-96 był kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Pasożytniczych w Poznaniu. Prof. Pawłowski jest autorem ponad 650 publikacji naukowych, często zamieszczanych w wydawnictwach międzynarodowych. Dzięki jego staraniom w 2008 roku w Kiabakari w Tanzanii otwarto Polski Ośrodek Medyczny.(PAP)

akn/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)