Notowania

wiadomości
08.06.2011 08:15

"Projektowanie w działaniu" - prezentacja polskiego i niemieckiego designu

Od czwartku przez 10 dni ulica Mokotowska w Warszawie będzie miejscem prezentacji sztuki projektowania w wykonaniu ponad 70 młodych dizajnerów z Polski i Niemiec. Pokazywać będą oni swoje dzieła w ramach akcji "Projektowanie w działaniu".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od czwartku przez 10 dni ulica Mokotowska w Warszawie będzie miejscem prezentacji sztuki projektowania w wykonaniu ponad 70 młodych dizajnerów z Polski i Niemiec. Pokazywać będą oni swoje dzieła w ramach akcji "Projektowanie w działaniu". *

WP OnakaAkcja jest częścią polsko-niemieckiego projektu kulturalnego "Sąsiedzi/Nachbarn 2.0".

W ramach akcji dzieła młodych projektantów będą prezentowane w istniejących przestrzeniach przy ul. Mokotowskiej: w butikach i sklepach "Społem", w restauracjach, salonie fryzjerskim, a także na samej ulicy.

Jednym z elementów akcji "Projektowanie w działaniu" będzie wystawa fotografii "Za otwartym drzwiami", przygotowana przez Fundację Archeologia Fotografii. Prezentowana będzie ona w mieszkaniu przy ulicy Mokotowskiej 65.

Pokazane zostaną zdjęcia autorstwa amatorów i profesjonalistów, przedstawiające życie prywatne toczące się w berlińskich i warszawskich mieszkaniach w przeciągu ostatnich 20 lat. Obok zdjęć na ścianach zaaranżowanego w tym celu mieszkania, będzie można obejrzeć "Projekt VHS" - zbiór domowych filmów video, niezwykle popularnych w Polsce na początku lat 90., a także kilka specjalnie przygotowanych albumów rodzinnych.

"Szukamy zdjęć z ostatnich dwudziestu lat przedstawiających wnętrza warszawskich i berlińskich mieszkań. Interesuje nas, co działo się w domach i co je wypełniało. Dom jest przestrzenią prywatną, wyjątkową i pełną małych rytuałów jak: urodziny dziecka, prywatki czy odwiedziny wujków z Ameryki. Każdy z nas ma takie zdjęcia - pamiątki rodzinne rejestrujące ważne chwile oraz zwyczajne dni. Chcielibyśmy zgromadzić jak najwięcej takich zdjęć, aby pokazać przestrzeń domu - warszawskiego i berlińskiego - i zademonstrować wspólne punkty oraz różnice w urządzaniu wnętrz, pojmowaniu ich funkcjonalności i estetyki" - takimi słowami organizatorzy wystawy zwracali się do wszystkich chętnych do udziału w wystawie by udostępnili na nią swoje zdjęcia.

"Projektowanie w działaniu" to także m.in. pokaz filmu pt. "Zioła i chwasty" (reżyserowanego przez WP Onaka, uważanego za jednego z najciekawszych młodych twórców tzw. fashion films), w którym "bohaterami" są kostiumy autorstwa polskich i niemieckich projektantów zainspirowane historią i kulturą sąsiadów zza Odry. Chętni będą mogli też wziąć udział w warsztacie prowadzonym przez pochodzącego z Laosu młodego berlińskiego architekta Le Van Bo, znanego z tego, że pokazuje jak za pomocą prostych środków też biedniejsi mogą urządzić sobie mieszkanie, w którym będą się czuli jak w apartamencie rodem z kolorowego magazynu. Razem w uczestnikami warsztatu projektant będzie wykonywał stołki. Zaplanowano również spotkania z socjologiem miasta i psychologiem społecznym.

Akcja "Projektowanie w działaniu" potrwa do 19 czerwca.

Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć www.sasiedzi20.com i www.dizajnwawa.pl

"Sąsiedzi/Nachbarn 2.0 - Festiwal nowoczesnego sąsiedztwa" to przedsięwzięcie mające być inspiracją do pogłębiania wzajemnej sąsiedzkiej wymiany na różnych płaszczyznach - kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej między Polską a Niemcami. Przygotowywane zostało przez Ambasadę Niemiec w Warszawie i Goethe-Institut z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W jego programie są m.in. akcje artystyczne w przestrzeni publicznej, warsztaty kręcenia filmów telefonami komórkowymi, debaty o możliwościach rozwoju demokracji w internecie, wystawy poświęcone nowoczesnym technologiom, koncerty muzyki poważnej, klubowej i jazzowej oraz konferencje dotyczące polsko-niemieckiej współpracy. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski. Główne jego wydarzenia odbywają się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku między 6 maja a 17 czerwca 2011 r.

Patronat prasowy nad festiwalem "Sąsiedzi/Nachbarn 2.0" objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

dsr/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz