Notowania

protesty na węgrzech
11.12.2012 07:26

Protesty na Węgrzech. Antyrządowe demonstracje studentów

Ponad 2000 studentów wyższych uczelni protestowało w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

*Ponad 2000 studentów wyższych uczelni protestowało w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach. *

Studenci przemaszerowali od kampusu uniwersytetu budapeszteńskiego pod gmach parlamentu. Na czele demonstracji niesiono flagi narodowe i transparent z napisem: _ Uniwersytety są nasze _.

_ - Nie chcemy płacić za studia! _ - krzyczeli demonstranci. Mimo iż pochód sparaliżował całkowicie centrum Budapesztu, policja nie interweniowała a mieszkańcy stolicy spontanicznie przyłączali się do studentów. Ich protest poparła również węgierska opozycja. W Segedynie na południu kraju kilku profesorów i 40 studentów rozpoczęło strajk okupacyjny wyższej uczelni. Żądania studentów poparł także rektor. Studenckie demonstracje odbyły się również w Debreczynie i Peczu.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, przyjęta w ubiegłym tygodniu głosami deputowanych rządzącego Fideszu, ogranicza liczbę miejsc na uczelniach finansowanych przez państwo o 40 procent. Cięcia dotykają kierunków humanistycznych, ekonomi i prawa. O ile w tym roku akademickim rząd sfinansuje na przykład studia 800 prawników, to w przyszłym - jedynie 100. Bezpłatnie, na wyższych uczelniach będzie mogło studiować dziesięć tysięcy osób. Zdaniem rządu, odpowiada to aktualnemu zapotrzebowaniu: kształceniu politechnicznemu.

Co prawda, studenci mogą studiować na wybranych kierunkach ale wówczas studia są odpłatne. Semestr nauki będzie kosztował teraz około 1200 euro. Zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, absolwenci publicznych uczelni muszą również odpracować w kraju dwukrotnie dłuższy okres niż czas trwania ich studiów. W przeciwnym wypadku muszą zapłacić połowę kosztów i kształcenia. Ta zasada obowiązuje do 20 lat od ukończenia studiów. Studenci ostrzegli, że będą wyjeżdżać z Węgier na studia w innych krajach Unii.

Studenci liczą na przeforsowanie swoich żądań. Minister do spraw społecznych, kultury i oświaty Miklos Rethalyi zapowiedział jednak, że ich postulaty nie zostaną spełnione. Studenci planują kolejne protesty.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja bije ludzi na ulicach. Jest wielu rannych Tysiące uczniów i studentów protestują przeciwko cięciom nakładów na edukację oraz brutalność sił porządkowych.
Wyszli na ulicę. To ogromne manifestacje Najbardziej burzliwy przebieg ma protest w Coimbrze, gdzie grupa kilkuset ludzi wdarła się do siedziby rektora.
Rocznica krwawej masakry. Będzie protest Zwolennicy i przeciwnicy konserwatywnego premiera Węgier Viktora Orbana będą demonstrować w Budapeszcie w dniu obchodów 56. rocznicy wybuchu rewolucji, która została krwawo stłumiona przez Moskwę.
Tagi: protesty na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz