Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projektowanie koncepcji wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich zakończone

0
Podziel się:

Proces projektowy koncepcji ekspozycji stałej Muzeum Historii Żydów
Polskich został zakończony - mówi PAP Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International.
Historia polsko-żydowskia ma być pokazana m.in. przez zdjęcia, cytaty i za pomocą nowych mediów.

Proces projektowy koncepcji ekspozycji stałej Muzeum Historii Żydów Polskich został zakończony - mówi PAP Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International. Historia polsko-żydowskia ma być pokazana m.in. przez zdjęcia, cytaty i za pomocą nowych mediów.

Wystawa Główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię największej społeczności żydowskiej na świecie, osiadłej na ziemiach polskich.

Obecnie odbywają się jeszcze prace nad projektem wykonawczym, oraz trwają przygotowania do realizacji wystawy.

"W trakcie prac odbywały się regularne spotkania z naukowcami. (...) Nasze projekty zawsze konsultujemy merytorycznie i to na każdym etapie prac. Jest to niezbędny element naszej pracy. Weryfikacji podlegają teksty źródłowe zamieszczane na wystawie, grafika oprawy estetycznej, sprawdzamy też kwestie prawne, ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich. Każda grafika, zdjęcie musi spełniać odpowiednie kryteria techniczne, by mogła być eksponowana" - opowiadał PAP Nizio.

Jak zauważył, wystawa - oprócz pełnienia funkcji edukacyjnej, ma także wywoływać emocje. Przestrzenie ośmiu galerii połączono opowieścią zbudowaną wokół eksponatów. Ściany mają zdobić reprodukcje wykonane przez młodych polskich artystów oraz oryginalna typografia.

"Zwiedzający muszą czuć się (...) porwani przez historię w czasy opisywane wystawą" - uważa Mirosław Nizio. Jego zdaniem, ponieważ wystawa opowiada o tak rozległym okresie historycznym, musi nie tyle rekonstruować wydarzenia, ale je syntetycznie przedstawiać.

Na początku ekspozycji goście wejdą do galerii "Las", wprowadzająca w tematykę wystawy. "Następnie goście przejdą do czasów średniowiecza, przez okres świetności Rzeczpospolitej dojdą do wydarzeń czasów rozbiorowych. W następnej przestrzeni zapoznają się z tematyką odzyskania niepodległości i czasów międzywojennych. Przejdą do ekspozycji traktującej o II wojnie światowej, a więc przede wszystkim do Holokauście. Wystawa kończy się okresem powojennym. Cała ta opowieść ukazuje szczególny udział Żydów w historii Polski" - opowiadał PAP Nizio.

"Wystawa będzie wyposażona w bardzo rozbudowany system multimedialny. Operować będzie nie tylko rozbudowanymi treściami merytorycznymi, ale - nastrojem. To jest właśnie specjalne traktowanie tych wszystkich przestrzeni. Działają one poza obrazem, kolorem - również poprzez nastrój" - tłumaczył Nizio.

Jedną z galerii jest "Paradisus judaeorum", w której znajdzie się topograficzny model Krakowa i Kazimierza oraz audiowizualna prezentacja. Dominantą galerii "Miasteczko" będzie wkomponowana rekonstrukcja dachu drewnianej synagogi wraz z polichromowanym sklepieniem. Podczas zwiedzania napotkamy na odwzorowaną z detalami żydowską ulicę. Strefa wyjścia "Nowe Życie" będzie minimalistyczną białą przestrzenią, kojarzącą się z niezapisaną kartą; tam skończy się opowieść.

Pracownia architektoniczna Nizio Design International w Polsce obchodzi w tym roku 10. rocznicę istnienia.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)