Notowania

wiadomości
13.07.2012 10:58

Projekt PiS dot. uprawnień inspektora pracy - do komisji

Klub PSL wycofał w piątek wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS, zgodnie z którym inspektor pracy mógłby nakazać zmianę umowy cywilno-prawnej na umowę o pracę. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Klub PSL wycofał w piątek wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS, zgodnie z którym inspektor pracy mógłby nakazać zmianę umowy cywilno-prawnej na umowę o pracę. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Projekt został skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny oraz do komisji ds. kontroli państwowej.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy przygotowany przez PiS zakłada, że inspektor pracy może nakazać zastąpienie umowy cywilno-prawnej umową o pracę, jeśli wykonywana praca spełnia warunki zatrudnienia pracowniczego. Obecnie jest to możliwe przez wniesienie sprawy do sądu przez pracownika lub inspektora pracy. W projekcie zapisano też, że pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy musiałby na piśmie potwierdzić ustalenia dotyczące rodzaju umowy i jej warunków, jeśli nie została ona wcześniej zawarta.

Józef Zych (PSL) powiedział, że jego klub nadal jest przeciwny administracyjnemu ingerowaniu w stosunek pracy. Podkreślił jednak, że potrzebna jest poważna dyskusja dot. zawierania umów. "To już nie obchodzenie prawa, ale łamanie prawa, kiedy umowy o pracę zamienia się na umowy zlecenia" - powiedział.

"Kwestia regulowania stosunku pracy przez decyzję urzędniczą jaką jest nakaz, jest nie do przyjęcia przez PO. Uznajemy wagę problemu, jaki istnieje na styku umowa cywilno-prawna a umowa o pracę, stąd podjęliśmy decyzję o skierowanie projektu do komisji" - powiedział Jarosław Pięta (PO)

Za skierowaniem do dalszych prac opowiedziały się podczas debaty kluby Ruchu Palikota, SLD, SP.

Janusz Śniadek (PiS) przekonywał podczas debaty, że zaproponowane rozwiązania ograniczą zatrudnianie na czarno i na podstawie umów śmieciowych. W jego ocenie uszczelnią także system ubezpieczeń społecznych. "Umowy śmieciowe i praca na czarno to obecnie w Polsce najczęstszy sposób unikania płacenia podatków" - wskazał. Zaznaczył, że proponowane zmiany pomogą w przestrzeganiu prawa dotyczącego zawierania umów z pracownikiem. (PAP)

kno/ malk/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz