Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program osłonowy w Tauron Wytwarzanie może objąć ok. 1,3 tys. osób

0
Podziel się:

Działania osłonowe, związane z wdrażaniem programu obniżenia kosztów pracy
w spółce Tauron Wytwarzanie, mogą objąć ok. 1,3 tys. osób - podali w czwartek przedstawiciele tej
zatrudniającej ok. 5,5 tys. pracowników firmy.

Działania osłonowe, związane z wdrażaniem programu obniżenia kosztów pracy w spółce Tauron Wytwarzanie, mogą objąć ok. 1,3 tys. osób - podali w czwartek przedstawiciele tej zatrudniającej ok. 5,5 tys. pracowników firmy.

W środę związki zawodowe z tej skupiającej dziewięć elektrowni i elektrociepłowni spółki podpisały z zarządem porozumienie w sprawie osłon socjalnych dla pracowników w związku z planowaną restrukturyzacją zatrudnienia.

Tauron Wytwarzanie planuje w tym roku zmniejszenie zatrudnienia m.in. w formie dobrowolnych odejść pracowników za odprawą lub przenoszenia pracowników do innych spółek.

"Program skierowany jest do ok. 1,3 tys. osób, w znacznej części do pracowników przechodzących do pracy w innych spółkach grupy" - poinformował Dariusz Wójcik ze spółki Tauron Wytwarzanie.

Porozumienie "w sprawie obniżenia kosztów pracy połączonego obszaru wytwarzania" zawiera zestaw mechanizmów osłonowych, które w związku z planowanymi zmianami organizacyjnymi mają zapewnić m.in. wewnętrzną migrację pracowników na inne stanowiska pracy w ramach danej jednostki organizacyjnej lub do innych jednostek, migrację pracowników do spółek zależnych i specjalistycznych, a w przypadku decyzji pracownika o odejściu z firmy (w ramach programu dobrowolnych odejść) - rekompensaty finansowe.

"Porozumienie określa również warunki, na jakich pracownik może odejść na świadczenia przedemerytalne i wcześniejsze emerytury oraz skorzystać z tak zwanych urlopów terminowych" - poinformował Wójcik.

Przypomniał, że w minionych 10 latach w spółce wdrożono już wiele podobnych programów, z których skorzystało ok. 1,6 osób. Ostatni program osłonowy był skierowany do pracowników likwidowanej Elektrowni Halemba w Rudzie Śląskiej.

"Negocjacje zapisów porozumienia trwały ponad osiem miesięcy. Były trudne, ale jestem przekonany, że efekt końcowy jest korzystny dla załogi i bliżej mu do zachodnich standardów społecznej odpowiedzialności pracodawcy podczas restrukturyzacji zatrudnienia niż do standardów polskich, a z pewnością są to wielokrotnie lepsze rozwiązania niż zwolnienia grupowe z odprawami kodeksowymi" - ocenił w środę Zdzisław Przydatek, przewodniczący Solidarności w spółce Tauron Wytwarzanie.

Spółka Tauron Wytwarzanie powstała 1 września ubiegłego roku w wyniku połączenia Południowego Koncernu Energetycznego i Elektrowni Stalowa Wola. Połączenie spółek spowodowało konieczność optymalizacji struktury organizacyjnej nowego przedsiębiorstwa. W firmie ruszył projekt restrukturyzacyjny, związany z wdrażaniem nowego modelu organizacyjnego.

Tauron Wytwarzanie jest drugim pod względem wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. W skład firmy wchodzi dziewięć oddziałów - siedem elektrowni: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia, Stalowa Wola oraz elektrociepłownia Katowice i zespół elektrociepłowni Bielsko-Biała.(PAP)

mab/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)