Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 1 października godz. 15

bEiRYQBN

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 1 października godz. 15

DEAVOTEAM, WOLA INFO

Grupa Deavoteam, która ma na razie 46,7 proc. Woli Info, chce do końca roku wycofać tę spółkę z warszawskiej giełdy, ogłaszając wcześniej przymusowy wykup akcji - poinformował w piątek Stanislas de Bentzmann, prezes współzarządzający grupą Devoteam.

bEiRYQBP

"Obecnie Devoteam ma 46,7 proc. akcji Wola Info, a po podwyższeniu kapitału (drugim dokapitalizowaniu), które ma nastąpić w październiku będziemy mieli 62 proc. akcji, a następnie po przymusowym wykupie - 100 proc. i przed końcem roku wycofamy spółkę z obrotu" - powiedział de Bentzmann.

Wcześniej spółka informowała, że Devoteam planuje w październiku ogłosić przymusowy wykup 481.213 akcji Woli Info, należących do akcjonariuszy innych niż grupa głównych akcjonariuszy indywidualnych, z którymi Devoteam ma podpisane porozumienie kupna akcji.

De Bentzmann powiedział też, że grupa Devoteam jest również zainteresowana kolejnymi akwizycjami w Europie Centralnej i Wschodniej, w tym także na rynku polskim, jednak w Polsce najpierw chce zakończyć sprawę akwizycji i wyprowadzenia na prostą Wola Info, zanim zacznie rozważać kolejne.

"Chcemy być dużym graczem na polskim rynku, ale najpierw musimy zacząć zarabiać pieniądze i osiągać zyski, zanim rozpoczniemy kolejne akwizycje" - powiedział de Bentzmann.

bEiRYQBV

"Właściwie nie jesteśmy już tak daleko od osiągnięcia progu rentowności" - dodał.

Po pierwszym półroczu 2010 roku Wola Info miała 44,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 9,7 mln zł straty operacyjnej oraz 8,8 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej.

W całym 2009 roku skonsolidowane przychody Wola Info wyniosły 91 mln zł, strata operacyjna 14,5 mln zł, a strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej 14,2 mln zł.

Podczas ogłoszonego w maju wezwania do sprzedaży 5.612.000 akcji, czyli 100 proc. kapitału Woli Info, Devoteam skupił 1.822.812 akcji polskiej spółki, czyli 32,48 proc. kapitału. Następnie po objęciu 1,5 mln nowych akcji serii J, zwiększył ten udział do 3.322.812 akcji, czyli 46,72 proc.

bEiRYQBW

Wcześniej Devoteam zawarł z głównymi indywidualnymi akcjonariuszami Woli Info (Piotrem Majcherkiewiczem, Oskarem Chejde, Jakubem Baranem, Witoldem Kaszuba, Marcinem Hołubcem, Ares Investments, Willow Investment Sarl i ZPU Wola) dysponującymi 46,5 proc. kapitału, porozumienie dotyczące kupna od nich akcji spółki.

Akcje od tych akcjonariuszy mają być nabyte przez Devoteam po 1 kwietnia 2011 roku zgodnie z mechanizmem opcji sprzedaży oraz po 1 kwietnia 2012 roku zgodnie z mechanizmem opcji kupna.

MEGARON

Producent gładzi Megaron chce zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku. Spółka nie wyklucza, że emisja akcji zostanie przeprowadzona w dwóch etapach - poinformowała spółka w komunikacie.

bEiRYQBX

Spółka podała, że w dniu 29 września 2010 Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła dokument rejestracyjny do prospektu emisyjnego Megaron.

"Obecnie spółka dopracowuje warunki emisji, która może zostać przeprowadzona w dwóch etapach. Taką możliwość daje przyjęta koncepcja zatwierdzenia prospektu emisyjnego w formie zestawu dokumentów, a nie dokumentu jednolitego" - napisano w komunikacie.

"Spółka planuje, że pierwszy etap łącznie z debiutem na GPW odbędzie się jeszcze w tym roku" - dodano.

Obecnie firma kończy budowę drugiej hali produkcyjno-magazynowej, która powstała dzięki wykorzystaniu środków unijnych, a dokończenie inwestycji byłoby głównym celem pierwszej emisji.

bEiRYQBY

"Spółka ocenia, że efektem przeprowadzonej w ostatnich miesiącach kampanii reklamowej nowego produktu - gotowej gładzi tynkowej ŚMIG - jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalna na rynku marka, co powinno przynieść pozytywne efekty w wynikach spółki.

Megaron przymierzał się do debiutu na GPW na przełomie 2008 i 2009 roku, jednak ze względu na dekoniunkturę odłożył plany giełdowe. Część planowanych inwestycji zrealizował z własnych środków, posiłkując się dofinansowaniem z UE.

Megaron miał w 2009 roku 3,8 mln zł zysku netto i 27,9 mln zł przychodów. Firma jest producentem mieszanek mineralnych do wewnętrznych prac wykończeniowych w budownictwie. Spółka posiada zakład produkcyjny w Szczecinie. Specjalizuje się w produkcji suchych mieszanek budowlanych na bazie surowców mineralnych takich jak gips, mączki wapienne i dolomitowe, z przeznaczeniem do prac wykończeniowych pomieszczeń.

TP

Telekomunikacja Polska, która od 1 października wprowadziła duże obniżki cen Neostrady, chce do końca 2012 roku mieć 3 mln klientów internetu - poinformował dziennikarzy Maciej Witucki, prezes TP SA.

"Naszą ambicją jest dojście do 3 mln klientów internetu i 1 mln klientów telewizji w średnim terminie, czyli do końca 2012 roku" - powiedział prezes.

Po pierwszym półroczu grupa TP miała 2,261 klientów internetu. Ceny Neostrady od początku października spadają średnio o około 20 proc.

Witucki nie spodziewa się spadku przychodów telekomu z segmentu internetowego.

"Biorąc pod uwagę zwiększenie zapotrzebowania na usługę nie sądzę, żeby przecena Neostrady miała wpłynąć na spadek przychodów" - powiedział.

Przychody z usług szerokopasmowego dostępu do internetu grupy TP wyniosły w I półroczu 777 mln zł.

"Ta oferta jest owocem porozumienia z UKE i pozwala z systemu +retail minus+ przejść na koszt plus" - powiedział Witucki.

Dotychczas każda oferta detaliczna TP powodowała, że cena hurtowego dostępu dla operatorów alternatywnych była określana po rabacie wynoszącym 51,75 proc. Obecnie regulator przed wprowadzeniem nowej oferty TP sprawdza, czy operatorzy mogą przy zamrożonej stawce BSA, ponosząc swoje koszty, osiągać godziwą marżę na usłudze dostępu do internetu oferowanej na łączach TP.

Stawki hurtowego dostępu do internetu, czyli BSA są zgodnie z porozumieniem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej zamrożone do końca 2012 roku. W zamian TP zobowiązała się do inwestycji w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu.

ZUE

ZUE, spółka działająca głównie w segmencie infrastruktury tramwajowej i kolejowej, liczy na rozwój w segmencie energetyki, gdzie chce budować linie przesyłowe - poinformował w piątek dziennikarzy Wiesław Nowak, prezes spółki.

"Obecnie na mniejszą skalę działamy w segmencie energetyki. Traktujemy go jednak jako perspektywiczny w najbliższych latach. Interesuje nas w tym segmencie budowa linii przesyłowych średniego i wysokiego napięcia" - powiedział prezes Nowak.

Spółka ZUE zadebiutowała w piątek na warszawskim parkiecie. Kurs praw do akcji ZUE na otwarciu wzrósł o 5,33 proc. do 15,80 zł.

W niedawnej ofercie publicznej ZUE przydzielił wszystkie nowo emitowane 6 mln akcji serii B i pozyskał 90 mln zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło 5,4 mln akcji, a do indywidualnych 0,6 mln.

Prezes Nowak powiedział, że z pozyskanych pieniędzy spółka przeznaczy 35 mln zł na spłatę kredytu na zakup Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych, około 32 mln zł wyda na zakupy specjalistycznych maszyn i urządzeń, a pozostałe środki przeznaczy na kapitał obrotowy.

Szef ZUE powiedział w piątek, że aktualna wartość portfela podpisanych umów to 610 mln zł, a takich, które spółka na 95 proc. podpisze, to dodatkowe 730 mln zł.

"Są to kontrakty, w których zaoferowaliśmy najlepsze ceny" - powiedział Nowak.

"Startujemy we wszystkich dużych przetargach dotyczących miejskiej infrastruktury komunikacyjnej. Na najbliższe dwa lata, z publikacji samorządów miast wynika, że mają one do wydania kwotę w granicach 2,2 mld zł. Ile my z tego wygramy trudno mi powiedzieć" - dodał.

Prezes powiedział też, że w infrastrukturze kolejowej w ciągu roku ogłoszone zostaną przetargi na około 4 mld zł i w nich ZUE również będzie startować.

Nowak poinformował, że jednym z możliwych wariantów rozwoju spółki są akwizycje, jednak na razie nie prowadzone są żadne rozmowy na ten temat.

Prezes powiedział, że ewentualną dywidendę spółka wypłaci dopiero w 2013 roku.

"Jeśli chodzi o dywidendę, to zyski z 2010 i 2011 roku planujemy przeznaczać na rozwój. Ewentualną wypłatę dywidendy rozważymy dopiero z zysku za rok 2012" - dodał.

W 2009 roku Grupa ZUE miała około 360 mln zł przychodów i 10,7 mln zł zysku netto. Prognoza na rok 2010 zakłada wypracowanie 416 mln zł przychodów i 17,7 mln zł zysku netto. Plany na rok 2011 przewidują odpowiednio 460 mln zł i 30,6 mln zł. (PAP)

bas/ ana/ pam/ epo/ pif/ jtt/

bEiRYQCq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)