Notowania

spółki
13.10.2009 14:51

Przegląd wiadomości ze spółek, 13 października, godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 13 października, godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 13 października, godz. 15

ARCTIC PAPER

Cena emisyjna akcji Arctic Paper dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 15 zł - podała spółka w komunikacie.

Całkowita wartość oferty spółki wyniesie 162,7 mln zł, z czego spółka planuje pozyskać 121,5 mln zł.

Spółka zaoferuje 10.850.000 akcji, w tym 8.100.000 akcji nowej emisji i 2.750.000 akcji istniejących. Inwestorom indywidualnym oferowanych jest 15 proc. akcji, czyli 1.627.500 akcji. Transza inwestorów instytucjonalnych obejmuje 9.222.500 akcji.

W dniach 13-14 października przyjmowane będą zapisy wśród inwestorów instytucjonalnych. Zakończenie oferty publicznej ma nastąpić 16 października. Debiut giełdowy planowany jest na drugą połowę października.

Spółka informowała wcześniej, że przy maksymalnej cenie emisyjnej w wysokości 19 zł, wpływy brutto z emisji nowych akcji wyniosą prawie 154 mln zł.

Około 122 mln zł miało zostać wydane na spłatę kredytu pomostowego udzielonego przez PKO BP, a 21,7 mln zł na częściowe sfinansowanie potencjalnego przejęcia w branży.

W 2008 roku zysk netto grupy Arctic Paper wyniósł 50,3 mln zł wobec 57,2 mln zł w 2007 roku. Zysk operacyjny wyniósł 66,2 mln zł wobec 54,4 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody wyniosły 1,27 mld zł wobec 1,24 mld zł w 2007 roku.

Po pierwszym półroczu tego roku skonsolidowany zysk netto Arctic Paper wyniósł 69,3 mln zł, zysk operacyjny 99,2 mln zł, a przychody 922,1 mln zł.

Grupa Arctic Paper ma zakłady w Kostrzynie, Munkedal w Szwecji i Mochenwagen w Niemczech, produkuje 540 tys. ton papieru rocznie. W ciągu 2-3 lat produkcja ma wzrosnąć do 600 tys. ton.

B3SYSTEM

Oferta konsorcjum B3System (lider) i spółki Makronet o wartości 14,78 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na dostawę serwerów, stacji roboczych i zasilaczy awaryjnych - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Swoje oferty w przetargu złożyły także m.in. Qumak-Sekom (17,56 mln zł), Comarch (16,64 mln zł), Asseco Systems (17,47 mln zł), Wasko (16,67 mln zł), Talex (16,47 mln zł), Aram (18,47 mln zł) i Comp 20,03 mln zł.

Przedmiotem zamówienia, które zrealizuje B3System, jest dostawa, instalacja, uruchomienie oraz przetestowanie sprzętu komputerowego i standardowego oprogramowania w 104 Wydziałach Ksiąg Wieczystych Sądów Rejonowych zaplanowanych do uruchomienia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jest to jedna z trzech części większego przetargu na dostawę sprzętu komputerowego do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wymagany termin wykonania zamówienia to 70 dni od dnia zawarcia umowy.

PLAST-BOX

Cena emisyjna akcji Plast-Boksu została ustalona na 5,1 zł - podał Plast-Box w komunikacie.

Spółka ma wyemitować do 4.406.140 akcji serii G z prawem poboru dla akcjonariuszy.

Dniem prawa poboru ma być 2 listopada. Jedno prawo poboru uprawniać będzie do objęcia jednej akcji serii G.

Plast-Box informował wcześniej, że z planowanej emisji chce pozyskać minimum 22 mln zł i przeznaczyć te środki na budowę magazynu logistycznego, poszerzenie asortymentu produktów oraz zwiększenie mocy produkcyjnych na Ukrainie.

PKN ORLEN

PKN Orlen analizuje projekty budowy elektrowni, które dostarczałyby energię elektryczną do spółki oraz do odbiorców zewnętrznych, stanowiąc w ten sposób źródło dodatkowych przychodów.

Jak poinformowała we wtorek PAP koordynator biura prasowego płockiego koncernu Beata Karpińska, projekty elektrowni są obecnie w fazie analiz. Z tego powodu nie chciała podać szczegółów, w tym dotyczących m.in. planowanej lokalizacji i zakładanego harmonogramu realizacji inwestycji.

"Projekty budowy elektrowni, które obecnie analizujemy, z jednej strony pozwoliłyby nam na większą efektywność kosztową jeżeli chodzi o dostawy energii elektrycznej, z drugiej zaś mogłyby stanowić potencjalne źródło dodatkowych przychodów" - wyjaśniła Karpińska.

Dodała, iż kwestie związane z partnerami analizowanych przedsięwzięć "muszą pozostać poufne do momentu sformalizowania partnerstwa". Zastrzegła zarazem, że "będzie to najlepszy możliwy partner dla realizacji".

Karpińska podkreśliła, iż rozwijanie działalności w sektorze energetycznym w oparciu o istniejące aktywa PKN Orlen to element strategii biznesowej spółki na lata 2009-2013.

"Musimy pamiętać, że PKN Orlen jest firmą, która ze względu na specyfikę swojej działalności bardzo duże wolumeny energii kupuje od zewnętrznych dostawców. Jesteśmy też jedyną firmą w regionie, która posiada aktywa energetyczne w kilku krajach" - oświadczyła Karpińska.

Wymieniając argumenty przemawiające za rozwojem segmentu energetycznego przez płocki koncern, Karpińska zaznaczyła, iż prognozy dla rynku wskazują na rosnący popyt na energię i spodziewany deficyt mocy wytwórczych.

"Z drugiej jednak strony obecna sytuacja ekonomiczna nakłada na nas obowiązek bardzo wnikliwej analizy wszystkich czynników +za i przeciw+" - podkreśliła Karpińska. (PAP)

pel/ gsu/ ana/ pad/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz