Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt noweli ws. zabudowy uzdrowisk - do komisji

0
Podziel się:

Posłowie od rezultatu prac w komisji uzależnili we wtorkowej debacie w
Sejmie poparcie projektu nowelizacji ustawy o uzdrowiskach, która zakłada, że w najbardziej
chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii
komórkowej.

Posłowie od rezultatu prac w komisji uzależnili we wtorkowej debacie w Sejmie poparcie projektu nowelizacji ustawy o uzdrowiskach, która zakłada, że w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej.

Zgodnie z projektem, wydzielone na terenie uzdrowisk trzy strefy ochronne ulegną pewnym modyfikacjom. W strefie A, najbardziej chronionej, mają znaleźć się wszystkie budynki i urządzenia związane z lecznictwem, a tereny zielone stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni. W strefie B będą zlokalizowane m.in. obiekty usługowe i turystyczne, a zieleń zajmować ma co najmniej 50 proc. powierzchni. Strefa C ma być obszarem mającym wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych; udział terenów biologicznie czynnych ma w niej wynosić nie mniej niż 45 proc. W trakcie procedowania nad projektem posłowie zrezygnowali z określenia minimalnej wielkości strefy A. Gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

Według zapisów zaakceptowanych we wtorek przez połączone sejmowe komisje zdrowia oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, w strefie A, nie będzie można lokalizować hoteli. Będą jednak mogły funkcjonować w niej te, które już istnieją.

"Zmiany w ustawie nie mogą wpływać negatywnie na środowisko naturalne" - mówiła Marzena Machałek (PiS). W jej ocenie przedstawiona propozycja nowelizacji wychodzi naprzeciw temu założeniu. Machałek poinformowała jednak, że klub PiS chce, aby w strefie A mogły znajdować się obiekty służące turystom, a także, aby doprecyzowano przepisy dot. odbudowy istniejących obiektów w strefie A. Podkreśliła, że jeśli poprawki zostaną przyjęte, klub PiS poprze nowelizację.

Poparcie dla noweli zapowiedział też Jan Kochanowski z SLD.

W ocenie Bronisława Dutki (PSL) nowelizacja ustawy pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie uzdrowisk. "Duży mankament stanowi wyeliminowanie strefy turystycznej ze strefy A" - zaznaczył jednak. "Prawdopodobnie uzdrowiska zaczną ograniczać strefę A ze szkodą dla samego uzdrowiska" - ocenił. Jego zdaniem, jeśli w strefie A nie będzie można budować hoteli a przestrzeń strefy będzie nieopodatkowana, straci na tym gmina. Poinformował, że klub PSL popiera projekt ustawy, chce jednak dyskutować nad propozycjami poprawek podczas prac komisji.

Danuta Pietraszewska (PO) podkreśliła, że projekt nowelizacji był szeroko konsultowany, a wprowadzone zmiany sprawią, że uzdrowiska będą lepiej funkcjonowały. Zapowiedziała, że klub PO zgłosi dwie poprawki do projektu. Dodała, że jeśli zostaną pozytywnie rozpatrzone, klub PO projekt poprze.

Wiceminister zdrowia Marek Haber odniósł się podczas debaty m.in. do kontrowersji wokół strefy A na terenie uzdrowisk. "Naszym zamierzeniem było unowocześnienie ustawy, a jednocześnie ochrona walorów miejsca, jakim jest uzdrowisko" - zaznaczył.

"Zmiany postanowiliśmy rozstrzygnąć na korzyść pacjentów - chcieliśmy chronić uzdrowisko przed wpływem innych usług, które na tym terenie mogą się rozwinąć" - zaznaczył. Dodał także, że projekt nowelizacji dopuszcza modernizowanie znajdujących się w strefie A obiektów, ich remonty. "Nie dopuszczamy natomiast, by strefa A zmieniła swój charakter, aby przekształciła się w centrum turystyczne" - podkreślił Haber. Wiceminister podziękował za intensywne prace nad nowelizacją w komisji.

Projekt nowelizacji ustawy został skierowany do dalszych prac w komisji. (PAP)

kno/ bk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)