Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Promowanie obywatelstwa europejskiego i dziedzictwa historycznego miast w ramach programów UE

0
Podziel się:

Przygotowanie kompleksowych programów imprez
kulturalnych w celu promocji historycznego i artystycznego
dziedzictwa europejskich miast oraz promowanie "aktywnego
obywatelstwa europejskiego" - to cele dwóch nowych programów z
zakresu kultury i edukacji przyjętych przez Parlament Europejski.

Przygotowanie kompleksowych programów imprez kulturalnych w celu promocji historycznego i artystycznego dziedzictwa europejskich miast oraz promowanie "aktywnego obywatelstwa europejskiego" - to cele dwóch nowych programów z zakresu kultury i edukacji przyjętych przez Parlament Europejski.

Programy te noszą nazwy "Europejska Stolica Kultury" oraz "Obywatele dla Europy".

Program "Europejska Stolica Kultury" to nowa wersja, po poprawkach, programu realizowanego w UE już od dawna (pod tym samym tytułem). Idea Europejskich Miast Kultury powstała w UE w 1985 roku i miała na celu zbliżenie i pogłębienie współpracy narodów europejskich. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadawano także europejskim miastom położonym w krajach nie należących do Wspólnoty. W 2000 roku otrzymał go Kraków.

Program polega na tym, że wybrane miasto przygotowuje kompleksowy program imprez kulturalnych mających na celu szerzenie jego historycznego i artystycznego dziedzictwa. Według inicjatorów programu, posiadanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przyczynia się znacząco do promocji kulturalnej i turystycznej miast europejskich.

Do tej pory Europejskie Stolice Kultury były np. wybierane jednogłośnie przez państwa członkowskie UE, a Komisja Europejska przyznawała wytypowanemu miastu odpowiednie dofinansowanie. Teraz, po wprowadzeniu poprawek, zmianie ma ulec sposób typowania Europejskiej Stolicy - dokonywać będzie tego Rada na zalecenie Komisji, przy uwzględnieniu opinii Parlamentu i specjalnie powołanego w tym celu jury.

Polska, wraz z Hiszpanią, uzyska prawo do nominowania Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Program "Obywatele dla Europy", przewidziany na lata 2007-2013, ma na celu promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego. W intencji twórców, ma przypominać, że Unia Europejska to nie tylko "biurokratyczna machina, ale także idea". Projekt Komisji Europejskiej przewiduje realizację tego programu przez projekty z trzech zakresów: "Aktywni obywatele dla Europy", "Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie" oraz "Razem dla Europy".

Jak poinformował w środę PAP europoseł Bogusław Sonik (PO), europarlamentarzyści zaproponowali ponadto, by dodać do programu czwarty zakres działań: "Aktywna Pamięć Europejska". W jego ramach wspierane byłyby projekty upamiętniające ofiary dokonanych przez nazistów i reżim stalinowski masowych deportacji i mordów.(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)