Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 24 lutego godz. 15

bEiKzuBN

*Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 24 lutego godz. 15 *

APATOR

Apator prognozuje, że zysk netto grupy w 2011 roku wyniesie 51-55 mln zł, a przychody 480 mln zł - podała spółka w komunikacie.

bEiKzuBP

Szacunki sporządzono m.in. przy założeniu sprzedaży 600.000 akcji Apator SA należących do Apator Mining Sp. z o.o., a także znaczącego udziału sprzedaży eksportowej w przychodach. Przyjęty średni kurs euro to 3,80 zł.

Po czterech kwartałach 2010 roku grupa miała 409,6 mln zł przychodów i 51,4 mln zł zysku netto (zysk netto przypisany jednostce dominującej wyniósł 48,3 mln zł).

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego, w zależności od potrzeb, przewiduje kolejną emisję obligacji na II kwartał tego roku - poinformował prezes BGK Tomasz Mironczuk.

bEiKzuBV

Bank Gospodarstwa Krajowego uplasował 11 lutego br. obligacje o wartości 2,0 mld zł. Spread pomiędzy wyemitowanymi obligacjami, a SPW wyniósł ok. 50 pb. Marża na papierach dwuletnich do WIBOR6m wyniosła 38 pb, a na 4-letnich 64 pb.

Przeprowadzona emisja obligacji przez BGK była pierwszą w ramach ustanowionego programu emisji papierów dłużnych, w którym przewidziane jest emitowanie papierów o różnych terminach zapadalności od 7 dni do 10 lat. Wartość całego programu to 5 mld zł.

Bank może emitować papiery dłużne do 31 grudnia 2014 roku, a środki pozyskane w ten sposób przeznaczone będą na finansowanie działalności, zgodnie ze strategią Banku Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku BGK ma także wyemitować tzw. obligacje infrastrukturalne na rzecz KFD o wartości 10,7 mld zł, pierwsza emisja zaplanowana jest na kwiecień tego roku.

bEiKzuBW

CEZ

Zysk netto czeskiej grupy energetycznej CEZ spadł w 2010 roku o 9 proc., do 47,2 mld CZK - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk operacyjny grupy CEZ w 2010 roku wzrósł o 1 proc., do 199 mld CZK. EBITDA grupy spadła o 2 proc., do 89,1 mld CZK.

CEZ poinformował, że w 2011 roku grupa ma kilka priorytetów, do których należą między innymi ukończenie odbudowy elektrowni konwencjonalnych, rozwój energetyki jądrowej oraz optymalizacja pracy elektrowni.

bEiKzuBX

"Oszczędności będą miały wpływ na koszty ogólne, koszty pracy zostaną zamrożone. Będziemy kłaść jeszcze większy nacisk na wydajność aktywizacji, następnie doprecyzujemy kryteria oceny, a w przypadku, gdy nasze nowe wymagania nie będą się spełniać, opracujemy strategię deinwestycyjną. Dynamiczna optymalizacja eksploatacji wewnętrznej i struktury kosztów Grupy CEZ przyniesie kolejne 36 miliardów koron" - powiedział Daniel Beneç, wiceprezes CEZ, cytowany w komunikacie.

Produkcja elektryczności CEZ odnotowała w 2010 roku wzrost międzyroczny o 2 proc. Elektrownie jądrowe TemelĄn i Dukovany wyprodukowały w 2010 roku o 0,8 TWh (o 2,9 proc.) więcej niż przed rokiem. Produkcja w elektrowniach węglowych wzrosła międzyrocznie o 0,3 TWh wysokości i osiągnęła poziom 31,4 TWh. Produkcja ze źródeł odnawialnych zwiększyła się międzyrocznie o 11 proc., głównie ze względu na korzystne przepływy w elektrowniach wodnych.

NFI EMPIK MEDIA & FASHION, e-MUZYKA

NFI Empik Media & Fashion kupił pakiet kontrolny 61,49 proc. akcji spółki e-Muzyka za 7,6 mln zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

bEiKzuBY

Akcje zostały kupione od Capital Parnters, IQ Partners, CDM Capital Partners oraz innych Akcjonariuszy.

NFI Empik podał, że ma prawo wykupu 14,63 proc. akcji należących do Roberta Knazia, prezesa spółki, w ramach wzajemnych opcji PUT/CALL. Umowa gwarantuje kontynuację zarządzania spółką przez jej dotychczasowego prezesa.

"Przejęcie e-Muzyka wpisuje się w strategię rozwoju kanału sprzedaży internetowej EMF, w tym kontynuację budowy na polskim rynku szerokiej oferty kontentu cyfrowego związanego z kulturą i rozrywką" - poinformowała spółka w komunikacie.

NFI Empik poinformował, że dzięki przejęciu tej spółki znacząco umocni pozycję jako dystrybutora kontentu cyfrowego na rynku polskim.

"Poprzez inwestycję w spółkę e-Muzyka Grupa EMF pozyskuje dodatkowe, kluczowe kompetencje, które pozwolą jej stać się istotnym graczem na rynku dystrybucji kontentu cyfrowego i umożliwią dołączenie do oferty książek elektronicznych - które EMF produkuje i sprzedaje zarówno hurtowo jak i detalicznie - oferty muzyki cyfrowej. W przyszłości będziemy starali się dynamicznie rozbudowywać portfolio kategorii cyfrowych" - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Szymański, prezes NFI Empik.

NFI Empik podał, że e-Muzyka będzie kontynuowała strategię pozyskiwania nowych klientów na rynku polskim. Kontent cyfrowy oferowany przez tę spółkę będzie nadal dystrybuowany w kanale B2B, m.in. operatorom telefonii komórkowej, telewizjom kablowym i dystrybutorom detalicznym.

NFI Empik liczy, że dzięki tej transakcji uzyskanie zostaną istotne synergie, m.in. wykorzystanie potencjału sprzedażowego i rozpoznawalności marki Empik/empik.com do sprzedaży detalicznej muzyki cyfrowej.

MARKA

Firma Marka SA z Białegostoku działająca w sektorze pożyczek gotówkowych przygotowuje się do debiutu na rynku NewConnect. Debiut ma się odbyć w sierpniu 2011 r. Trwają prace nad dokumentem informacyjnym spółki. Jak poinformowała w czwartek PAP w przesłanym komunikacie spółka, dokument ten zostanie w kwietniu poprzedzony prywatną ofertą akcji skierowaną do ograniczonej liczby inwstorów - najwyżej do 99. Firma chciałaby tą droga pozyskać 7 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na robudowę sieci oddziałów firmy.

Spółka Marka SA działa od 2006 roku. Działa w 69 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim oraz w części województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Ma około 200 przedstawicieli handlowych. Spółka oferuje pożyczki gotówkowe do 2000 zł na 8, 12 lub 18 tygodni.

Pod koniec 2010 roku firma miała około 6,6 tys. klientów. Zyski firmy za 2010 rok wyniósł 1,2 mln zł, rok wcześniej było to 1,03 mln zł.

Marka SA ma być drugą - po APS SA - spółką z województwa podlaskiego notowaną na New Connect.

NWR

New World Resources miał w IV kwartale 2010 r. 70 mln euro zysku netto - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik okazał się nieznacznie niższy od konsensusu rynkowego zakładającego zysk na poziomie 73,7 mln euro.

Zysk operacyjny NWR wyniósł 113 mln euro i był niższy o 7 proc. od oczekiwań analityków spodziewających się 121,8 mln euro EBIT.

Przychody NWR w IV kwartale sięgnęły 466 mln euro. Konsensus zakładał przychody na poziomie 470,7 mln euro.

Po 4 kwartałach 2010 roku NWR miał 1,59 mld euro przychodów, 295 mln euro zysku operacyjnego i 233 mln euro zysku netto. W 2009 roku spółka miała 1,117 mld euro przychodów, 10 mln euro zysku operacyjnego i 62 mln euro straty netto.

EBITDA z działalności kontynuowanej wyniosła w IV kwartale 2010 roku 162 mln euro, a w całym 2010 roku wzrosła o 160 proc. rdr do 464 mln euro.

Produkcja węgla wyniosła w 2010 roku 11,443 mln ton (wzrost o 4 proc. rdr), a koksu 1,006 mln ton (wzrost o 19 proc. rdr).

Całkowita sprzedaż zewnętrzna węgla wyniosła 10,712 mln ton (wzrost o 6 proc. rdr), a koksu 1,1 mln ton (wzrost o 56 proc. rdr).

Gotówkowy koszt wydobycia na tonę wyniósł 71 euro, co oznacza wzrost o 4 proc. przy stałej podstawie walutowej.

"Oczekujemy, że popyt na węgiel koksujący w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozostanie silny, napędzany kontynuowanym ożywieniem w sektorze motoryzacyjnym i budowlanym. Ożywienie w sektorach przemysłowych w Europie Środkowej pozwoli także na utrzymanie zapotrzebowania na węgiel energetyczny" - napisano w komunikacie spółki.

W tym roku produkcja węgla ma wynieść 11 mln ton węgla, a koksu 800 tys. ton.

"Z zastrzeżeniem warunków produkcyjnych panujących pod ziemią, biznes węglowy ma potencjał do dodatkowej produkcji na poziomie 400 tys. ton węgla w 2011 r" - napisano.

NWR zakłada, że sprzedaż zewnętrzna węgla w 2011 r. wyniesie około 10,3 mln ton (równomiernie podzielona między węgiel koksujący i energetyczny) a koksu 720 tys. ton. Spółka oczekuje wzrostu wolumenów sprzedaży węgla koksującego pod koniec 2011 r. i zrównoważenie asortymentu produktów w odniesieniu do węgla koksującego w 2012 r.

CAPEX w 2010 roku wyniósł 221 mln euro i był niższy o 12 proc. rdr.

NWR oczekuje, że CAPEX będzie wynosił między 200 a 225 mln euro rocznie. W 2011 roku nakłady inwestycyjne na projekt Dębieńsko mają wynieść około 50 mln euro. Po uzyskaniu wewnętrznych uzgodnień i końcowych zezwoleń, NWR planuje rozpoczęcie prac wydobywczych w Dębieńsku w 2011 r.

SOLARIS BUS&COACH

Solaris Bus & Coach SA podpisał we wtorek umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu kontrakt na dostawę 26 midibusów, mieszczących do 50 pasażerów. Wartość umowy wynosi 23,921 mln zł, z czego 80 proc. zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze autobusy trafią do poznańskiego przewoźnika jeszcze w październiku, a całość kontraktu ma zostać zrealizowana w kwietniu 2012 roku. Jak poinformował prezes MPK Poznań Wojciech Tulibacki, w połowie przyszłego roku przedsiębiorstwo będzie dysponować 222 autobusami wyprodukowanymi przez Solarisa.

Polski Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie producentem m.in. autobusów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku z firmy wyjechało ponad 5 tys. autobusów, które jeżdżą po drogach 20 państw. (PAP)

lic/ pel/ nik/ jba/ osz/ kow/ morb/ pad/

bEiKzuCq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)