Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy na Air Show

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła
śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy lotniczej,
do której doszło 1 września 2007 r. podczas pokazów lotniczych Air
Show w Radomiu. Zginęło wówczas dwóch pilotów Grupy Akrobacyjnej
"Żelazny".

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy lotniczej, do której doszło 1 września 2007 r. podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Zginęło wówczas dwóch pilotów Grupy Akrobacyjnej "Żelazny".

Jak poinformowała PAP w środę naczelnik Wydziału V Śledczego Agnieszka Duszyk w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu, powodem decyzji jest śmierć pilota, który nieumyślnie doprowadził do zderzenia dwóch samolotów.

"Przyczyną spowodowania nieumyślnej katastrofy było niezachowanie przez lidera grupy Lecha Marchelewskiego należytej ostrożności podczas wykonywania figury akrobatycznej (tzw. różyczki) oraz wykonanie przez niego manewrów niezapewniających odpowiedniej odległości w stosunku do drugiego samolotu, który pilotował Piotr Banachowicz. W wyniku tego doszło do zderzenia dwóch samolotów i śmierć ponieśli obydwaj piloci" - wyjaśniła Duszyk.

Do podobnych wniosków doszła Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, która w lipcu br. opublikowała swój raport.

Jak ustalono, do katastrofy mógł się też przyczynić stan zdrowia lidera i przyjmowanie przez niego leków obniżających ciśnienie krwi oraz brak precyzji w opracowaniu teoretycznych założeń manewru. Z raportu wynika, że lider grupy nierealnie przyjął, że podczas manewru będzie w stanie jednocześnie obserwować dwa lecące w jego stronę pod kątem ok. 90 stopni samoloty.

Do kolizji dwóch samolotów, w której zginęli założyciel grupy 64- letni Lech Marchelewski i 24-letni Piotr Banachowicz, doszło podczas wykonywania figury akrobatycznej, zwanej różyczką lub rozetą. W trakcie wykonywania takiego manewru mijania samoloty rozwijają prędkość ok. 300 km/h.

Grupa "Żelazny" to - w opinii lotników - jedna z najlepszych lotniczych grup akrobatycznych w kraju.

"Żelazny" powstała w 2000 roku przy współpracy Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i firmy Żelazny, która tworzy sieć sklepów o tej nazwie. Główne zadanie grupy to pokazy lotu zespołowego. Członkowie grupy wielokrotnie startowali w krajowych i międzynarodowych zawodach w akrobacji samolotowej. Używają samolotów Zlin 526 i Zlin 50. (PAP)

ilp/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)