Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest SG na lotnisku Chopina przebiegł bez zakłóceń

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. wypowiedź rzeczniczki nadwiślańskiego oddziału SG
#

# dochodzi m.in. wypowiedź rzeczniczki nadwiślańskiego oddziału SG #

10.01. Warszawa (PAP) - Protest strażników granicznych na warszawskim lotnisku im. Chopina, polegający na drobiazgowej kontroli pasażerów, nie zakłócił we wtorek pracy tego największego portu lotniczego w kraju. Po południu strażnicy przeprowadzili strajk włoski na przejściach granicznych w Dorohusku i Medyce.

"To nie był protest skierowany przeciwko społeczeństwu. Swoją akcją chcieliśmy w jak najmniejszym stopniu utrudnić życie pasażerom. Chcieliśmy zwrócić uwagę, że w Polsce nie można dzielić służb na lepsze i gorsze" - powiedział PAP po zakończeniu protestu na lotnisku przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl.

Funkcjonariusze straży, którzy na ramieniu mieli zielone opaski z hasłami: "Akcja protestacyjna", przeprowadzali szczegółową kontrolę bezpieczeństwa pasażerów. Wręczali podróżnym ulotki z informacją o proteście. W akcję wręczania ulotek włączyli się strażacy i funkcjonariusze służby więziennej. Obecni byli także policjanci, którzy na znak solidarności poparli akcję innych służb mundurowych.

Na ulotce, którą dostawali pasażerowie, widniały hasła: "Domagamy się poszanowania funkcjonariuszy oraz ich ciężkiej służby, zapewnienia stabilności oraz godnego wynagrodzenia, zaprzestania przez rząd działań zmierzających do różnicowania służb mundurowych".

Podróżni, z którymi rozmawiała PAP, mówili, że nie odczuli żadnych utrudnień na lotnisku.

"Nie było żadnych utrudnień dla pasażerów. Wszystko odbywało się tak jak zwykle. Podróżni byli odprawiani płynnie, zarówno na punktach kontroli bezpieczeństwa, jak i w punktach kontroli paszportowej" - powiedział PAP rzecznik lotniska im. Chopina Przemysław Przybylski.

Dodał, że kolejki do kontroli nie były dłuższe. "Służby lotniska uruchomiły kilka dodatkowych punktów kontroli bezpieczeństwa. Ściągnęliśmy dodatkowych ludzi i dzięki temu kontrola odbywała się sprawnie" - wyjaśnił rzecznik lotniska.

Także rzeczniczka nadwiślańskiego oddziału SG Agnieszka Golias powiedziała PAP, że kontrola bezpieczeństwa przebiegała bez zakłóceń. Jak dodała, w ciągu dnia na lotnisku Chopina pracuje ponad 100 funkcjonariuszy straży granicznej. Na jednej zmianie - przy kontroli bezpieczeństwa - około 40.

We wtorek po południu strażnicy przeprowadzili strajk włoski i akcję informacyjną na drogowych przejściach granicznych w Dorohusku (woj. lubelskie) i w Medyce (woj. podkarpackie).

12 grudnia minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że MSW podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać ewentualnej podwyżki dla pograniczników i strażaków. Spotkanie w tej sprawie ze związkowcami zaplanowane jest na 18 stycznia.

"Dostaliśmy zaproszenie szefa MSW. To dobry sygnał, że te środki są poszukiwane i ufam, że one się znajdą" - powiedział PAP we wtorek Tyl.

Federacja zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. Protest jest reakcją na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń tylko dla żołnierzy i policjantów - po ok. 300 zł brutto od 1 lipca 2012 r.

W proteście, przed świętami Bożego Narodzenia, oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej w wielu miejscach w kraju.

Na 12 stycznia zaplanowano pikiety służb mundurowych w czterech miastach, które będą organizatorami Euro 2012 - w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Protesty zakończą się wręczeniem petycji przedstawicielom miejscowych władz.

Jeśli i te działania nie przyniosą reakcji władz, 17 stycznia komitet protestacyjny służb mundurowych podejmie decyzje odnośnie dalszych form protestu - zapowiadają związkowcy.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkować. Nie zabraniają za to podejmowania akcji protestacyjnych w różnych formach, jak np. oflagowanie komend i posterunków, prowadzenie tzw. strajku włoskiego czy też uczestniczenie w pikietach.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł. (PAP)

gdyj/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)