Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przedstawiciele katolickich ruchów reformatorskich obradują w Austrii

0
Podziel się

W austriackiej Bregencji obradują od czwartku przedstawiciele
katolickich ruchów reformatorskich z trzech kontynentów. Tematem obrad są m.in.: kwestia demokracji
w Kościele, dopuszczenie osób rozwiedzionych do sakramentów, przyszłość celibatu i kapłaństwo
kobiet.

bEpGrIZN

W austriackiej Bregencji obradują od czwartku przedstawiciele katolickich ruchów reformatorskich z trzech kontynentów. Tematem obrad są m.in.: kwestia demokracji w Kościele, dopuszczenie osób rozwiedzionych do sakramentów, przyszłość celibatu i kapłaństwo kobiet.

W spotkaniu uczestniczą duchowni i świeccy z Austrii, Niemiec, Australii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii i Szwajcarii.

Jeden z głównych organizatorów spotkania, ksiądz katolicki Helmut Schueller, który zapoczątkował w Austrii ruch "nieposłusznych duchownych", mówił w rozmowie z dziennikarzami o "konieczności wyświęcania na księży żonatych mężczyzn, a nawet kobiet" oraz zwiększenia roli świeckich w podejmowaniu decyzji na szczeblu parafii.

bEpGrIZP

Schueller jest rzecznikiem "Inicjatywy Proboszczów" austriackich, której sygnatariusze opublikowali w czerwcu 2011 r. manifest przeciwko "odrzucaniu przez Rzym potrzebnej już od dawna reformy".

Tematem obrad jest m.in. sztywna postawa hierarchii kościelnej. Ks. Schueller podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że potrzebne jest, by biskupi pozwolili także wiernym współuczestniczyć w propagowanym przez papieża Franciszka kolegialnym kierowaniu Kościołem.

Uczestniczący w obradach opowiadają się również za otwarciem Kościoła wobec osób rozwiedzionych i innych "zmarginalizowanych". Jednocześnie deklarują, że wiążą wielkie nadzieje z pontyfikatem papieża Franciszka.(PAP)

ik/ mc/

bEpGrIZV

14785236

bEpGrJaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)