Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program "Akademia Uczniowska" dla gimnazjalistów

0
Podziel się:

Gimnazjaliści będą przeprowadzać doświadczenia, prowadzić własne projekty,
jednocześnie ucząc się pracy zespołowej, myślenia przyczynowo-skutkowego i rozwijając swoją
kreatywność - to wszystko będzie się dziać w ramach programu "Akademia Uczniowska. Projekty
matematyczno-przyrodnicze w gimnazjach".

Gimnazjaliści będą przeprowadzać doświadczenia, prowadzić własne projekty, jednocześnie ucząc się pracy zespołowej, myślenia przyczynowo-skutkowego i rozwijając swoją kreatywność - to wszystko będzie się dziać w ramach programu "Akademia Uczniowska. Projekty matematyczno-przyrodnicze w gimnazjach".

We wtorek w Warszawie zainaugurowano "Akademię Uczniowską" - program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

"Chodzi nam o to, by nauka była dla uczniów ciekawsza, zajęcia bardziej angażujące, a uczestniczący w nich uczniowie w efekcie lepiej rozumieli zjawiska otaczającego ich świata, o których uczą się na lekcjach: matematyki, fizyki, chemii, biologii. Chcemy, by uczniowie nauczyli się stawiać sobie pytania badawcze, planować i prowadzić eksperymenty zgodnie z procedurami naukowymi oraz przygotowywać projekty polegające na wzajemnym uczeniu się. Tego brakuje polskiej szkole" - powiedział PAP dyrektor CEO Jacek Strzemieczny.

"Wierzymy, że nawet słabi uczniowie, gdy będą przygotowywać projekty, w ramach których będą mieli objaśnić koleżankom i kolegom różne zjawiska, to sami lepiej je rozumieją niż wtedy, gdy przyswajają wiedzę tylko w sposób bierny" - zaznaczył.

Strzemieczny przypomniał, że z różnych badań krajowych i międzynarodowych, w których uczestniczą polskie szkoły wynika, iż nasi uczniowie w zakresie rozumienia zjawisk przyrodniczych czy sprawdzania w sposób naukowy hipotez są słabsi od rówieśników z innych krajów, a zwłaszcza krajów Europy zachodniej. "Badania pokazują, że w polskich szkołach stosunkowo rzadko prowadzi się doświadczenia i eksperymenty, mimo że powinny być one przeprowadzane" - dodał.

W Programie "Akademia Uczniowska", który realizowany będzie do kwietnia 2014 roku, uczestniczyć ma 360 gimnazjów z pięciu województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Pierwszy nabór przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku - zakwalifikowano 90 szkół. Drugi, główny nabór zostanie przeprowadzony w kwietniu.

W programie wezmą udział uczniowie rozpoczynający naukę w gimnazjach we wrześniu 2010 r. i we wrześniu 2011 r. W szkołach, które zakwalifikowały się w pierwszym naborze także uczniowie, którzy rozpoczęli naukę we wrześniu ub.r. Przez trzy lata nauki w gimnazjum uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dodatkowych na specjalnych kołach naukowych.

"To nie będą koła dla tzw. uczniów zdolnych, szczególnie interesujących się daną tematyką lub mających najlepsze stopnie czy osiągnięcia. To będą koła dla wszystkich uczniów, także uczniowie słabi będą mogli na kole na tyle głęboko poznać wybrany przez nich obszar nauki, że pozwoli im to przeprowadzić projekt" - zaznaczył Strzemieczny.

Gimnazjaliści podczas zajęć w ramach kół naukowych poznają techniki badawcze, zaplanują i przeprowadzą zgodnie z procedurą naukową: obserwacje, eksperymenty i projekty zespołowe, dotyczące wybranych partii materiału związanych z realizacją podstawy programowej nauczania. Intencją programu jest, by każdy z uczestniczących w nim gimnazjalistów co najmniej kilka razy wziął udział w zajęciach szkolnych kół naukowych i przeprowadził z innymi uczniami projekt polegający na wzajemnym uczeniu się.

Program "Akademia Uczniowska" OCE realizuje we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Współfinansowany będzie on ze środków Unii Europejskiej w ramach III Priorytetu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.

Ze środków programu "Akademia Uczniowska" sfinansowane zostanie szkolenie nauczycieli, którzy poprowadzą koła oraz ich dodatkowa praca. Szkoły uczestniczące w programie dostaną "zestawy młodych badaczy" oraz mikroskopy laboratoryjne. Uzupełnieniem zajęć na kołach będą wycieczki edukacyjne do ośrodków akademickich organizujących festiwale nauki.

Jak poinformował Strzemieczny, pierwsze szkolenia dla nauczycieli rozpoczną się już w styczniu, pierwsze koła ruszą w szkołach w lutym. (PAP)

dsr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)