Notowania

wiadomości
27.02.2014 13:29

Protasiewicz zaprzecza, by wywołał zajście na lotnisku w Niemczech

# Dochodzi m.in. więcej wypowiedzi Jacka Protasiewicza #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi m.in. więcej wypowiedzi Jacka Protasiewicza #

27.02. Warszawa (PAP) - Europoseł PO Jacek Protasiewicz zaprzeczył w czwartek doniesieniom niemieckiego dziennika "Bild", jakoby będąc pod wpływem alkoholu wywołał incydent na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Zarzucił niemieckiej policji skandaliczne zachowanie.

"Funkcjonariusze niemieccy w mundurach celnika i policjanta dopuścili się skandalicznego zachowania - moim zdaniem o podłożu ksenofobiczno-rasistowskim" - powiedział Protasiewicz dziennikarzom w Strasburgu. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w europarlamencie Protasiewicz potwierdził, że wdał się w wymianę zdań z niemieckim celnikiem, został wylegitymowany przez policję i w kajdankach odwieziony na komisariat.

Dziennik "Bild" podał, że będący pod wpływem alkoholu Protasiewicz wywołał skandal na lotnisku, kłócąc się z celnikami i krzycząc "Heil Hitler". Policjanci założyli politykowi kajdanki - napisał "Bild".

Europoseł podkreślił, że wbrew doniesieniom dziennika nie był pijany, choć w trakcie lotu wypił nieco czerwonego wina do obiadu.

Protasiewicz relacjonował na konferencji prasowej, że w drodze na posiedzenie Parlamentu Europejskiego miał przesiadkę na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdzie został wezwany do kontroli bagażowej; poproszony o wylegitymowanie się pokazał paszport dyplomatyczny.

"On (celnik - PAP) zaczął go przeglądać. Miał obowiązek wiedzieć z kim miał do czynienia. Gdy oddawał mi ten paszport, usłyszałem +raus+. Zrobiłem dwa kroki w kierunku wyjścia i przepraszam, rzeczywiście zagotowałem się. Odwróciłem się i powiedziałem: +Raus brzmi bardzo źle w kraju, z którego tutaj przyjechałem" - relacjonował europoseł.

Według Protasiewicza niemiecki celnik ponownie zwrócił się do niego, mówiąc "raus". "Ja mu powiedziałem, że +raus+ w kraju, w którym mieszkam kojarzy się z takimi słowami jak +Heil Hitler+ czy +Haende hoch+" - relacjonował europoseł PO.

"Wtedy ten mężczyzna mnie pchnął. Powiedziałem mu: +zanim po raz drugi użyjesz siły jedź do Auschwitz, żebyś zobaczył, jakie są skutki, jak ludzie w uniformach używali siły. Pchnął mnie po raz drugi" - dodał Protasiewcz.

Jak mówił, celnik zadzwonił po policję; policjanci po przyjeździe zakuli go w kajdanki i zawieźli na komisariat.

Protasiewicz zabrał głos w tej sprawie także na forum europarlamentu. "W związku z publikacją tabloidu +Bild+ chcę was poinformować, że w ostatni wtorek w trakcie podróży na sesję PE zostałem w sposób niewłaściwy potraktowany przez służby lotniska we Frankfurcie nad Menem. Nie mam wątpliwości, że w ten sposób złamano protokół nr 7 do traktatu europejskiego. Poprosiłem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza o właściwą reakcję na ten przypadek naruszenia prawa europejskiego" - podkreślił europoseł.

"Jako politycy musimy być przygotowani na czasem bardzo ostrą krytykę, jednak chcę oświadczyć, ze publikacja +Bilda+ jest kłamliwa i obraźliwa" - dodał Protasiewicz.

Premier Donald Tusk ocenił w czwartek, że niezależnie od tego jak bardzo niestosowne było zachowanie niemieckich celników, niestosowne było też zachowanie Jacka Protasiewicza. Zapowiedział, że decyzję o ewentualnych konsekwencjach wobec Protasiewicza podejmie po rozmowie z nim.

Według niemieckiego tabloidu, do incydentu doszło we wtorek po godzinie 20 przy odbiorze bagażu. Polski polityk odebrał jednemu z pasażerów wózek bagażowy i pobiegł z nim do wyjścia. Wywołane przez eurodeputowanego zamieszanie zwróciło uwagę celników, którzy zatrzymali go i wylegitymowali. "Polityk stracił wtedy panowanie nad sobą, wymyślał funkcjonariuszom, porównał ich do +Hitlera+ i "nazistów+. Krzyczał +Heil Hitler+ i pytał awanturując się +Czy ktoś z was był w Auschwitz?". "Mężczyzna sprawiał wrażenie bardzo pijanego" - cytuje "Bild" jednego z naocznych świadków zajścia.

W czwartek policja we Frankfurcie nad Menem złożyła zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu przez wiceprzewodniczącego PE Jacka Protasiewicza funkcjonariuszy służb celnych - powiedział PAP rzecznik frankfurckiej policji Andre Sturmeit. W rozmowie telefonicznej z PAP rzecznik wyjaśnił, że polski polityk zachowywał się na lotnisku "nieodpowiednio". Potwierdził wersję przedstawioną przez tabliod, między innymi okrzyki "Heil Hitler" pod adresem celników.

Ponieważ awanturujący się pasażer odmówił udania się do komisariatu, policjanci nałożyli mu kajdanki - powiedział Sturmeit. Po potwierdzeniu jego danych i zjawieniu się przedstawicieli polskich służb konsularnych, polityk został zwolniony. Rzecznik powiedział, że sprawa zostanie prawdopodobnie umorzona ze względu na stanowisko zajmowane przez Protasiewicza.(PAP)

awi/ laz/ lep/ par/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz