Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program Glińskiego w dziedzinie kultury: bezpłatne muzea dla uczniów

0
Podziel się:

Darmowy wstęp do muzeów dla uczniów i studentów; rozwinięcie oferty dla
dzieci w placówkach kultury; opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego razem z rachunkiem za prąd
- to niektóre propozycje z dziedziny kultury kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego.

Darmowy wstęp do muzeów dla uczniów i studentów; rozwinięcie oferty dla dzieci w placówkach kultury; opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego razem z rachunkiem za prąd - to niektóre propozycje z dziedziny kultury kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Gliński i jego współpracownicy przedstawili szczegóły programu w dziedzinie kultury i społeczeństwa obywatelskiego.

Towarzyszący Glińskiemu dr Mieczysław Kominek zaznaczył, że państwo musi być odpowiedzialne za kulturę; nie może zdawać się na mechanizmy rynkowe albo samorządy. "Widzimy konieczność zapewnienia stałego finansowania kultury na stałym poziomie, możliwość odpisów podatkowych na kulturę, system grantów" - podkreślił.

Kominek zgłosił też postulat wspólnego działania resortów kultury i edukacji ws. usytuowania kultury w programach szkolnych. "Widzimy pożytek z uruchomienia komplementarnego programu edukacji artystycznej dzieci i młodzieży poza programem szkolnym. Mogłaby to być animacja chórów szkolnych, rozwinięcie specjalnej oferty edukacyjnej dla dzieci w filharmoniach, teatrach, muzeach" - dodał. Uczniowie i studenci mieliby - zgodnie z propozycjami ekspertów prof. Glińskiego - darmowy wstęp do muzeów.

W obszarze kultury Gliński planuje też zmianę struktury organizacyjnej zajmujących się promocją naszej kultury za granicą Instytutów Polskich, które pozostają w gestii MSZ. Miałyby one podlegać Instytutowi Adama Mickiewicza.

Chce ponadto zagwarantować misyjność publicznego radia i telewizji. Opowiedział się za czeskim modelem ich finansowania, czyli abonamentem opłacanym razem z rachunkiem za prąd. Zaproponował utworzenie w państwowych radiu i telewizji dodatkowego kanału, który nadawałby audycje mediów obywatelskich.

W konferencji uczestniczyli m.in. reżyser Antoni Krauze i aktor Jerzy Zelnik. Krauze zaapelował o "przywrócenie wolności w kulturze i twórczości artystycznej". Przypomniał, że przygotowuje film poświęcony katastrofie smoleńskiej. "Ku mojemu zdumieniu spotkałem się z czymś takim, że słowo +Smoleńsk+ nabrało w wolnej, niepodległej Polsce takiego samego znaczenia jak +Katyń+ w czasach PRL-u" - powiedział.

Zelnik podkreślił, że zadaniem dla kultury jest ocalenie pamięci. Według niego obecnie "kultura jest polem do oszczędzania". "A przecież kultura to jest dowód tożsamości narodu" - podkreślił.

Jeśli chodzi o program w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego, kandydat PiS na premiera zaproponował powołanie Polskiego Korpusu Wolontariatu na wzór amerykańskiego Korpusu Pokoju. Korpus Pokoju pomaga słabiej rozwiniętym krajom przy pomocy amerykańskich wolontariuszy; propaguje w tych krajach wiedzę o Stanach Zjednoczonych.

Za konieczne uznał większe wsparcie państwa dla think-tanków i tzw. watchdogów, czyli osób i organizacji monitorujących działania instytucji i osób publicznych oraz uruchomienie programu rewitalizacji Ochotniczej Straży Pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich, sieci uniwersytetów ludowych oraz "Orlików". (PAP)

tgo/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)