Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura: w kwietniu decyzja czy stawiać Dąbrowskiemu zarzuty

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o przygotowaniu przez policję wniosku o
przedstawieniu zarzutów)

(dochodzi informacja o przygotowaniu przez policję wniosku o przedstawieniu zarzutów)

2.4.Warszawa (PAP) - W drugiej połowie kwietnia stołeczna prokuratura zdecyduje, czy stawiać byłemu wojewodzie mazowieckiemu Wojciechowi Dąbrowskiemu zarzuty wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i złożenia fałszywego oświadczenia.

Poinformowała o tym w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.

Wcześniej portal Wprost.pl podał, że zapadła już decyzja o postawieniu zarzutów Dąbrowskiemu (grozi za nie do 5 lat więzienia). "Nie jest to prawda; cały czas analizujemy materiały sprawy" - powiedziała Mazur.

Ze źródeł zbliżonych do KSP PAP dowiedziała się zarazem, że policja przygotowała już wniosek o przedstawieniu Dąbrowskiemu zarzutów usiłowania wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i złożenia fałszywego oświadczenia. Do ich formalnego postawienia ma dojść w przyszłym tygodniu.

1 lutego tego roku premier Jarosław Kaczyński odwołał Dąbrowskiego ze stanowiska wojewody mazowieckiego, o co zwrócił się ówczesny szef MSWiA Ludwik Dorn. Uznał on, że w przypadku Dąbrowskiego jest "uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa" i wystąpił o wszczęcie dochodzenia w całej sprawie.

Dymisja miała związek z doniesieniami mediów, że Dąbrowski poświadczył nieprawdę, aby wyłudzić wtórnik prawa jazdy. Sprawę ujawnił tygodnik "Wprost". Zatajając informację o tym, że policja zabrała mu prawo jazdy za przekroczenie liczby dozwolonych punktów karnych, w 2004 r. Dąbrowski wnioskował do urzędu o wydanie mu wtórnika dokumentu - napisał "Wprost".

Dąbrowski oświadczył, że nie próbował wyłudzić jakiegokolwiek dokumentu, w szczególności prawa jazdy. Tłumaczył, że w 2004 r. podczas urlopu skradziono mu dokumenty, w tym prawo jazdy. Po powrocie do Warszawy wystąpił z wnioskiem o wydanie wtórnika dokumentu. Nie otrzymał go, ponieważ urzędnicy stwierdzili, że od 1996 r. nie miał uprawnień do prowadzenia samochodu.

Według Dąbrowskiego, w 1996 r. poinformowano go, że przekroczył limit punktów karnych, ale po kilku miesiącach w jednej z warszawskich komend policji powiedziano mu, że punkty karne zostały anulowane. Dlatego od 1996 r. do wystąpienia o wtórnik w 2004 r. był przekonany, że ma uprawnienia do prowadzenia samochodu i posługiwał się prawem jazdy, bo dokument ten nie został mu odebrany.

Dziennikarze zwrócili jednak uwagę, że we wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy Dąbrowski napisał, że zgubił je, a nie, że skradziono mu dokument i pytali, dlaczego skłamał. Dąbrowski wyjaśniał, że informację o zgubieniu dokumentu podał, aby "uprościć procedurę biurokratyczną".(PAP)

sta/ pru/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)