Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura nie wyklucza, że strażnik z Sieradza strzelał na zlecenie gangu

0
Podziel się:

Prokuratura nie wyklucza żadnej wersji
motywu strażnika więziennego, który w Sieradzu zastrzelił trzech
policjantów, także tej, że strzelał na zlecenie gangu złodziei
naczep samochodowych - aby zabić aresztanta, który miał
zdemaskować gang. Zastrzeleni policji prowadzili śledztwo w
sprawie tego gangu.

Prokuratura nie wyklucza żadnej wersji motywu strażnika więziennego, który w Sieradzu zastrzelił trzech policjantów, także tej, że strzelał na zlecenie gangu złodziei naczep samochodowych - aby zabić aresztanta, który miał zdemaskować gang. Zastrzeleni policji prowadzili śledztwo w sprawie tego gangu.

"Dziennik Łódzki" napisał w środę, że Damian C., strażnik z sieradzkiego więzienia, strzelając, nie musiał być w szale. Strzelał, by zabić Tomasza Ch., który właśnie tego dnia miał przekazać prokuraturze cenne informacje, demaskujące gang złodziei naczep samochodowych - twierdzi policyjny informator "DŁ". "Mam poważne podejrzenia, że za pieniądze zobowiązał się zabić aresztowanego, by zamknąć usta wszystkim, którzy chcieliby pomóc rozpracować +mafię naczepową+ - mówi informator "DŁ".

Zastępca Prokuratora Generalnego Dariusz Barski powiedział PAP, że śledztwo nie wyklucza żadnej z wersji zdarzeń - także tej opisanej w "DŁ", która była przyjęta przez śledczych jeszcze przed ukazaniem się artykułu "DŁ". "Będziemy tę wersję weryfikowali" - zapowiedział Barski. Nie ujawnił, jak to będzie sprawdzane, zasłaniając się wstępną fazą śledztwa i koniecznością nie ujawniania jego tajemnic.

Trzej policjanci, zastrzeleni w Sieradzu, zajmowali się właśnie śledztwem dotyczącym grupy przestępczej, która dokonywała kradzieży naczep ciągników siodłowych i zajmowała się paserstwem. Postrzelony aresztant był podejrzanym w tym śledztwie. Informację tę potwierdziła w środę PAP rzeczniczka łódzkiej policji nadkom. Magdalena Zielińska. Według niej, aresztant miał być dowieziony do prokuratury w Pabianicach.

Policjanci, z którymi rozmawiała PAP, nie chcieli komentować informacji "Dziennika Łódzkiego". Komendant główny policji Konrad Kornatowski podkreślił natomiast, że nie ma takich informacji. "Nic takiego do mnie nie dotarło" - powiedział, odsyłając dziennikarzy do prokuratury.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z kierownictwem i rzecznikiem prasowym Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, która prowadzi śledztwo w sprawie tragedii w więzieniu. Wcześniej prokuratorzy mówili, że w śledztwie brane pod uwagę są różne wersje i motywy zdarzenia. Tuż pod tragedii szef MSWiA Janusz Kaczmarek mówił, że raczej można wykluczyć próbę likwidacji osadzonego jako motyw czynu strażnika.

Śledztwo prowadzone przez pabianicką prokuraturę, przy którym pracowali zastrzeleni policjanci, dotyczy grupy przestępczej, która kradła i legalizowała naczepy do samochodów ciężarowych. Według policji, grupa ukradła naczepy wraz z ładunkiem o wartości kilku milionów złotych.

W sprawie zatrzymano już kilkunastu podejrzanych. Według policji, gang działał od 2000 r. głównie na terenie województwa łódzkiego; część kradzieży miała miejsce także we Włocławku, Kielcach, Kluczborku czy Turku. Sprawcy najczęściej wyszukiwali pozostawione na parkingach naczepy z ładunkiem, podjeżdżali samochodem, do którego podpinali je i odjeżdżali. Skradzione pojazdy trafiały do legalnie działających firm transportowych lub remontowych, gdzie były legalizowane na podstawie dokumentów od innych wyeksploatowanych już naczep. Później sprzedawane były w Polsce i za wschodnią granicą.

W ub. roku w ręce policjantów wpadli m.in. właściciele firmy z okolic Bełchatowa, produkującej naczepy do samochodów ciężarowych - podejrzani o udział w gangu, oszustwo i paserstwo. Ujawniono wtedy m.in. 22 naczepy, które mogły pochodzić z kradzieży. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody o wartości ponad 800 tys. zł, a także ponad 100 tys. zł w gotówce. W lutym tego roku do aresztu trafili dwaj mieszkańcy powiatu wieluńskiego, którzy prowadzili działalność gospodarczą związaną z remontami naczep do TIR-ów. Przedstawiono im po 16 zarzutów dotyczących kradzieży i paserstwa naczep oraz ciągników siodłowych. Podejrzanym grożą kary do 10 lat więzienia.

Według policji, sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

W ub. poniedziałek trzej policjanci z sekcji do walki z przestępczością samochodową KWP w Łodzi przyjechali do Zakładu Karnego w Sieradzu po aresztanta. Kiedy nieoznakowany radiowóz wyjeżdżał z więzienia, 28-letni strażnik Damian C. ostrzelał ich pojazd z broni automatycznej. W wyniku odniesionych ran na miejscu zginęli dwaj policjanci. Ciężko ranny trzeci funkcjonariusz zmarł w szpitalu. Strażnik po wymianie ognia z antyterrorystami został ranny w rękę i poddał się.

Prokuratura postawiła Damianowi C. zarzuty potrójnego zabójstwa i usiłowania zabójstwa jednej osoby. Mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu dożywocie. Podczas przesłuchań strażnik, który przebywa obecnie w jednym z więziennych szpitali, przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wyjaśnienia, ale prokuratura nie ujawnia ich treści.

W trakcie postępowania śledczy ustalać będą motyw działania sprawcy i jego stan psychiczny. Zlecone zostaną badania psychiatryczne, a jeśli biegli uznają to za konieczne, to przeprowadzona zostanie także obserwacja psychiatryczna podejrzanego.

Prokuratura badać będzie, czy Damian C. powinien być strażnikiem służby więziennej, czy powinien mieć do dyspozycji broń i czy tragicznego dnia nie było przeciwwskazań do wydania mu broni. Prokuratura zamierza również zbadać jego sytuację rodzinną i prawidłowości działania policji podczas tragicznych zdarzeń w sieradzkim więzieniu. (PAP)

sta/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)