Notowania

spółki
10.02.2010 20:19

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz.20

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz.20

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz.20

BANK MILLENNIUM

Zysk netto grupy Banku Millennium w czwartym kwartale 2009 roku wyniósł 67,5 mln zł - poinformował bank we wstępnych wynikach. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 33 mln zł.

Oczekiwania dziesięciu biur maklerskich co do zysku netto za IV kwartał wahały się od 1 mln zł do 69 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w IV kwartale wyniósł 205,7 mln zł i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 217 mln zł (w przedziale oczekiwań 198-257 mln zł).

Wynik z prowizji w IV kwartale 2009 roku wyniósł 139,3 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 130 mln zł (oczekiwania wahały się od 127 mln zł do 136 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w czwartym kwartale 2009 roku 91,3 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 72 mln zł.

COMARCH

Comarch wygrał przetarg organizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na utrzymanie infrastruktury i rozwój oprogramowania SIMIK o wartości 12,2 mln zł netto. Krakowska spółka w konsorcjum z firmą Vulcan wygrała tez przetarg gminy miejskiej Kraków na asystę techniczną i wsparcie dla użytkowników Zintegrowanego Systemu Zarządzani Oświatą o wartości 1,64 mln zł - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Przedmiotem zamówienia MRR jest utrzymanie oraz rozwój oprogramowania KSI SIMIK 07-13 wraz z hostingiem infrastruktury teleinformatycznej. Comarch będzie świadczył te usługi przez cztery lata od daty zawarcia umowy.

SIMIK (System Informatyczny Monitoringu i Kontroli finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności) to system, który służy zapewnienia właściwego, skutecznego i przejrzystego zarządzania środkami europejskimi w ramach programów współfinansowanych przez Unię Europejską.

GRUPA TOFARM

Grupa Torfarm poda prognozy na 2010 rok do końca marca, a do końca 2012 roku zmniejszy zatrudnienie o około 1500 osób - poinformowali w środę przedstawiciele grupy. Wkrótce grupa zmieni nazwę na Neuca. "Przypuszczalnie na koniec 2012 roku będzie zatrudnionych około 1500 osób mniej" - powiedział dziennikarzom w środę Dariusz Śmiejkowski, wiceprezes grupy Torfarm.

Obecnie cała grupa zatrudnia 5300 osób. Główne redukcje będą w magazynach grupy, gdzie zostanie zwolnionych 1400 osób wobec 2300 obecnie tam pracujących. Roczne oszczędności z tego tytułu od 2013 roku mają sięgnąć 27,5 mln zł.

Prezes grupy Torfarm, Piotr Sucharski, poinformował, że najpóźniej do końca marca grupa Torfarm poda prognozy wyników na ten rok. "Prognozy wyników na 2010 rok przekażemy po zatwierdzeniu budżetu przez radę nadzorczą, myślę, że przekażemy je najpóźniej do końca marca" - powiedział.

Śmiejkowski dodał, że spółka jest w trakcie zmiany nazwy grupy na Neuca. "Zakładamy, że do końca marca będziemy mieli wpis do KRS i od 2 kwietnia zmienimy nazwę na Neuca" - powiedział.

EKO HOLDING

Eko Holding, sieć supermarketów i dystrybutor drogeryjny, zakłada, że wpływy z emisji akcji wyniosą ok. 84 mln zł brutto. Środki chce przeznaczyć m.in. na akwizycje - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Oferta publiczna obejmuje do 12.245.000 nowych akcji serii D i 1.000.000 akcji sprzedawanych serii A. W transzy instytucjonalnej oferowanych jest 9.933.750 akcji, a w transzy indywidualnej 3.311.250 akcji.

Spółka podała, że z planowanych ok. 84 mln zł brutto wpływów z emisji, ok. 51,6 mln zł chce przeznaczyć na akwizycje firm z obszaru handlu detalicznego lub hurtowego.

"Spółka analizuje obecnie możliwość przejęcia szeregu spółek, jednak nie jest w stanie na obecnym etapie analiz wiarygodnie określić warunków ewentualnych transakcji. Ze względu na duże rozdrobnienie rynku nie jest wykluczone, iż transakcje przeprowadzone przez emitenta dotyczyć będą podmiotów, które nie są przedmiotem obecnych analiz, zostaną zidentyfikowane w przyszłości, a analizy wykażą zasadność ich nabycia" - napisano w prospekcie.

Ok. 3,5 mln zł Eko Holding chce wydać na modernizację sklepów, a do 14 mln zł na zasilenie kapitału obrotowego. 9 mln zł firma chce przeznaczyć na częściową spłatę kredytów, a ok. 3,1 mln zł na zakup nieruchomości pod nowe obiekty handlowe.

Spółka przewiduje, że środki pozyskane z emisji zostaną wydatkowane w okresie około 18 miesięcy od dnia otrzymania środków z emisji akcji serii D.

Oferującym jest DM BZ WBK.

Do 22 lutego opublikowany zostanie przedział cenowy, a od 23 do 25 lutego potrwa budowa księgi popytu. 26 lutego opublikowana zostanie cena emisyjna oraz liczba akcji w poszczególnych transzach. Zapisy odbędą się w dniach 26 luty - 2 marca.

Grupę EKO Holding tworzy blisko 220 sklepów własnych EKO, ponad 500 sklepów franszyzowych Rabat oraz dystrybutor artykułów drogeryjnych (Polska Grupa Drogeryjna).

W 2008 roku Eko Holding miał 1,04 mld zł przychodów, 18 mln zł EBIT i 6,6 mln zł zysku netto. Po I półroczu 2009 roku spółka miała 597 mln zł przychodów, 18 mln zł EBIT i 11,1 mln zł zysku netto.

EUROIMPLANT

Spółka biotechnologiczna Euroimplant uzyskała pozwolenie na budowę swojego pierwszego laboratorium produkcyjnego w Klaudynie pod Warszawą. Budowa laboratorium ma zakończyć się w 2011 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Szacowany całkowity koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.

"Projekt zakładu w Klaudynie jest złożony, głównie z uwagi na jego aspekt technologiczny, dlatego dość długo trwały wszelkie formalności związane z uzyskaniem odpowiednich dokumentów. Przyznane pozwolenie pozwoli nam ruszyć z budową jeszcze w tym kwartale" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki Andrzej Kisieliński.

Do tego projektu spółka uzyska dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Natomiast trwają już formalności odnośnie podpisania umowy z PARP na przyznanie kolejnej dotacji unijnej, która zostanie przeznaczona na drugie laboratorium, o jeszcze większej mocy produkcyjnej. Spółka będzie chciała też pozyskać od inwestorów 15 mln zł.

"Budowa zakładu produkcyjnego w Klaudynie jest dla nas obecnie priorytetową kwestią. Jego uruchomienie będzie wiązało się znacznym zwiększeniem skali produkcji, a tym samym pozwoli nam na pokazanie inwestorom wymiernych efektów naszej pracy. W ciągu kilkunastu miesięcy planujemy kolejną inwestycję, której koszt szacujemy na ok. 38 mln zł. Z dotacji unijnej otrzymamy 23 mln zł, natomiast po pozostałe 15 mln zł zwrócimy się do inwestorów" - powiedział prezes.

W listopadzie 2009 roku prezes Kisieliński mówił PAP, że umowa z PARP na 12 mln zł dofinansowania do budowy pierwszego laboratorium już została podpisana, natomiast umowa na 23 mln zł dofinansowania na budowę kolejnego laboratorium najprawdopodobniej zostanie podpisana na początku 2010 roku.

Działalność Euroimplantu, który istnieje od 2006 roku, obejmuje projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nauk biologicznych i medycznych.

Oferta firmy obejmuje rozwiązania w zakresie zaawansowanych materiałów dla inżynierii tkankowej, medycyny regeneracyjnej i toksykologii in vitro dla przedstawicieli sektorów: kosmetycznego, medycznego, badań naukowych i toksykologii.

Celem strategicznym spółki jest opracowywanie i wprowadzanie na rynek europejski i światowy kolejnych nowatorskich rozwiązań z zakresu inżynierii tkankowej, a w konsekwencji zdobycie istotnej części rosnącego rynku międzynarodowego.

Jednocześnie spółka zainteresowana jest rozwojem na rynku krajowym, na którym nie posiada bezpośredniej konkurencji. Pierwszy produkt spółki - EuroCare (produkt na bazie kolagenu do regeneracji skóry pod oczami) - został wprowadzony do sprzedaży pod koniec 2009 roku. Na ukończeniu są prace nad kolejnymi produktami dla odbiorców masowych.

INTER GROCLIN AUTO S.A

Nabór 40 osób do pracy w fabryce w Grodziku Wielkopolski przeprowadza Inter Groclin Auto S.A. W ciągu ostatnich dwóch lat spółka zwolniła ok 2 tys parcowników. - poinformował w środę PAP rzecznik spółki Jerzy Pięta.

Firma chce zatrudnić dodatkowych pracowników, ze względu na wzrost zamówień ze strony przemysłu motoryzacyjnego oraz poprawę jej wyników finansowe i rentowności.

W ciągu dwóch lat w swoich fabrykach w Polsce i na Ukrainie Inter Groclin SA zwolnił ponad 2 tys. osób. Obecnie zatrudnia około 1300 osób. Wyniki finansowe spółki produkującej tapicerki dla przemysłu samochodowego za 2009 rok zostaną ogłoszone najpóźniej w maju 2010.

POL-AQUA

Pol-Aqua zbuduje W Gliwicach Centrum Handlowe Auchan za łączna sumę 133 mln zł netto. Spółka otrzymała właśnie dwie podpisane umowy z których jedna ma wartość 107,9 mln zł netto, a druga 25,1 mln zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Spółka podała, że termin wykonania wszystkich robót budowlanych, inżynierskich i drogowych ustalony został na 26 października 2010 roku. Termin na uzyskanie wszystkich wymaganych pozwoleń na użytkowanie/eksploatację ustalony został na 15 listopada 2010 roku.

TU EUROPA

Środowe NWZA TU Europa zdecydowało o emisji do 1.575.000 akcji serii H bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

Wskutek emisji kapitał zakładowy spółki ma wzrosnąć z 31.500.000 zł do nie więcej niż 37.800.000 zł. Wartość nominalna jednej akcji serii H wynosi 4 zł.

Akcje serii H zostaną zaoferowane w drodze oferty publicznej.

Spółka wcześniej informowała, że oferta publiczna będzie skierowana do krajowych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Zarząd informował też, że zamierza przeprowadzić ograniczone działania marketingowe poza Polską skierowane do wybranych inwestorów instytucjonalnych.

Środki pozyskane z emisji spółka chce przeznaczyć na ugruntowanie pozycji lidera bancassurance i większą koncentrację na kluczowych dla spółki produktach inwestycyjnych oraz związanych z kredytami hipotecznymi, gotówkowymi i kartami płatniczymi.

Spółka planuje także rozwinąć działalność w nowych obszarach, takich jak ubezpieczenia medyczne, turystyczne czy gwarancje ubezpieczeniowe.

WSiP

NWZA WSiP zwołane na 8 marca zdecyduje o skupie akcji własnych w celu umorzenia. Walne podejmie także decyzję o umorzeniu 2.478.873 akcji własnych i obniżeniu kapitału zakładowego oraz zmianie statutu umożliwiającej dokonanie emisji akcji w ramach kapitału docelowego - wynika z projektów uchwał na NWZA WSiP.

Projekt uchwały przewiduje, że upoważnienie zarządu do realizacji programu skupu akcji własnych ma zostać udzielone do dnia 31 grudnia 2010 r. jednak nie dłużej niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na ich nabycie.

Walne ma podjąć także decyzję o zmianie statutu, która przewiduje upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji o wartości nominalnej nie wyższej niż 37,14 mln zł. Upoważnienie ma obowiązywać przez 3 lata.

"Zmiana statutu przewidująca uprawnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego spółki w ramach kapitału docelowego pozostaje w ścisłym związku z koniecznością zapewnienia spółce warunków dalszego rozwoju poprzez pozyskanie kapitałów niezbędnych do dalszego finansowania działalności bieżącej oraz inwestycyjnej" - napisano w projekcie uchwały.

"Zmiana statutu przewidująca uprawnienie zarządu do podwyższenia kapitału ma na celu stworzenie zarządowi elastycznych mechanizmów umożliwiających podwyższenie kapitału zakładowego, w szczególności pozwalających na skrócenie procesu emisji. W ocenie walnego zgromadzenia podwyższenie kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, jest optymalnym z punktu widzenia interesu spółki sposobem pozyskiwania finansowania" - dodano.

Akcjonariusze zdecydują także o umorzeniu 2.478.873 akcji, nabytych przez WSiP w ramach wykonywania programu skupu akcji własnych oraz o obniżeniu kapitału zakładowego.

GETIN NOBLE BANK

W 2009 r. sprzedaż produktów finansowych w Open Finance wzrosła w stosunku do 2008 r. o 86 proc. do 12,1 mld zł. Wartość udzielonych kredytów wzrosła o 37 proc. do 7 mld zł, a wartość sprzedanych produktów inwestycyjnych wzrosła o 264 proc. do 5,1 mld zł - podał Getin Noble Bank w komunikacie.

Wartość złożonych wniosków netto o kredyt hipoteczny w Open Finance w 2009 roku wzrosła do 11,4 mld zł z 7,6 mld zł rok wcześniej.(PAP)

(PAP)

kpr/ bas/ seb/ asa/ gsu/ pif/ pel/ ana/ gsu/ bos/ drag/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz