Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 10 października godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 10 października godz. 15

BGK

BGK liczy, że w I połowie 2014 r. Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie już dysponował pewną pulą gotowych mieszkań. Obecnie monitoruje inwestycje, które mogłyby odpowiedzieć na 10-15 proc. zapotrzebowania Funduszu na lokale, których docelowo ma być ok. 20 tys.- poinformowali przedstawiciele BGK.

"Mamy kapitał - nasz współczynnik wypłacalności wynosi ok. 64 proc. Zakładamy, że docelowo w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem będziemy dysponowali ok. 20 tys. mieszkań. Obecnie przyglądamy się inwestycjom, które mogłyby odpowiedzieć na ok. 10-15 proc. naszego zapotrzebowania" - powiedział podczas konferencji Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

"W I połowie roku chcielibyśmy już widzieć efekty, czyli mieć jakąś pulę gotowych mieszkań, na których będziemy zdobywali doświadczenie" - dodał.

Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych BGK, przypomniał, że Fundusz inwestycyjny ma działać jako Fundusz Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia oraz wynajmowanie tych mieszkań.

Docelowo fundusz ma dysponować 5 mld zł na budowę 20 tys. mieszkań i inwestować w nieruchomości pod wynajem o powierzchni nie większej niż 50-60 m kw. Na początku obejmie nieruchomości sześciu największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź).

"Zakładamy, że wydatki w pierwszym okresie działalności Funduszu będą wyższe niż później" - podał Kacprzyk.

Strategia inwestycyjna została oparta na założeniu 4-proc. zwrotu z czynszu.

"To jest stopa zwrotu po odliczeniu wszystkich kosztów, czysty zysk. Przy takich założeniach inwestycja zwraca się w ciągu 25 lat, a żywotność budynku to standardowo ok. 120 lat" - mówi Kacprzyk.

Przedstawiciele BGK poinformowali, że Fundusz będzie mógł inwestować również w bank ziemi, na którym będą realizowane projekty z mieszkaniami na wynajem.

Nie wykluczyli również w przyszłości współpracy z samorządami w zakresie mieszkań komunalnych, ale odbywałaby się ona w ramach innego funduszu.

Kuszewski poinformował, że BGK w październiku przygotuje model finansowy Funduszu Mieszkań na Wynajem. Na tej podstawie zostaną przygotowane dokumenty niezbędne do utworzenia BGK Nieruchomości (podmiotu zarządzającego) i TFI BGK, do którego zostanie wniesiony FIZ. BGK w październiku wystąpi także o zgodę na działalność TFI do KNF.

Do końca roku BGK Nieruchomości powinna rozpocząć działalność, tak aby w I kwartale 2014 r. była gotowa operacyjnie.

BGK ma zasilać Fundusz środkami na kolejne inwestycje i będzie otrzymywać wypracowany zysk. Z jego środków dokonywane będą inwestycje w nieruchomości oraz wykonywane remonty. Natomiast czynsze i sprzedaż nieruchomości będą dochodem Funduszu.

BNY MELLON

Firma BNY Mellon, zajmująca się zarządzaniem inwestycjami, zamierza dalej rozbudowywać swoje Globalne Centrum Usług we Wrocławiu poprzez utworzenie w nim 30 nowych miejsc pracy w ciągu dwóch lat.

BNY Mellon zamierza wesprzeć w stolicy Dolnego Śląska swój technologiczny podmiot zależny, spółkę Eagle Investment Systems LLC, który zajmuje się technologiami związanymi z usługami finansowymi. Rozszerzenie zespołu pracowników ma jej pomóc w sprzedaży rozwiązań do zarządzania danymi, prowadzenia rachunkowości inwestycji oraz mierzenia wyników finansowych.

Jak twierdzi dyrektor operacyjny spółki Eagle w Stanach Zjednoczonych Dan St. Onge, placówka operacyjna we Wrocławiu będzie pełnić w spółce Eagle funkcję centrum globalnego wsparcia w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). " Wyjątkowo uzdolnione kadry oraz bogata, otwarta na świat kultura tego miasta pomogą nam szybko zaspokajać potrzeby klientów z całego świata" uważa Onge.

Według dyrektora zarządzającego w Globalnym Centrum Usług BNY Mellon we Wrocławiu Martina Ringa, wyjątkowy zespół odgrywa kluczową rolę w świadczeniu wysokiej jakości usług. " Znakomite wyniki osiągane przez naszą firmę są możliwe dzięki doskonałym umiejętnościom pracowników zatrudnionych na wszystkich szczeblach spółki" dodał Ring.

BNY Mellon działa we Wrocławiu od 2010 r. i zatrudnia obecnie ponad 200 osób. Pracownicy zatrudnieni w Globalnym Centrum Usług zajmują wymagające wysokich kwalifikacji stanowiska, głównie w dziedzinie księgowości funduszy i operacji inwestycyjnych, zapewniając wsparcie dla jednostek biznesowych firmy zajmujących się świadczeniem usług globalnych oraz usługami inwestycyjnymi.

W marcu 2012 r. spółka BNY Mellon mianowała Wrocław piątym z sześciu tworzonych przez siebie Globalnych Centrów Usług. Pozostałe centra są zlokalizowane w Pittsburghu, Nowym Jorku, Manchesterze, Chennai oraz Pune.

Spółka BNY Mellon powstała w lipcu 2007 r. w wyniku połączenia dwóch najstarszych w Stanach Zjednoczonych instytucji świadczących usługi finansowe ? Bank of New York oraz Mellon Financial Corporation. To globalna firma inwestycyjna, która pomaga swoim klientom w zarządzaniu ich aktywami finansowymi oraz w obsłudze tych aktywów podczas całego cyklu życia inwestycji. Działa w 35 krajach świadcząc usługi finansowe na rzecz instytucji i przedsiębiorstw oraz inwestorów indywidualnych. Na koniec czerwca 2013 r. wartość aktywów znajdujących się pod nadzorem spółki BNY Mellon lub przez nią administrowanych wynosiła 26,2 biliona USD, a wartość aktywów przez nią zarządzanych 1,4 biliona USD. BNY Mellon to marka korporacyjna firmy Bank of New York Mellon Corporation.

PZU

PZU oferuje 900,9 euro za akcję Croatia Osiguranje oraz 50 mln euro dokapitalizowania - podał oficjalnie rząd Chorwacji w komunikacie na Twitterze.

Jego konkurent w drugim etapie walki o chorwackiego ubezpieczyciela - firma tytoniowa Adris oferuje 790,27 euro za akcję oraz 130 mln euro dokapitalizowania.

Rząd podał również, że po prywatyzacji zatrzyma 25 proc. udziałów CO, a celem sprzedaży jest wzrost wartości spółki. (PAP)

map/ kwa/ jow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)