Notowania

wiadomości
20.02.2013 20:52

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 20 lutego godz. 21

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 20 lutego godz. 21

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przegląd wiadomości ze spółek, środa 20 lutego godz. 21 *

EP SERWIS

EP Serwis, nowa spółka z portfela funduszu venture capital Enterprise Investors, nie wyklucza debiutu na warszawskiej giełdzie w ciągu czterech lat. EI planuje na 2013 rok 3-4 inwestycje typu venture capital, nie wyklucza wyjść - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki i funduszu.

"Nie wykluczam wejścia na duży parkiet w ciągu 4 lat" - powiedział na konferencji prezes EP Serwis, Marek Parkot.

Spółka EP Serwis zajmuje się wynajmem, naprawą i obrotem paletami oraz recyklingiem zużytych opakowań drewnianych. Spółka posiada obecnie ok. 200 tys. palet i współpracuje z 50 klientami, głównie z branży dóbr szybko zbywalnych(FMCG). EP Serwis zatrudnia około 140 osób.

W 2012 roku spółka wypracowała 40 mln zł przychodów i 0,8 mln zł zysku netto.

Fundusz Enterprise Venture Fund I po wzięciu udziału w podwyższeniu kapitału EP Serwis jest właścicielem 49 proc. akcji spółki. Fundusz zapłacił za swoje udziały 9 mln zł, które w całości trafiły do spółki i będą wykorzystane na zakup palet.

EP Serwis spodziewa się 10-20 proc. wzrostu przychodów w tym roku.

"2013 będzie rokiem realnego kryzysu w polskiej gospodarce w związku z czym nasza sprzedaż w ujęciu wartościowym wzrośnie o 10-20 proc., przy czym należy pamiętać, że ceny palet spadają" - powiedział prezes Parkot.

Dodał, że spółka chce w tym roku podwoić wynik netto.

EP Serwis szacuje obecną wartość rynku outsourcingu usług związanych z paletami na 200 mln zł, co daje firmie 20 proc. udział rynkowy. Całkowite koszty obsługi procesów wynikających z obrotu paletami w kraju spółka ocenia na ok. 2 mld zł.

"Liczymy na to, że w ślad za rozwiniętymi rynkami europejskimi i światowymi firmy w Polsce będą coraz chętniej zlecały tego typu usługi na zewnątrz i udział outsourcingu wzrośnie z obecnych 10 proc. do co najmniej 30 proc. w czasie naszego horyzontu inwestycyjnego" - powiedział na konferencji Rafał Bator, partner w Enterprise Investors.

Fundusz Enterprise Investors może w tym roku dokonań 3-4 inwestycje typu venture capital.

"Spodziewamy się w tym roku 3-4 transakcji" - powiedział Bator. Dodał, że fundusz venture capital EI nie wyklucza w tym roku wyjść z najbardziej dojrzałych inwestycji. "Regułą naszych wyjść z inwestycji będą raczej inwestorzy branżowi niż rynek kapitałowy, głównie ze względu na rozmiary naszych portfelowych inwestycji" - wyjaśnił.

Enterprise Investors jest jedną z największych grup funduszy private equity i venture capital w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Łączne środki ośmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors to 2 mld euro.

LLC KURSK MOLOKO, MILKILAND, JSC SYRODEL

LLC Kursk Moloko, spółka zależna Milkilandu, kupiła aktywa produkcyjne rosyjskiego producenta produktów mlecznych JSC "Syrodel" za ok. 2,1 mln euro - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Spółka podała, że początkowe inwestycje i remonty w Syrodelu szacuje na około 1 mln euro.

W 2013 roku Milkiland zamierza zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych tej spółki do około 60 proc. z około 10 proc. obecnie.

W latach 2014-2015 spółka rozważy modernizację tego zakładu głównie w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i zainstalowania nowych linii pakujących. (PAP)

seb/ kuc/ asa/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz