Notowania

spółki
28.08.2009 20:07

Przegląd wiadomości ze spółek, 28 sierpnia godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, 28 sierpnia godz. 20.00

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, 28 sierpnia godz. 20.00

APATOR

Apator ocenia, że prognoza zysku na 2009 roku będzie trudna do zrealizowania i do października zdecyduje, czy ją korygować. Spółka planuje, że dywidenda za 2009 rok będzie wyższa od dywidendy wypłaconej za 2008 rok - poinformował Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

Apator prognozuje wypracowanie w tym roku 40 mln zł zysku netto przy skonsolidowanych przychodach w wysokości 380 mln zł. "Wyniki za II kwartał nie będą oszałamiające, wynik będzie cały czas gorszy niż w zeszłym roku z powodu wycen opcji. Oceniam, że prognoza będzie trudna do wykonania" - powiedział Niedźwiecki.

W I kwartale spółka wypracowała 90,7 mln zł przychodów (24 proc. wykonania prognozy) i 1,47 mln zł zysku netto (3,7 proc. prognozy). "Opcje w II kwartale zdjęły z wyniku prawie 7 mln zł, podczas gdy w I kwartale prawie 14 mln zł" - powiedział Niedźwiecki.

"Opcje zostały tylko w Apatorze SA, generalnie większość jest już zamknięta. W kolejnych kwartałach opcje nie powinny mieć już negatywnego wpływu na wyniki, raczej rezerwy powinny się rozwiązywać" - dodał.

Spółka poda wyniki za I półrocze 31 sierpnia, w poniedziałek.

Prezes poinformował, że dywidenda za 2009 rok powinna być wyższa od dywidendy wypłaconej za 2008 rok, kiedy wyniosła 0,35 zł na akcję. Czerwcowe WZA Apatora zdecydowało o wypłaceniu 0,25 zł dywidendy na jedną akcję z zysku za 2008 rok. Łącznie z zaliczką 0,10 zł na akcję wypłaconą w grudniu, na jedną akcję przypadło 0,35 zł dywidendy.

Dywidenda za 2007 rok wynosiła 0,50 zł na akcję.

Niższy poziom dywidendy za 2008 roku spółka tłumaczy znacznymi nakładami finansowymi na rozszerzenie grupy kapitałowej.

MOL

Węgierski koncern paliwowy MOL miał w II kw. 2009 roku 178,5 mld HUF zysku netto wobec 114,7 mld HUF zysku w analogicznym okresie 2008 roku. Skorygowany zysk netto wzrósł do 156,1 mld HUF ze 109,6 mld HUF rok wcześniej.

Jak podał MOL w raporcie, zysk operacyjny grupy wyniósł w drugim kwartale 78,8 mld HUF, podczas gdy rok wcześniej było to 89,1 mld HUF. Skorygowany zysk operacyjny spadł rok do roku do 47,7 mld HUF z 82,7 mld HUF.

Przychody MOL-a wyniosły w drugim kw. 2009 r. 698,6 mld HUF, podczas gdy rok wcześniej wyniosły 920,4 mld HUF.

WARIMPEX

Warimpex, który po I półroczu ma 98,6 mln euro straty netto, widzi pierwsze oznaki ożywienia na rynku hotelarskim. W przyszłym tygodniu spółka zamierza podpisać umowę sprzedaży udziałów w jednym z polskich hoteli, do końca października może sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch innych projektach - powiedział PAP Franz Jurkowitsch, prezes spółki.

"W segmencie turystycznym widać poprawę sytuacji. Ceny co prawda spadły, ale wolumeny kompensują ten spadek, mogliśmy więc w lipcu utrzymać poziom przychodów. Wydaje się, że ta tendencja była też widoczna w sierpniu" - powiedział prezes. "Punkt zwrotny był w maju, czerwcu" - dodał.

Jeśli chodzi o rynek korporacyjny, decydujący będzie wrzesień, kiedy negocjowane będą ceny pokoi na przyszły rok. Wstępne rezerwacje w segmencie konferencji są dużo lepsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku. "Mamy już praktycznie zapełnione najbliższe dwa miesiące, na kolejne miesiące rezerwacje też są duże" - powiedział prezes.

W przyszłym tygodniu Warimpex zamierza podpisać umowę sprzedaży jednego z polskich hoteli. Do końca października spółka może sprzedać po 50 proc. swoich udziałów w dwóch innych projektach. Jednocześnie Warimpex rozgląda się za atrakcyjnymi działkami do kupna.

W tym roku Warimpex zamierza wydać na inwestycje 100 mln euro, a w przyszłym roku wartość inwestycji może wynieść 60 mln euro. Obecnie spółka buduje trzy hotele. Otwarcie hotel angelo w Jekaterynburgu planowane jest na trzeci kwartał tego roku, w I kwartale przyszłego roku spółka chce otworzyć hotel w Katowicach. Na koniec przyszłego roku planowane jest z kolei otwarcie hotelu w St. Petersburgu. W I połowie tego roku Warimpex otworzył dwa hotele - w Berlinie i w Łodzi.

Na koniec czerwca 2009 roku Warimpex miał w portfelu 24 nieruchomości, w tym 19 hoteli z ponad 4.603 pokojami oraz 5 nieruchomości biurowych. Po I półroczu Waripmex ma z powodu odpisów amortyzacyjnych 98,57 mln euro straty netto wobec 0,14 mln euro zysku netto w I połowie 2008.

Przychody w I półroczu tego roku spadły do 37,8 mln euro z 44,3 mln euro. Przychody z działalności hoteli spadły do 34,9 mln euro z 41,6 mln euro w analogicznym okresie 2008. Warimpex podał, że głównym powodem spadku przychodów jest Praga, gdzie w segmencie 5-gwiazdkowym przychody spadły o 40 proc. rdr.

Spółka ma po I półroczu 82,6 mln euro straty EBIT i 1,87 mln euro straty EBITDA.

Z powodu trudnej sytuacji rynkowej wycena nieruchomości spółki zmniejszyła się na koniec czerwca o 87,5 mln euro.

POLIMEX MOSTOSTAL

Polimex Mostostal planuje w I kw. 2010 roku zakończyć przejmowanie spółek zależnych w drodze nowej emisji akcji. Konsolidacja obejmuje m.in. giełdowe spółki Energomontaż Północ i Naftobudowę - poinformował prezes Polimeksu Mostostalu Konrad Jaskóła. Szacuje on, że po emisji akcji połączeniowych kapitał zakładowy Polimeksu Mostostalu może zwiększyć się o 11-13 proc.

Polimex Mostostal chce przejąć 100 proc. akcji w swoich spółkach zależnych, w tym w dwóch notowanych na GPW: Energomontażu Północ i Naftobudowie. Pozostałe spółki objęte konsolidacją to: Naftoremont, ZRE Kraków, ZRE Lublin, EPE Rybnik oraz ECe Remont. Przeprowadzenie konsolidacji wymagać będzie m.in. uzyskania zgód korporacyjnych organów statutowych zainteresowanych podmiotów.

Polimex Mostostal ma 65,55 proc. akcji Energomontażu Północ i 49,99 proc. akcji Naftobudowy.

Spółka spodziewa się, że w tym roku jej przychody spółki wzrosną o ponad 10 proc., a zysk netto o ponad 15 proc. rdr. "Spodziewamy się, że sprzedaż wzrośnie o ponad 10 proc., a zysk netto o ponad 15 proc. w stosunku do 2008 roku" - powiedział Jaskóła.

Obecnie portfel zamówień Polimeksu wynosi 6,9 mld zł, z czego 3 mld zł do realizacji w 2010 roku. "Spodziewamy się, że wkrótce nasz przyszłoroczny portfel zamówień wzrośnie do około 3,5 mld zł" - powiedział prezes.

Po pierwszym półroczu zysk netto grupy wzrósł do 72,1 mln zł z 58,7 mln zł, zysk operacyjny do 123,3 mln zł ze 108,7 mln zł, a przychody wzrosły do 2,05 mld zł z blisko 2 mld zł w pierwszym półroczu 2008 r.

SOBET

Prawa do akcji spółki Sobet, specjalizującej się w budownictwie infrastrukturalnym, przemysłowym oraz obiektów użyteczności publicznej, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 15 proc., do 23 zł. Z niedawnej oferty prywatnej Sobet pozyskał 1,9 mln zł. Dzięki tym środkom spółka rozbuduje park maszynowy i zwiększy moce przerobowe.

Według wcześniejszych informacji portfel zamówień Sobetu na 2009 rok wynosi około 50 mln zł.

Prognozy spółki zakładają osiągnięcie w 2009 roku 47 mln zł przychodów, 5,14 mln zł EBIT i 7,81 mln zł EBITDA.

W 2008 roku Sobet miał 40,35 mln zł przychodów, 4,12 mln zł EBIT i 5,44 mln zł EBITDA.

ZOMAR

Od 1 września ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Ukrinterenergo wznowi dostawy energii elektrycznej do Polski - poinformował w piątek dyrektor firmy Wałentyn Bondarenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Polskim partnerem Ukrinterenergo jest spółka ZOMAR S.A. Firma ta zrezygnowała z kupowania energii elektrycznej od Ukrainy w grudniu ub. roku.

Wcześniej, w październiku 2008 roku ukraiński minister ds. paliw i energetyki Jurij Prodan tłumaczył, że o wstrzymaniu dostaw zdecydował brak zgody Polski na podwyżkę cen ukraińskiej elektryczności.

Jak podał w piątek dyrektor Ukrinterenergo Wałentyn Bondarenko, moc dostaw ukraińskiej energii do Polski wyniesie ok. 120 MW. ----------------- SAFE COMPUTING

Spółka Safe Computing, z grupy warszawskiego Compu, podpisała umowę, na podstawie której nabędzie większościowy pakiet akcji innej spółki - poinformował Comp w raporcie za I półrocze.

"Informacje dotyczące wartości nabycia spółki zostaną umieszczone w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy Comp za III kwartał 2009 r. po otrzymaniu rozliczenia transakcji od spółki Safe Computing, które powinno nastąpić we wrześniu b.r." - napisano w raporcie.

"Z uwagi na krótki czas, jaki minął od dnia nabycia kontroli, w terminie sporządzenia niniejszego sprawozdania półrocznego nie było możliwe uzyskanie danych pozwalających na prezentacje skutków finansowych przejęcia zgodnie z MSSF 3" - dodano.

Napisano także, że konsolidacja sprawozdań finansowych przejętej firmy, będzie następować metodą pełną od III kwartału b.r.

Wartość transakcji nie przekracza 10 proc. kapitałów własnych Comp, które na koniec I półrocza wynosiły 317,34 mln zł.

W raporcie podano także, że ostatnio Comp udzielił Safe Computing pożyczki w wysokości 5 mln zł, z terminem spłaty nie później niż 8 stycznia 2010 r.

Safe Computing to spółka w 100 proc. kontrolowana przez Comp. Firma ta świadczy usługi o charakterze doradczym i wdrożeniowym z dziedziny bezpieczeństwa informacji. Oferuje usługi testów bezpieczeństwa, usługi doradcze i konsultingowe, przygotowanie koncepcji monitorowania bezpieczeństwa oraz usługi projektowania i wdrażania technologii bezpieczeństwa. Przedmiotem działalności spółki jest również outsourcing usług monitorowania bezpieczeństwa.

DELKO

Cena emisyjna akcji spółki Delco, dystrybutora chemii gospodarczej, została ustalona na 9,5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Delko oferuje 1.500.000 akcji serii C, z czego 1.125.000 akcji w transzy dużych inwestorów i 375.000 w transzy małych inwestorów.

W dniach 27 - 28 sierpnia odbyła się budowa księgi popytu, a zapisy na akcje w transzy małych i dużych inwestorów odbędą się w dniach 31 sierpnia - 2 września.

Środki z emisji Delko zamierza wydać na przejęcia regionalnych dystrybutorów artykułów drogeryjnych i kosmetycznych, zasilenie kapitału obrotowego, na zakup systemu informatycznego oraz działania marketingowe.

Delko jest ogólnopolskim dystrybutorem chemii gospodarczej i kosmetyków. Spółka powstała w 1994 roku.

POLNORD

Polnord osiągnął w I połowie 2009 roku 15,1 mln zł zysku netto, przychody spółki wyniosły 103,5 mln zł, a EBIT 25 mln zł. W okresie tym spółka sprzedała 242 mieszkania, a rezygnacje klientów wyniosły około 50 mieszkań - podała spółka w komunikacie.

W pierwszym kwartale spółka sprzedała 78 mieszkań, a klienci zrezygnowali z 25. W drugim kwartale sprzedaż wyniosła 164 lokale, a rezygnacje były na zbliżonym poziomie do I kwartału. Sprzedaż netto wyniosła więc około 192 mieszkania.

Na początku sierpnia Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu, poinformował w wywiadzie dla PAP, że celem spółki jest osiągnięcie w tym roku sprzedaży na poziomie 60-70 mieszkań miesięcznie.

W III kwartale Polnord oddaje do użytku 4 inwestycje: Kryształ Wilanowa, Kamienica Pod Wrzosem, Wilanowska oraz IV etap Ostoi.

W samym II kwartale zysk netto wyniósł 3,2 mln zł, przychody 81 mln zł, a EBIT 8,4 mln zł.

"Wzrost przychodów w II kwartale 2009 w porównaniu do I kwartału 2009 świadczy o wzroście sprzedaży mieszkań w II kwartale 2009 i powrocie pozytywnych tendencji na rynku mieszkaniowym" - napisano w komunikacie prasowym.

W pierwszym kwartale spółka miała 11,9 mln zł zysku netto, 22,5 mln zł przychodów, a EBIT wyniósł 16,6 mln zł.

W pierwszej połowie 2008 roku Polnord miał 31,7 mln zł zysku netto, 134,8 mln zł przychodów i 39,6 mln zł EBIT.

"Zysk w I półroczu 2008 prawie w całości pochodził ze sprzedaży gruntu przy ul. Rzeczpospolitej w Gdańsku i wyniósł 36,5 mln zł. Po eliminacji tej jednostkowej transakcji, przychody i zysk netto I półrocza 2009 są dużo lepsze niż przed rokiem" - napisano.

"Zarząd Polnordu przewiduje, że realizując przyjętą strategię, będzie w stanie uzyskiwać dobre wyniki finansowe w następnych okresach rozrachunkowych" - podsumowano.

ZETKAMA

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w piątek prospekt emisyjny Zetkamy, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii D i E - poinformowała KNF w komunikacie.

Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie 560.000 akcji serii D i 440.000 akcji serii E do obrotu na rynku regulowanym.

Oferującym akcje spółki jest Dom Maklerski AmerBrokers.(PAP)

jjk/ morb/gsu/ jtt/ jru/ pel/ seb/ pr/ ana/ bos/ awy/ drag/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz