Notowania

spółki
01.07.2009 20:03

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 1 lipca, godz. 20.00

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 1 lipca, godz. 20.00

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przegląd wiadomości ze spółek, środa 1 lipca, godz. 20.00 *

EMC INSTYTUT MEDYCZNY

EMC Instytut Medyczny planuje około 30 mln zł inwestycji w szpital w podwarszawskim Piasecznie - poinformował PAP prezes spółki Piotr Gerber.

"W ramach projektu w Piasecznie planujemy w 2010 roku w pierwszej fazie zainwestować 2 mln zł w modernizację szpitala. Następnie do 2012 roku chcemy przeprowadzić rozbudowę tego obiektu, aby m.in. otworzyć w nim oddział chirurgiczny i położniczy. Szacujemy, że cała inwestycja wyniesie około 30 mln zł. Inwestycja realizowana będzie w ciągu 3 lat" - powiedział prezes.

"Obecnie planujemy sfinansowanie tej inwestycji poprzez dług" - dodał.

EMC Instytut Medyczny miał objąć szpital w Piasecznie w 25-letnią dzierżawę od 1 stycznia 2009 roku, jednak do skutku nie doszło przejęcie umów od Narodowego Funduszu Zdrowia w tej jednostce.

"Planujemy przejęcie tego obiektu pod koniec 2009 roku, aby nowe kontrakty z NFZ były zawierane już z EMC" - powiedział prezes.

W ramach grupy funkcjonuje 7 szpitali. Są to: Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare we Wrocławiu, Szpital Św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital "Mikulicz" w Świebodzicach. Szpital "Bukowiec" w Kowarach oraz Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach.

Do grupy należą też: "Przychodnia przy Łowieckiej" we Wrocławiu, zespół przychodni "Lubmed" w Lubinie oraz przychodnie w Dublinie i Waterford (Irlandia).

"Szpital w Piasecznie ma być naszym przyczółkiem do dalszego rozwoju. Nasz model zakłada posiadanie w danym regionie szpitali o charakterze powiatowym oraz sieci przychodni" - powiedział prezes.

EMC Instytut Medyczny SA informował wcześniej, że poprzez akwizycje oraz uruchamianie nowych szpitali i przychodni, chce objąć do 2015 roku opieką medyczną 2 mln Polaków, czyli 5 proc. populacji.

Spółka zakładała także dalszą ekspansję zagraniczną.

EMPERIA

WZA Emperii zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę za 2008 r. 8,92 mln zł, co oznacza wypłatę 0,59 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Na dywidendę trafi 1,42 mln zł zysku netto osiągniętego w 2008 roku oraz 7,49 mln zł z kapitału zapasowego. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 25 sierpnia, a dzień jej wypłaty 9 września 2009 roku.

PETROBALTIC

4 miliony metrów sześc. ropy wydobyła od maja 1992 roku platforma "Baltic Beta", która należy do Petrobalticu. W przeliczeniu na baryłki produkcja surowca ze złoża B3, na którym stoi platforma, przekroczyła 25 milionów - poinformował w środę rzecznik Grupy Lotos, do której należy Petrobaltic - Marcin Zachowicz.

"Wydobycie liczone jest od maja 1992 roku, co daje w sumie 5 tys. 557 dni eksploatacji, nie licząc przestojów. Średnie wydobycie w tym okresie wyniosło 720 m sześc. na dobę, czyli 4,5 tys. baryłek dziennie" - powiedział Zachowicz.

Zdaniem rzecznika, zgodnie z przyjętą strategią Lotos do 2012 roku Petrobaltic ma wydobywać rocznie 1 mln ton ropy naftowej, co daje ok. 7,5 mln baryłek w skali roku.

Zachowicz przypomniał, że pod koniec czerwca prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz przebywał na Litwie, gdzie spotkał się z premierem Andriusem Kubiliusem. Głównym celem spotkania było szczegółowe omówienie inwestycji Lotosu w tym kraju, przede wszystkim projektów związanych z rozwojem poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na lądzie oraz litewskim szelfie kontynentalnym. Jak komentował szef litewskiego rządu poszerzenie działalności Lotos na Litwie byłoby przyjęte z zadowoleniem.

Lotos od lat zaangażowany jest w rozwój strategicznych biznesów na Litwie. W tym celu jeszcze w 2000 roku powołano do życia spółkę LOTOS Baltija, która sprzedawała tam oleje silnikowe, przemysłowe, smary, a później również asfalty.

W kwietniu 2008 roku spółka zwiększyła zakres usług o działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Również w 2000 r. Petrobaltic w ramach konsorcjum i poprzez spółkę Naftos Gavyba objął 42,7 proc. akcji litewskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Geonafta. Docelowo Lotos i Petrobaltic zamierzają przejąć kontrolę nad spółkami litewskimi.

Petrobaltic posiada wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W ubiegłym roku spółka wydobyła około 260 tys. ton ropy naftowej. Dla porównania w 2007 roku było to 186 tys. ton.

RYANAIR

W środę w Gdańsku linia Ryanair uruchomiła nowe połączenie do Bremy w Niemczech. 6 lipca zostanie otwarte połączenie z Gdańska do Alicante w Hiszpanii. Do Bremy samoloty będą kursowały trzy razy w tygodniu, do Alicante - dwa razy.

Połączenia będą obsługiwane przez samoloty Boeing 737 zabierające na pokład 189 pasażerów. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma bezpośrednie połączenie z 33 europejskimi portami lotniczymi.

Wiceprezes Portu lotniczego w Gdańsku, Tomasz Kloskowski poinformował, że w czerwcu zanotowano znaczący wzrost pasażerów. "Na lotnisku kryzys dobiega końca, w minionym miesiącu odprawiliśmy tylko o jeden proc. mniej pasażerów niż w analogicznym okresie r. ub." - dodał. Przypomniał, że jeszcze na początku b. roku pasażerów było o kilkanaście proc. mniej niż na początku 2008r.

W 2008r. Port Lotniczy w Gdańsku obsłużył prawie dwa miliony pasażerów.

SOLARIS BUS & COACH

Firma Solaris Bus & Coach SA podpisała kontrakt na dostawę 25 niskopodłogowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Dwadzieścia przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz pięć dwunastometrowych Solarisów Urbino 12, zostanie dostarczonych MPK do końca roku.

Jak poinformował przedstawiciel spółki Mateusz Figaszewski, niskopodłogowe autobusy będą napędzane silnikami spełniającymi normę czystości spalin EEV. Ponadto Solarisy dla Poznania będą klimatyzowane i wyposażone w system monitoringu.

Do tej pory w barwach poznańskiego MPK jeżdżą 72 Solarisy, w tym pierwszy w Polsce autobus z napędem hybrydowym Solaris Urbino 18 Hybrid.

Firma Solaris bierze także udział w toczącym się postępowaniu przetargowym na dostawę niskopodłogowych tramwajów dla MPK Poznań.

SYGNITY

Sygnity sprzedało dziewięciomiesięczne obligacje o wartości nominalnej 7 mln zł. Jest to pierwszy etap obsługi obligacji, które zapadają 27 lipca. Sygnity w najbliższych kilkunastu dniach wyemituje kolejne serie obligacji w ramach obsługi programu. Łącznie chce zrolować około 25 mln zł długu - podała spółka w komunikacie.

Łączna wartość nominalna obligacji, które zapadają 27 lipca to 50 mln zł

W komunikacie podano, że po emisji tej serii obligacji, łączna wartość obligacji wyemitowanych w ramach 5-letniego programu emisji obligacji wynosiła na 1 lipca 78,07 mln zł.

Wartość zaciągniętych przez Sygnity zobowiązań na dzień 30 czerwca wynosiła 177 mln zł z czego zobowiązania krótkoterminowe to 166,77 mln zł, a długoterminowe 10,25 mln zł. W ramach zobowiązań krótkoterminowych zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji na 30 czerwca wynosiły 70,3 mln zł, a zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek 19 mln zł

WIELTON

WZA spółki Wielton zdecydowało o przeznaczeniu 14,49 mln zł z zysku za 2008 r., który wyniósł 36,04 mln zł, na wypłatę dywidendy. Oznacza to wypłatę 0,24 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Pozostała kwota, czyli 21,55 mln zł, zastała przeznaczona na kapitał zapasowy.

Dzień dywidendy ustalono na 21 lipca, a dzień jej wypłaty na 5 sierpnia.(PAP)

rpo/ epo/ morb/ pam/ szf/ pad/ gsu/ gor/ bls/ bos/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz