Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi - do komisji nadzwyczajnej

0
Podziel się:

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków
powodzi trafi do sejmowej komisji nadzwyczajnej - zdecydowali w czwartek posłowie. Kluby opozycyjne
chciałyby przenieść do osobnego projektu część przepisów dotyczących gospodarki wodnej.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi trafi do sejmowej komisji nadzwyczajnej - zdecydowali w czwartek posłowie. Kluby opozycyjne chciałyby przenieść do osobnego projektu część przepisów dotyczących gospodarki wodnej.

Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu zostanie powołana przez Sejm prawdopodobnie jeszcze podczas trwającego posiedzenia.

Przedstawiony w Sejmie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera projekt ma zastąpić ustawy przyjmowane do tej pory w razie wystąpienia powodzi. Zgodnie z projektowanymi przepisami Rada Ministrów ma wydawać rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami, w których do 12 miesięcy będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Do tej pory po każdym takim zdarzeniu konieczne było uchwalenie specustawy przyznającej szczególną pomoc poszkodowanym i dokonać zmian w obowiązujących przepisach. Rozwiązania zaproponowane w nowej ustawie mają charakter bardziej uniwersalny, dzięki czemu mają zapewnić sprawniejsze i szybsze udzielenie pomocy poszkodowanym przez żywioł. Rozporządzenie będzie wydawane w przypadku wystąpienia powodzi o dużych rozmiarach, gdy środki zastosowane przez terenową administrację rządową i samorząd terytorialny okażą się niewystarczające.

W roku, w którym wystąpi powódź, minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, przeznaczoną na sfinansowanie usuwania skutków powodzi. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na naprawę szkód nie będzie mogła przekroczyć wartości tych szkód.

Kluby opozycyjne zwracały uwagę na kontrowersje wokół planowanej w projekcie likwidacji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i 7 regionalnych zarządów oraz utworzenia w ich miejsce 16 zarządów wojewódzkich i stanowiska krajowego koordynatora gospodarki wodnej, powoływanego przez premiera. Przeciwnicy zmian podkreślają, że obecne rozwiązanie odpowiada unijnej dyrektywie wodnej, zgodnie z którą administrowanie rzekami ma obejmować całe dorzecze, a nie jedynie wycinek należący do danego województwa.

Miller przekonywał, że zmiana jest konieczna, ponieważ obecne struktury nie są wydolne. Po zmianach wszystkie sprawy dotyczące wałów przeciwpowodziowych, utrzymania koryt rzecznych, zbiorników wodnych znajdą się w jednych rękach - podkreślał. Pozwoli to na skuteczną ochronę przed powodzią oraz reagowanie w razie jej wystąpienia - podkreślał. "To nie przeczy gospodarce w ramach zlewni. O sprawach całej Wisły i jej dorzecza oraz całej Odry bezie się decydowało w jednym miejscu - zaznaczył, broniąc przyjętych przez rząd zapisów.

Zgodnie z projektem ustawy będzie ona dotyczyła osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość (wystarczy, że czasowo) korzystania z nieruchomości lub lokalu. Osoby fizyczne otrzymają bezzwrotny zasiłek celowy w wysokości 2 tys. zł bez względu na to, jakie osiągają dochody. Decyzję w tej sprawie podejmie gmina w ciągu dwóch dni od wpłynięcia wniosku z prośbą o pomoc.

Nowa ustawa pozwoli też jednostkom samorządu terytorialnego odstąpić od przetargowego zbywania nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe dla poszkodowanych osób fizycznych. Projekt przewiduje ponadto, że gdyby na skutek powodzi pracownik nie stawił się w pracy, to jego nieobecność zostanie usprawiedliwiona, a szef wypłaci mu minimalnie wynagrodzenie (do 10 dni).

Starostowie będą mogli też wypłacać pracodawcom poszkodowanym w powodzi pieniądze z Funduszu Pracy, pokrywające koszty wynagrodzeń, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych, którzy zostali skierowani do nich do pracy. Pracodawcy będą też mogli dostać pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; będzie można im też udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych oraz stosować przepisy ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, jeśli odnotują oni co najmniej 15-proc. spadek sprzedaży.

Zgodnie z projektem nowa ustawa weszłaby w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Likwidacja krajowego i regionalnych zarządów miałaby nastąpić 1 stycznia 2012 r.(PAP)

ago/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)