Notowania

zamieszki w iraku
28.12.2012 14:51

Protesty w Iraku. Antyrządowe demonstracje sunnitów

Tysiące sunnitów zgromadziły się w różnych miejscach Iraku na największych - jak się wydaje - demonstracjach od czasu zainicjowania tydzień wcześniej fali publicznych protestów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Tysiące sunnitów zgromadziły się w różnych miejscach Iraku na największych - jak się wydaje - demonstracjach od czasu zainicjowania tydzień wcześniej fali publicznych protestów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi.

Wskazuje to na ciągłe umacnianie się antyrządowych nastrojów wśród sunnickiej mniejszości. Największą frekwencję miał w piątek protest, zorganizowany wzdłuż prowadzącej przez prowincję Anbar głównej drogi z Bagdadu na zachód ku granicy z Jordanią i Syrią.

Demonstranci w mieście Faludża, w Anbarze, trzymali transparenty deklarujące aktualny dzień _ piątkiem honoru _. Niektórzy mieli ze sobą flagi Iraku z czasów opierającej się głównie na sunnitach dyktatury Saddama Husajna, obalonej przez inwazję wojsk USA w 2003 roku. Inni nieśli nową flagę państwa, wprowadzoną w 2008 roku, a kilka osób zgromadziło się pod emblematem zdominowanego przez sunnitów zbrojnego ruchu oporu w sąsiedniej Syrii, gdzie powstańcy dążą do obalenia reżimu alawickiego prezydenta Baszara el-Asada.

W Mosulu, na północy Iraku, wyszło w piątek na ulice około 3 tys. ludzi protestując przeciwko temu, co określają jako marginalizowanie sunnitów i żądając uwolnienia sunnickich więźniów. Podobnie jak podczas wcześniejszych demonstracji w tym tygodniu, skandowano tam spopularyzowane w trakcie arabskiej wiosny hasło _ naród chce upadku reżimu _.

Ponadto tysiące ludzi uczestniczyło w marszach w zamieszkałych głównie przez sunnitów miastach Tikrit i Samara w północnym Iraku, a do protestów tych przyłączyli się parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz - poinformował Mohammed al-Asi, rzecznik zarządu prowincji Salahuddin.

Premier Iraku Nuri al-Maliki ostrzegł na konferencji prasowej w Bagdadzie przed możliwością ponownego rozpętania krwawego konfliktu międzywyznaniowego i zaznaczył, że kraj jest bliski powrotu do _ ciemnych dni, gdy ludzie byli zabijani z powodu swych nazwisk lub tożsamości _.

_ - Narody, które dążą do pokoju, miłości i odbudowy muszą wybierać cywilizowane sposoby wyrażania swych racji. Nie do przyjęcia jest wyrażanie opinii poprzez blokowanie dróg, pobudzanie międzywyznaniowej wrogości, grożenie rozpętywaniem wojen i dzieleniem Iraku. Zamiast tego musimy rozmawiać, słuchać siebie nawzajem i porozumiewać się w sprawie przezwyciężania różnic _ - powiedział Maliki, mając niewątpliwie na myśli piątkową demonstrację w Anbarze.

Czynnikiem inicjującym najnowszą falę niepokojów było dokonane w ubiegłym tygodniu aresztowanie 10 ochroniarzy pochodzącego z Anbaru ministra finansów Rafii al-Isawiego - jednego z najwyższych rangą sunnitów w irackim rządzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna rocznica pretekstem do protestów Pod ateńską politechniką studenci, nauczyciele, robotnicy i emeryci złożyli w sobotę wieńce, by upamiętnić rewoltę studencką, którą krwawo stłumiła rządząca wówczas Grecją junta.
Ostre starcia i protesty w Chinach We wschodnich Chinach kolejny dzień protestów przeciwko planom rozbudowy zakładu petrochemicznego w mieście Ningbo.
Sędziowie wyjdą na ulice. Przeciwko Gowinowi Protestują przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości o likwidacji 79 sądów rejonowych.
Demonstracja w Budapeszcie przeciw zmianom w ordynacji wyborczej Antyrządowy wiec przed poniedziałkową debatą w parlamencie na temat zmian w ordynacji zwołała opozycja na apel byłego premiera lewicy Ferenca Gyurcsanya.
Tagi: zamieszki w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz