Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej współprzewodniczącym Komisji Wspólnej

0
Podziel się:

Członek zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń i Towarzystwa
Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek został w czwartek jednym z dwóch
współprzewodniczących Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Członek zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek został w czwartek jednym z dwóch współprzewodniczących Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Aby Bartek formalnie zaczął pełnić funkcję współprzewodniczącego, wybór strony mniejszościowej musi zatwierdzić premier Donald Tusk.

Zdaniem prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członka Komisji Wspólnej Łukasza Grzędzickiego o wyborze Bartka zdecydował w dużej mierze fakt, iż jest on członkiem mniejszości, która może korzystać z pełnego pakietu praw przysługujących jej zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych, a więc np. z możliwości ustawiania dwujęzycznych tablic czy prowadzenia szkół z językiem mniejszości.

"Postawiliśmy na kogoś, kto wie, jak w praktyce wygląda wprowadzanie tych praw w życie i na jakie przeszkody można napotkać po drodze" - powiedział PAP Grzędzicki. Przedstawiciel Kaszubów dodał, że nie bez znaczenia był też fakt, iż Bartek jest w komisji od początku jej istnienia i dobrze zna regulacje prawne dotyczące sytuacji mniejszości.

"To dla mnie wielkie zadanie i odpowiedzialność, ale też wielka nobilitacja dla mniejszości niemieckiej" - podkreślił Bartek.

Komisja Wspólna ma dwóch współprzewodniczących; dotychczas współprzewodniczącymi ze strony mniejszości byli przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, ormiańskiej i społeczności kaszubskiej.

Poprzednim współprzewodniczącym Komisji Wspólnej z ramienia mniejszości był Artur Jabłoński, przedstawiciel Kaszubów. Jednak w marcu na wniosek społeczności kaszubskiej odwołano go z funkcji członka komisji. Eksperci uznali, że współprzewodniczącym powinien być ktoś, kto ma status członka Komisji.

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych działa od 2005 r. To organ opiniodawczy i doradczy premiera. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie w sprawach realizacji praw i potrzeb mniejszości, opiniowanie programów, które mają tworzyć warunki sprzyjające zachowaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości, podejmowanie działań przeciw dyskryminacji mniejszości, opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących mniejszości czy wysokości i zasad podziału pieniędzy przeznaczonych na wspieranie zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej oraz języka regionalnego.

Komisję Wspólną tworzą przedstawiciele administracji rządowej i mniejszości: narodowych - białoruskiej, czeskiej, litewskiej, niemieckiej, ormiańskiej, rosyjskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej oraz etnicznych - karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej, a także przedstawiciele społeczności kaszubskiej posługującej się językiem regionalnym. (PAP)

kat/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)