Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program kulturalny w Warszawie tworzą jej mieszkańcy

0
Podziel się

Do zgłaszania pomysłów do programu kulturalnego w ramach starań o tytuł
Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - zachęca mieszkańców Warszawy Grzegorz Piątek. Wnioski drogą
elektroniczną można nadsyłać do 17 marca.

bEgDrzPF

Do zgłaszania pomysłów do programu kulturalnego w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - zachęca mieszkańców Warszawy Grzegorz Piątek. Wnioski drogą elektroniczną można nadsyłać do 17 marca.

Propozycje mogą zgłaszać instytucje kultury, organizacje pozarządowe i spółki prawa handlowego, przesyłając je drogą elektroniczną, za pomocą aplikacji znajdującej się na stronie www.esk2016.waw.pl. Formularz umożliwia przesłanie zwięzłego opisu i załączników graficznych.

"Mieszkańcy Warszawy mogą aplikować, jeżeli są reprezentowani przez jakąś organizację lub instytucję - np. domy kultury czy galerie" - poinformował PAP Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny, działający w porozumieniu z pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. ESK 2016, Ewą Czeszejko-Sochacką.

bEgDrzPH

Jak zaznaczył, "chodzi o zebranie pomysłów, za którymi stoi jakaś minimalna struktura organizacyjna, żeby miasto nie musiało szukać dla Kopciuszka pantofelka".

"Można oczywiście zorganizować otwarty nabór dla mieszkańców, ale wtedy pojawi nam się problem organizacyjny - tłumaczył kierownik artystyczny. - Za kogoś, kto (...) nie ma doświadczenia, miasto musiałoby coś wymyślić, a na to nie ani ma czasu, ani energii".

Spośród nadesłanych pomysłów Piątek wraz z Ewą Czeszejko-Sochacką wybiorą 20-30 propozycji.

Zakwalifikowane projekty zostaną włączone do programu kulturalnego Warszawy, który będzie częścią dokumentu aplikacyjnego - rozstrzygającego w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

bEgDrzPN

W regulaminie naboru podkreślono, że organizatorzy nie gwarantują zrealizowania propozycji włączonych do programu kulturalnego. Jeżeli Warszawa zdobędzie tytuł, "wybrane projekty zostaną poddane weryfikacji ekonomicznej i organizacyjnej". Piątek podkreślił, że do rozmowy rozstrzygającej o zrealizowaniu pomysłu zostanie zaproszony jego autor. "Będziemy chcieli oczywiście zrealizować wszystkie pomysły" - zaznaczył.

Zgłoszone pomysły powinny m.in. kreować wydarzenia związane z tożsamością i rzeczywistymi potrzebami miasta i angażować mieszkańców. Powinny też mieć wymiar europejski, rozumiany, jako "kreowanie wartości i wydarzeń z obszaru kultury znaczących dla Europy, podkreślających zarówno różnorodność kultury europejskiej, jak i cechy wspólne, otwarcie nie tylko na kraje Unii Europejskiej, ale również na kraje pozostające poza UE, w tym Bałkany i kraje Partnerstwa Wschodniego (...)".

"Są to dwa ogólne kryteria, które nam z kolei narzuca komisja europejska przy ocenie kandydatury każdego miasta" - tłumaczył Piątek.

Organizatorzy naboru chcą sprawdzić, jakie potrzeby mają mieszkańcy, artyści i kulturalne instytucje, oraz zweryfikować własne pomysły na kulturalny program. Nadesłane propozycje mogą stanowić inspirację dla osób tworzących kulturalny program. "Teraz jest ostatni moment na zweryfikowanie planów określonych w pierwszym etapie konkursu, na sprawdzenie tego, czym miasto i kultura żyje obecnie" - dodał Piątek.

bEgDrzPO

Do 25 marca na stronie internetowej zostanie opublikowana lista wybranych projektów.

Zapytany, czy nabór prowadzą inne miasta, Piątek odpowiedział, że Wrocław i Lublin poszukują kulturalnych pomysłów, przeprowadzając rozmowy z instytucjami kulturalnymi. Nabór ogłosił Gdańsk, który nabywa do wybranych propozycji prawa autorskie. "My tego nie robimy" - podkreślił kierownik artystyczny.

Do maja kandydaci do tytułu: Warszawa, Katowice, Wrocław, Gdański i Lublin, mają czas na przygotowanie zawierającego program kulturalny dokumentu aplikacyjnego. Na jego podstawie w czerwcu zostanie wyłoniony zwycięzca. Minister kultury, organizator konkursu, przekaże informacje o jego wyniku instytucjom europejskim. Po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, Rada UE wyłoni zwycięzcę w drugim kwartale 2012 roku. (PAP)

mce/ abe/

bEgDrzQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)