Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratorzy "paliwowi" w tajnej Kancelarii Sejmu

0
Podziel się:

9.3.Kraków (PAP) - Prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w
Krakowie, prowadzący największe w kraju śledztwo paliwowe, w
czwartek pracują w tajnej Kancelarii Sejmu. Zapoznają się z
materiałami zebranymi przez komisją śledczą ds. PKN Orlen -
poinformował z-ca prokuratora apelacyjnego Ryszard Tłuczkiewicz.

9.3.Kraków (PAP) - Prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, prowadzący największe w kraju śledztwo paliwowe, w czwartek pracują w tajnej Kancelarii Sejmu. Zapoznają się z materiałami zebranymi przez komisją śledczą ds. PKN Orlen - poinformował z-ca prokuratora apelacyjnego Ryszard Tłuczkiewicz.

"To działania rutynowe, mające na celu poznanie treści materiału zgromadzonego przez sejmową komisję śledczą do spraw PKN Orlen. Część działań komisji prowadzona była w sposób niejawny z uwagi na ochronę tajemnicy państwowej. Nie była ona znana opinii publicznej, w tym również prokuratorom. Stąd powstała konieczność zapoznania się z tym materiałem, który jest przechowywany w kancelarii tajnej" - powiedział prok. Tłuczkiewicz.

Jak poinformował, trójka prokuratorów analizuje całość dokumentacji zebranej przez komisję. Z tego względu trudno ocenić, jak długo prokuratorzy będą pracowali w kancelarii Sejmu. "Planujemy, że co najmniej kilka dni. Część materiałów, które zostaną ocenione jako przydatne prokuraturze, zostanie skopiowana" - powiedział prok. Tłuczkiewicz.

Prowadzone przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną tzw. śledztwo paliwowe dotyczy procederu dostaw paliw z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z 10 innych prokuratur w kraju. Do tej pory zarzuty postawiono ponad 160 osobom, a sprawa liczy już kilkadziesiąt wątków, w tym 16 wątków korupcyjnych.

Jednym z głównych wątków jest działanie na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy agend państwowych i przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach; drugim - wątek korzyści materialnych w związku z importem ropy i dostawą jej przez pośredników do rafinerii; jeszcze innym - wątek tzw. prowizyjny, czyli korzyści materialnych w obrocie wewnętrznym.

W toku śledztwa wyłaniały się kolejne wątki, dotyczące m.in. korupcji, niegospodarności w PKN Orlen oraz ewentualnej współpracy służb specjalnych z konsorcjum Victoria. Część wątków w tej sprawie wyłączono do odrębnego prowadzenia i przekazano do Prokuratury Okręgowej. (PAP)

hp/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)