Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura: śledztwo ws. zabójstwa Jarosława Ziętary przedłużone

0
Podziel się:

Decyzją Prokuratora Generalnego śledztwo ws. zabójstwa poznańskiego
dziennikarza Jarosława Ziętary zostało przedłużone o sześć miesięcy, tj. do końca czerwca 2014 roku
- poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

bEszrUeZ

Decyzją Prokuratora Generalnego śledztwo ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary zostało przedłużone o sześć miesięcy, tj. do końca czerwca 2014 roku - poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

"Prokurator Generalny podzielił argumenty, że w śledztwie należy jeszcze wykonać wskazane we wniosku czynności" - powiedział prok. Kosmaty. Jak poinformował, najważniejsze z nich to przesłuchania świadków - nowych i słuchanych powtórnie, oraz uzyskanie kolejnych ekspertyz. Ze względu na dobro postępowania odmówił podania bliższych informacji na temat postępowania.

Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej "Wprost" i "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy.

bEszrUfb

W 1998 r. poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Rok później śledztwo umorzono, bo nie udało się odnaleźć ciała. W kwietniu 2011 r. redaktorzy naczelni największych polskich gazet zaapelowali do władz i prokuratury o ujawnienie wszystkich okoliczności zaginięcia Ziętary i śledztwa w tej sprawie. Wcześniej apelowali o to członkowie Społecznego Komitetu "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". Spowodowało to analizę śledztwa w Prokuraturze Generalnej.

W połowie czerwca 2011 r. śledztwo podjęto na nowo w poznańskiej prokuraturze i przedłużono; decyzją prokuratora generalnego przekazano je do Krakowa. W toku śledztwa krakowska prokuratura zmieniła kwalifikację prawną śledztwa z uprowadzenia na zabójstwo. Przemawiały za tym - zdaniem prokuratury - analiza materiału dowodowego, przyjęte na tej podstawie wersje śledcze oraz fakt, że nie ustalono miejsca pobytu zaginionego.

W śledztwie prokuratura przesłuchała m.in. członków rodziny oraz członków Komitetu Społecznego "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary", którzy prowadzili dziennikarskie śledztwo w sprawie zaginięcia kolegi. Zbadała odciski palców, które dotąd nie były badane; zainicjowała też badania biologiczne zabezpieczonych śladów metodami, które nie były znane w 1992 r. Poddała analizie obszerną dokumentację osób, które występują w aktach śledztwa.

W październiku 2011 r. krakowska prokuratura otrzymała dokumenty z Agencji Wywiadu, z których wynika, że dziennikarza chciał zatrudnić ówczesny UOP. Były to nowe dowody w sprawie, ponieważ w toku poprzedniego śledztwa w 1994 r. MSW informowało, że Ziętara "nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji, jak i materiałach archiwalnych UOP".

bEszrUfh

Na początku września 2012 r. prokuratura opublikowała wizerunek Ziętary z uwzględnieniem progresji wiekowej, czyli upływu czasu. Jak podkreślała, dopóki nie ustali faktów, zakłada również inne wersje, w tym taką, że Ziętara żyje. W maju 2013 r. opublikowała również portret pamięciowy mężczyzny, który latem 1992 r. kontaktował się z Ziętarą.

Śledczy zbierali także informacje na temat niezidentyfikowanych zwłok znalezionych od września 1992 do grudnia 1993 na terenie województw: wielkopolskiego, warszawskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i gdańskiego. Sprawdzono ok. 20 przypadków; w jednym przeprowadzono badania DNA, ale badane zwłoki nie były zwłokami Ziętary.(PAP)

hp/ abr/

bEszrUfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)