Notowania

autostrada
29.08.2009 17:40

Protesty motocyklistów na płatnych autostradach

Właściciele jednośladów nie chcą płacić za przejazd tyle samo co kierowcy aut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Motocykliści protestowali w sobotę na trzech płatnych odcinkach polskich autostrad A1, A2 i A4 przeciwko pobieraniu od nich opłat za przejazd w tej samej wysokości, co za samochody osobowe.

W sobotę po południu motocykliści pojawili się przy bramkach wjazdowych na płatne odcinki autostrady A1 w okolicach Gdańska, A2 w okolicach Poznania oraz A4 od strony Krakowa i Katowic.

W sumie w protestach na tych trasach uczestniczyło prawie 200 kierowców, którzy na bramkach wjazdowych za przejazd płacili niespiesznie - drobnymi, groszowymi monetami lub banknotami o wysokich nominałach. Dokładnie przy tym liczyli pieniądze.

Protest nie spowodował większych utrudnień w ruchu, bo zarządcy autostrad i policja wydzielili do obsługi motocyklistów specjalne bramki.

Uczestnicy protestu wskazują, że ich pojazdy praktycznie nie powodują zużycia nawierzchni ani nie są obciążeniem dla płynności ruchu. Mimo to, za przejazd autostradą płacą tyle samo, co kierowcy samochodów, np. na ponad 60 kilometrowym odcinku A4 Kraków - Katowice - 13 zł, a na 90 kilometrowym odcinka A1 z Trójmiasta do Nowych Marzów pod Grudziądzem - 17,50 zł. Właściciele jednośladów chcielibyśmy płacić mniej, albo - na wzór wielu innych krajów europejskich - zostać zwolnionymi z opłat.

W tydzień po pierwszym proteście motocykliści przygotowali pismo do resortu infrastruktury. Odwołują się w nim do ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym, w której motocykle zostały uznane za osobną kategorię pojazdów i jako takie objęte inną opłatą za przejazd autostradą. Apelują więc do ministra o faktyczne wydzielenie dla ich pojazdów osobnej kategorii i na tej podstawie - zniesienie opłaty lub obniżenie stawek.

Motocykliści po raz pierwszy zaprotestowali na autostradzie A4 31 lipca. Spowodowali wtedy przed bramkami kilkukilometrowe korki.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: autostrada, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz