Notowania

wiadomości
22.12.2011 15:21

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15.30

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 22 grudnia godz. 15.30

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 22 grudnia godz. 15.30

ERBUD

Erbud podpisał umowę na zaprojektowanie i wykonanie stanu surowego projektu Auchan Bronowice zgodnie z dokumentacją projektową inwestora. Wartość kontraktu to 179,5 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Przekazanie placu budowy nastąpi 2 stycznia 2012 r., zakończenie prac stanu surowego - 1 marca 2013 r., a odbiór końcowy - 1 czerwca 2013 r.

GoAdvisers

Notowany na NewConnect GoAdvisers SA sprzedał poprzez transakcje pakietowe 200 tys. akcji swojej spółki portfelowej Telemedycyna Polska SA po cenie 2,50 zł za akcję - podałą spółka w komunikacie. Akcje nabyli inwestorzy prywatni, będący aktualnymi akcjonariuszami Telemedycyny. W okresie od października 2010 roku GoAdvisers zbył cały pakiet 500 tys. walorów podmiotu za łączną kwotę 1,25 mln zł.

GoAdvisers SA rozpoczął inwestycję w ówczesne Śląskie Centrum Telemedycyny sp. z o.o. w 2008 roku. W latach 2008-2009 Spółka dokapitalizowała podmiot łączną kwotą 200 tys. zł, obejmując w wyniku przekształcenia w 2010 roku pakiet 500 tys. sztuk akcji założycielskich serii A spółki Telemedycyna Polska SA. Dokonując transakcji zbycia pozostałego pakietu akcji spółki, GoAdvisers zrealizował zysk brutto na poziomie 0,5 mln zł. W sumie sprzedaż całego pakietu przyniosła spółce 1,05 mln zł zysku brutto, co oznacza 525 proc. prostej stopy zwrotu.

"Decyzja o wyjściu z inwestycji w spółkę Telemedycyna Polska była wynikiem założonej strategii inwestycyjnej, a zarazem osiągnięciem celów przyjętych przy inwestycji w ten podmiot. Duże znaczenie miała również możliwość uzyskania bardzo wysokiej stopy zwrotu." - mówi Bartosz Zalewski, Wiceprezes spółki GoAdvisers SA. - "Sprzedaż pakietu pozwoli na dalsze inwestycje w nasz portfel. Inwestycja w Telemedycynę odniosła zakładany sukces, co świadczy o skuteczności przyjętej przez nas strategii. Jestem przekonany, że odpowiedni dobór celów inwestycyjnych pozwoli nam osiągnąć w dłuższym horyzoncie czasowym podobne rezultaty w postaci wysokiej stopy zwrotu, jak w przypadku Telemedycyny. Inwestycja ta jest naszą czwartą zakończoną z sukcesem inwestycją. Trzy pozostałe spółki, w które zainwestowaliśmy, również notowane są na NewConnect" - dodaje.

GoAdvisers SA jest w trakcie procesu uruchamiania Giełdowego Domu Maklerskiego (GDM). Trwa weryfikacja dokumentów o przyznanie licencji na prowadzenie działalności maklerskiej, jakie Spółka GDM złożyła z końcem 2010 roku do KNF. Uruchomienie domu maklerskiego pozwoli GoAdvisers rozszerzyć działalność o realizację projektów dedykowanych ofertom publicznym akcji spółek planujących wejście na rynek podstawowy oraz o zarządzanie aktywami.

JW CONSTRUCTION, JAGIELLONIA SSA

Jedna ze spółek należących do znanego przedsiębiorcy Józefa Wojciechowskiego, głównego akcjonariusza największej firmy deweloperskiej w Polsce JW Construction oraz właściciela klubu sportowego Polonia Warszawa jest inwestorem zainteresowanym budową w Białymstoku wspólnie ze spółką sportową Jagiellonia Białystok SSA "Galerii Jagiellońskiej" - podała w komunikacie Jagiellonia Białystok SSA.

Firma Józefa Wojciechowskiego zastąpiła Irlandzką Grupę Deweloperską, która pierwotnie miała budować galerię, jednak Irlandczycy wycofali się z tych planów.

"Bardzo się cieszę ze współpracy z panem Wojciechowskim, ponieważ jest to jeden z najskuteczniejszych polskich przedsiębiorców. Dlatego jestem przekonany, że razem uda nam się zbudować w Białymstoku wspaniałą galerię, a Jagiellonii zapewnić dodatkowe źródło finansowania" - mówi cytowany w komunikacie przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Wojciech Strzałkowski.

W najbliższych tygodniach strony umowy mają weryfikować dotychczasowe założenia biznesowe oraz plany budowy "Galerii Jagiellońskiej", która ma powstać przy ulicy Jurowieckiej w Białymstoku.

KZPT

Osiągnięcie ponad 7 mln zł ze sprzedaży i dodatniego wyniku finansowego w 2011 r. prognozuje prezes spółki Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego (KZPT) w Kaliszu, Kamil Górecki. Głównym produktem firmy są hełmy strażackie i przemysłowe.

"W tym roku nastąpiła znacząca poprawa sprzedaży na runku polskim i zagranicznym. Sprzedaż krajowa wynosi 80 proc. produkcji. Dążymy do zwiększenia produkcji dla odbiorców zagranicznych" - powiedział PAP prezes.

Właścicielem KZPT jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Produkowane są tutaj także siedziska na stadiony, przystanki, poczekalnie, toalety przenośne WC, słupy ogłoszeniowe, oczka wodne, zjeżdżalnie dla dzieci. Wytwarzane są także wyroby z surowców termoplastycznych dla przemysłu motoryzacyjnego i elektrotechnicznego.

Jak poinformował Górecki, KZPT inwestują przede wszystkim ze środków własnych, unikając "zbytniego zadłużenia". "Posiłkujemy się leasingiem przy zakupach nowych maszyn i środków do produkcji" - dodał. W drugiej połowie stycznia produkcja zostanie przeniesiona do nowoczesnego budynku o powierzchni prawie 2 tys. m. kw. Po świętach będą montowane nowe maszyny.

KZPT wysyłają swoje produkty do Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Włoch, Islandii, Tajlandii, Malezji i Brazylii. Firma stara się o kolejne kontrakty w Bułgarii i Kazachstanie. "Startujemy także w dużym przetargu na dostawę kilku tysięcy hełmów dla Arabii Saudyjskiej i o ponowienie kontraktu z Białorusią" - poinformował prezes.

Według prezesa, duży kontrakt z Białorusią powinien zostać podpisany w 2012 r. "KZPT pomyślnie przeszły audyt, mamy podpisane umowy kooperacyjne. Chcemy uruchomić na Białorusi montaż hełmów, które będą produktem białoruskim" - mówi Górecki. Dodał, że rynek białoruski jest strategicznym, jego firma jest gotowa do rozpoczęcia realizacji umowy i ma zabezpieczone w niej swoje interesy.

KZPT zatrudniają 47 osób. W tym roku firma obchodzi 60-lecie istnienia. Przez 18 lat była zarządzana komisarycznie. W ubiegłym roku właścicielem została OSP, która zagwarantowała stabilny rozwój firmy i pozostawianie wypracowanych zysków na finansowanie m.in. nowych technologii i zakup sprzętu.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który jesienią odwiedził spółkę zapowiedział, że KZPT zostaną objęte specjalną opieką ze strony rządu.

NETIA

Netia, która przejęła Telefonię Dialog i Crowley Data Poland, chce dalej umacniać pozycję drugiego na rynku po TP SA stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, nastawia się na dalsze akwizycje i liczy, że do 2020 roku osiągnie ok. 20 proc. udziału w rynku telekomunikacyjnym w Polsce - poinformował PAP prezes Netii Mirosław Godlewski. Coraz większa część biznesu grupy będzie przesuwała się w stronę własnej, modernizowanej infrastruktury.

"Na koniec dnia dochodzimy do bycia absolutnie klarownym numerem dwa po operatorze zasiedziałym w zakresie usług internetowych i w większości parametrów, czy to w zakresie usług internetowych, czy usług głosowych czy ogólnego udziału w rynku; zakładam, że powinniśmy osiągnąć jako Netia około 20 proc. udział w rynku w perspektywie długoterminowej. Dziś już w niektórych parametrach osiągnęliśmy te 20 proc." - powiedział w wywiadzie dla PAP Godlewski.

"To co się nie zmienia w strategii, to to że działamy już we wszystkich segmentach rynku, co oprócz operatora zasiedziałego jest tylko naszym udziałem, ponieważ nasi konkurenci, ani GTS ani Exatel, bo już tylko ci zostali na polu segmentu biznesowego, nie mają segmentu indywidualnego. W segmencie indywidualnym działają np. kablówki, ale albo nie mają w ogóle albo mają niezbyt rozwinięty segment biznesowy" - dodał.

"My tymczasem mamy dedykowane oferty dla średniego biznesu, dużego biznesu, dla innych operatorów i dla klientów indywidualnych, więc to jest też ten wyróżnik, który będzie widoczny przez kolejne lata" - powiedział również.

Prezes Godlewski zaznaczył, że przejęcie Dialogu i CDP nie zmienia strategii do 2020 roku, a jest katalizatorem dochodzenia do jej założeń, ale zasygnalizował, że zmienić się może tempo w jakim Netia będzie osiągać cele ze strategii. Netia podtrzymuje też chęć dalszych akwizycji.

"Przejęcie Crowleya i Dialogu nie zmienia naszej strategii, a jest jedynie katalizatorem dochodzenia do wizji 2020. Myślę, że poprzez te dwa ostatnie przejęcia jednoznacznie potwierdzamy nas jako konsolidatora i wiodącego niezależnego operatora na polskim rynku. Dziś żadne inne połączenie nie dałoby nawet połowy skali tej Nowej Netii" - powiedział Godlewski.

"Przepływy wolnych środków finansowych, czy niewielki poziom zadłużenia po tej transakcji dają nam siłę na dalszą integrację rynku, a jest ciągle jeszcze dużo do zrobienia. Będziemy rośli przez najbliższe dwa lata z naciskiem na wydobywanie wartości z obecnych przejęć i wydobywanie synergii, wzrost organiczny dzięki tej strategii 2020, która była ogłoszona na początku bieżącego roku, ale też poprzez potencjalnie dalsze akwizycje" - dodał.

Prezes Godlewski podkreśla, że jednym z takich katalizatorów dochodzenia do założeń strategii są nowe zintegrowane usługi z gatunku multi-play, w szczególności telewizja i dystrybucja kontentu, a także coraz większa, własna, modernizowana infrastruktura.

"To co jest warte podkreślenia, to nowe zintegrowane usługi, w tym dla gospodarstw domowych i indywidualnych klientów z gatunku multi-play, w szczególności telewizja i dystrybucja kontentu, gdzie Dialog wnosi ponad 40 tys. klientów usług telewizyjnych i już trzy lata sprawnie funkcjonującą platformę i to jest jeden z tych katalizatorów" - powiedział.

"Z drugiej strony mówimy o tym, że coraz większa część naszego biznesu będzie się przesuwała w stronę własnej, modernizowanej infrastruktury i na to idą dziś te nieco większe nakłady finansowe - mówię o 15-proc. CAPEX w stosunku do przychodów - więc to jest pewnie o ok. 5 proc. więcej niż dotychczas i tu też Dialog ma doświadczenia w rozbudowie infrastruktury światłowodowej bezpośrednio do gospodarstwa domowego" - dodał.

"W 2011 roku Dialog wykona ok. 30 tys. nowych podłączeń do gospodarstw domowych na światłowodzie i takie plany ma też na rok następny i na pewno te plany będziemy chcieli nie tylko utrzymać, ale stymulować je i przenosić je na geograficzny zasięg działania Nowej Netii, bo Dialog był do chwili obecnej raczej regionalnym podmiotem południowo-centralnej Polski" - powiedział również.

Netia podtrzymuje zainteresowanie TK Telekomem i Exatelem, ale prezes nie chce zdradzać, czy Netia złoży oferty na obie firmy.

"Chcemy przyglądać się wszystkim atrakcyjnym celom akwizycyjnym na polskim rynku i dopiero po przeprowadzeniu badań spółek, które ewentualnie będą wystawione na sprzedaż podejmować decyzję, czy składamy oferty, czy nie. Dziś za mało wiemy, czy to na temat TK Telekom czy Exatela, żeby mieć z góry wyrobioną opinię" - powiedział Godlewski.

Proces sprzedaży zarówno TK Telekom, jak i Exatela się przedłuża, ponieważ w przypadku TK Telekom nie rozpoczęło się jeszcze badanie spółki, choć PKP informował wcześniej, że spodziewa się ofert wiążących na początku stycznia. W przypadku Exatela nastąpiła rezygnacja prezesa PGE oraz odwołanie wiceprezesa Marka Szostka, a konkurs na nowego prezesa ma zostać ogłoszony na początku stycznia 2012 roku.

W połowie grudnia grupa Netii powiększyła się o Telefonię Dialog kupioną za 967 mln zł od KGHM oraz o Crowley Data Poland (CDP) kupioną za 31,8 mln USD. W skład grupy Netii wchodzi też m.in. przejęte w 2008 roku Tele2 Polska.

Netia szacowała wcześniej przychody pro forma w 2011 roku, po przejęciu Dialogu i CDP na 2,25 mld zł, EBITDA pro forma na poziomie 561 mln zł, a marża EBITDA 25 proc.

Prezes powiedział też, że roczne synergie po przejęciu Dialogu i CDP mogą wynieść znacznie więcej niż zakładane wcześniej 106 mln zł, a pełna integracja Dialogu i CDP powinna zakończyć się w połowie 2013 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami długoterminowymi zawartymi w strategii do 2020 roku Netia zakładała: wzrost łącznego udziału w rynku usług stacjonarnych do co najmniej 15 proc.; wzrost przychodów ponad 2 proc. w skali roku skutkujący wzrostem udziału w wartości rynku; marża EBITDA 26-28 proc.; relacja nakładów inwestycyjnych do przychodów w trakcie modernizacji sieci w latach 2011-2013 poniżej 15 proc., a w 2014-2020 spadek do 10-12 proc.; marża OpFCF w relacji do przychodów powyżej 10 proc. przez cały okres prognozy.

Na koniec trzeciego kwartału 2011 roku (przed przejęciem Dialogu i CDP) udział Netii w rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych wynosił według jej szacunków 11,8 proc., a łączny udział w rynku stacjonarnych usług głosowych 13,4 proc.

Dialog jest operatorem telefonii stacjonarnej z własną i dzierżawioną siecią telekomunikacyjną. Oferuje usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowego dostępu do internetu oraz telewizji, a także usługi telefonii komórkowej oraz mobilnego dostępu do internetu.

Crowley Data Poland jest alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą usług transmisji danych, usług głosowych oraz dostępu do internetu dla klientów instytucjonalnych.

NFI MIDAS

Fundusz NFI Midas złożył w środę prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego w związku z planowaną emisją akcji serii D, z której środki przeznaczy na odroczoną płatność za zakup Aero2 oraz na rozbudowę sieci - poinformował fundusz w komunikacie prasowym.

Prospekt dotyczy emisji nie mniej niż 548 mln i nie więcej niż 1,138 mld akcji zwykłych na okaziciela serii D. Emisja zostanie przeprowadzona z prawem poboru. Na każdą dotychczasową akcję przysługiwać będzie jedno prawo poboru uprawniające do objęcia czterech akcji nowej emisji. Dzień prawa poboru został ustalony na 15 lutego 2012 roku.

"Nowa emisja pozwoli nam głównie na rozliczenie przejęcia Aero2, które już jest w strukturach naszej Grupy. W ten sposób zakończy się proces budowy Grupy Kapitałowej NFI Midas, która według zaktualizowanej strategii z września 2011 roku ma składać się z trzech spółek: CenterNetu, Mobylandu i właśnie Aero2. Pozyskany kapitał pozwoli również na rozbudowę sieci nadajników i rozszerzenie obszaru dostępu do Internetu, w technologii LTE i HSPA+" - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Kotlicki, członek zarządu NFI Midas.

NFI Midas podpisał 9 grudnia z Litenite Limited umowę kupna 100 proc. udziałów Conpidon Limited, dzięki czemu stał się pośrednio właścicielem 100 proc. udziałów spółki Aero2. Z pomocą środków pozyskanych z emisji akcji D będzie możliwe rozliczenie transakcji. Za udziały NFI Midas zapłaci 548 mln zł, przy założeniu, że dług netto Aero 2 nie będzie wyższy niż 70 mln zł. Strony umowy postanowiły, że przeniesienie własności udziałów następuje wraz z zawarciem umowy.

NFI Midas tworzy grupę telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. W skład Grupy NFI Midas wchodzą m.in. spółki CenterNet, Mobyland oraz Aero2, a głównym obszarem aktywności jest budowa ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej, w technologiach HSPA+ oraz LTE, dzięki której Grupa może realizować hurtową sprzedaż usług dostępu do Internetu do operatorów detalicznych posiadających duże bazy klientów.

Obecnie częstotliwości Aero2 (w technologii HSPA+ 900MHz) oraz Mobylandu i CenterNetu (LTE na paśmie 1800 MHz) wykorzystuje Cyfrowy Polsat, ale też Polkomtel, który pod koniec listopada zaoferował swoim klientom internet LTE, podpisując z Mobylandem list intencyjny dotyczący świadczenia usług hurtowej bezprzewodowej transmisji danych w sieci Mobylandu, w paśmie 900 MHz w technologii HSPA+ oraz w paśmie 1800 MHz w technologii LTE.

PEKAO

Fitch obniżył rating wsparcia Pekao do "2" z "1" i umieścił długoterminowy oraz krótkoterminowy rating IDR w walutach obcych BZ WBK na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Agencja podtrzymała w raporcie ratingi Kredyt Banku, pozostawiając rating wsparcia banku na liście obserwacyjnej z perspektywą negatywną - podał Fitch w komunikacie prasowym.

Agencja pozostawiła bez zmian długoterminowe i krótkoterminowe ratingi walutowe IDR Pekao na niezmienionym poziomie, czyli odpowiednio: "A-" i "F2". Usunięto ponadto rating wsparcia banku z listy obserwacyjnej z perspektywą negatywną.

Fitch potwierdził w raporcie rating wsparcia BZ WBK na poziomie "1". Długoterminowy rating IDR banku w walucie obcej został utrzymany na poziomie "A+", a krótkoterminowy IDR walutowy pozostawiono na poziomie "F1".

Agencja poinformowała również o pozostawieniu długoterminowego i krótkoterminowego ratingu IDR w walucie Kredyt Banku na liście obserwacyjnej bez wskazania kierunku zmiany ratingu, potwierdzając jednocześnie rating wsparcie banku na poziomie "1".

Fitch podał w komunikacie, że obniżenia ratingów i perspektyw są spowodowane ostatnimi, negatywnymi zmianami w długoterminowych ratingach IDR właścicieli banków.

RAFAKO

Rafako obecnie nie planuje utworzenia żadnych nowych rezerw w związku z roszczeniami Alstom Power, który zażądał przekazania łącznej kwoty 135 mln zł na poczet kar umownych. Jeśli działanie Alstomu będzie skuteczne to teoretycznie może to mieć wpływ na wyniki raciborskiej spółki. Rafako niebawem planuje podjąć przeciwdziałanie prawne w odpowiedzi na roszczenia Alstomu - poinformował PAP Mariusz Różacki, prezes Rafako.

"Sytuacja z Alstomem z punktu widzenia ryzyk jest analizowana. Póki co, nie tworzymy żadnych nowych rezerw związanych z tą sytuacją. Ale sytuacja jest dynamiczna" - powiedział PAP Różacki.

Alstom Power zażądał za pośrednictwem Banku BGŻ przekazania przez Rafako łącznej kwoty 135 mln zł na poczet kar umownych nałożonych przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za nieterminowe wykonanie zamówienia. Zamówienie zawarte między PGE GIEK a konsorcjum Rafako i spółkami z grupy Alstom Power dotyczyło dostawy kotła oraz instalacji odsiarczania spalin dla bloku 858 MW dla PGE Elektrownia Bełchatów.

W ocenie Rafako brak jest uzasadnionych podstaw do wypłaty środków z gwarancji bankowych i niebawem Rafako podejmie kroki prawne w związku z roszczeniem Alstomu.

"Nie ma to nic wspólnego z łączącym nas prawnie kontraktem. Jest to działanie, na które musimy podjąć przeciwdziałania prawne i one zostaną niebawem podjęte" - powiedział Różacki.

W jego ocenie sytuacja z Alstomem teoretycznie może mieć wpływ na wyniki.

"Jeśli działanie Alstomu będzie skuteczne to teoretycznie może to mieć wpływ na nasze wyniki np. na przepływy pieniężne, ale mało prawdopodobne, że na wynik netto, choć nie można tego jednoznacznie wykluczyć" - powiedział.

Rafako utworzyło ponad 70 mln zł rezerw na kontrakt w Bełchatowie.

"Sprawa ryzyk związanych z karami jest już dawno zidentyfikowana i zaudytowana, mamy utworzone z różnych tytułów rezerwy na ten kontrakt na ponad 70 mln zł, gdyż na kontrakcie jest dużo ryzyk technologicznych. Kontrakt się nie zakończył i dlatego są utrzymywane wysokie rezerwy" - powiedział prezes.

Kontrakt zawarty między PGE GIEK, a konsorcjum Rafako i spółkami z grupy Alstom Power dotyczył dostawy kotła oraz instalacji odsiarczania spalin dla bloku 858 MW dla PGE Elektrownia Bełchatów.(PAP)

gsu/ jtt/ kuc/ bas/ jow/ luo/ zak/ kow/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz