Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt "Wola Pamięci 1944". Ku czci poległych Polaków

0
Podziel się

Prelekcjami, filmami, spotkaniami ze świadkami historii oraz wystawą zdjęć stołeczny IPN uczci dzisiaj na Woli 68. rocznicę rzezi mieszkańców dzielnicy.

Projekt "Wola Pamięci 1944". Ku czci poległych Polaków
(Gewitterkind/iStockphoto)
bDKyDtKd

Prelekcjami, filmami, spotkaniami ze świadkami historii oraz wystawą zdjęć stołeczny IPN uczci dzisiaj na Woli 68. rocznicę rzezi mieszkańców dzielnicy. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu _ Wola Pamięci 1944 _ - 5 sierpnia 2012 r.

_ Wola Pamięci 1944 _ to projekt, którego celem jest upamiętnienie oraz przypomnienie wydarzeń związanych ze zbrodniami niemieckimi wobec ludności warszawskiej Woli, gdzie - jak szacują historycy - w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku zostało zamordowanych przez oddziały niemieckie od 40 do 60 tys. osób.

Celem inicjatywy jest godne upamiętnienie znanych i nieznanych z nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Projektu adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Woli.

bDKyDtKf

_ - Chcemy zwrócić ich uwagę na fakt, iż z wieloma miejscami, które co dzień mijają, związane są tragiczne losy ludności Warszawy. Działania, które zostały zaplanowane będą miały przede wszystkim charakter informacyjno-edukacyjny. Całość odbędzie się w specjalnie ustawionym namiocie u zbiegu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia, obok krzyża znajdującego się w miejscu upamiętniającym największy na Woli masowy mord _ - powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Rafał Pękała.

Istotnym elementem projektu będą spotkania ze świadkami historii. Będą one miały charakter pośredni - przez możliwość zapoznania się ze fragmentami nagrań wypowiedzi dotyczących doświadczeń i przeżyć świadków historii oraz bezpośredni - dzięki spotkaniom z uczestnikami tamtych wydarzeń. Będzie można również obejrzeć wystawę uzupełnionych historycznym komentarzem fotografii, ukazującą losy ludności cywilnej na Woli w czasie Powstania Warszawskiego, a także wysłuchać krótkich prelekcji o historii Woli.

Piętnastominutowe wykłady odbędą się kwadrans przed i po pełnej godzinie, począwszy od godz. 10. Uzupełnieniem odczytów, wygłoszonych przez specjalistów z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli oraz IPN, będą kilkuminutowe archiwalne filmy dokumentalne związane z ludnością oraz miejscami pamięci na Woli. Projekt _ Wola Pamięci 1944 _ to również okazja do rozmowy z ekspertami, naukowcami, badaczami zbrodni niemieckich m.in. prokurator IPN zajmującą się śledztwem w sprawie rzezi Woli Jolantą Chankowską.

Podczas realizacji działań Instytut Pamięci Narodowej zwróci się do mieszkańców Woli z apelem o zgłaszanie się bezpośrednich i pośrednich świadków oraz rodzin ofiar w celu udokumentowania ich świadectwa. IPN chce w przyszłości upamiętniać ofiary niemieckiego ludobójstwa, podając nie tylko ich liczbę, ale pokazując indywidualny charakter zbrodni, przywołując konkretne historie i osoby.

bDKyDtKl
Czytaj więcej w Money.pl
Clinton mówi, gdzie potrzebne są interwencje Sekretarz stanu USA uważą, że Stan Zjednoczone mają _ obowiązek moralny _ interweniować w celu zapobieżenia ludobójstwom.
IPN chce zmienić centralę. Czynsz za wysoki IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.
Prezydent Serbii: Srebrenica to nie ludobójstwo Bośniacy są zaniepokojeni wypowiedziami nowego prezydenta Serbii.
bDKyDtKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)