Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15.15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 17 września godz. 15.15

bEpDqZdx

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 17 września godz. 15.15

CNPC

Chiński koncern paliwowy CNPC wejdzie w skład uzbeckiej spółki UzIndoramaGasChemical, która buduje przemysłowy kompleks gazowo-chemiczny na południu Uzbekistanu - podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

bEpDqZdz

Według informacji ze źródła bliskiego projektu, CNPC podpisał memorandum dotyczące wzajemnego porozumienia z założycielami UzIndoramaGasChemical - uzbeckim Uzbekniedtiegaz i singapurskim Indorama Group. Planuje się, że podział udziałów w tym projekcie zostanie zakończony do końca tego roku.

Spółka UzIndoramaGasChemical została utworzona w maju 2012 roku. Projekt uwzględnia m.in. uruchomienie linii produkcyjnej o mocy 492 tys. ton polietylenu, 66 tys. ton kondensatu gazowego i 55 tys. ton benzyny pirolitycznej rocznie. Rozpoczęcie budowy kompleksu gazowo-chemicznego zostało zaplanowane na 2015 rok, zaś termin realizacji tej inwestycji wynosi trzy lata. Szacowany koszt projektu to 2,5 mld dolarów.

FILPLAST

Producent okien firma Filplast uruchomiła w Głogówku swój piąty zakład produkcyjny. Inwestycja kosztowała 16 mln zł, z czego połowa to dofinansowanie ze środków unijnych. Filplast będzie się starał zdobyć nowe rynki zbytu w Europie.

bEpDqZdF

Faza projektowa inwestycji Filplastu rozpoczęła się w 2010 r., a etap inwestycyjny maju 2011 r., kiedy Filplast otrzymał pozwolenie na budowę. Zakład budowano przez 12 miesięcy. Hala produkcyjne ma 4,6 tys. m kw., Zagospodarowano również 20 tys. metrów kwadr. wokół hali na place manewrowe i rampy załadowcze. W hali zamontowano m.in. solary na dachach, oświetlenie ledowe i separatory, które zbierają deszczówkę z całej powierzchni fabryki. Własna lakiernia pozwoli wykonywać produkty w dowolnym kolorze, pod indywidualne zamówienia klientów.

W nowym zakładzie zatrudniono 14 osób. Jest on w stanie wytwarzać 10 tys. sztuk wyrobów miesięcznie.

Filplast powstał w 1990 r. Obecnie firma zatrudnia 230 osób w pięciu zakładach w Głogówku, Kietrzu i Komornikach. Rocznie produkuje około 100 tys. sztuk okien i drzwi.

PEIXIN

bEpDqZdG

Peixin, chińska spółka zajmująca się produkcją maszyn i linii produkcyjnych do wytwarzania artykułów higienicznych, chce zadebiutować w październiku na GPW. Oferta będzie obejmowała 4 mln akcji, których cena maksymalna to 25 zł.

Wartość netto oferty to 21,35 mln euro. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie programu inwestycyjnego na lata 2013-2015, wartego 70 mln euro.

Około 40 proc. wpływów netto z oferty ma być przeznaczone na zakup gruntów, a około 25 proc. wpływów netto na budowę nowego zakładu produkcyjnego. Kolejne 25 proc. wpływów netto ma być wykorzystane na zakup maszyn i urządzeń, a ok. 10 proc. wpływów netto na prace badawczo-rozwojowe oraz modernizację budynku.

Przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych potrwa od 18 do 25 września. Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych ma się rozpocząć 18 września i potrwać do 26 września. Zapisy od inwestorów instytucjonalnych potrwają od 27 września do 1 października.

bEpDqZdH

Około 20 proc. akcji oferowanych może trafić do inwestorów indywidualnych.

Grupa Peixin projektuje, produkuje i sprzedaje maszyny do produkcji artykułów higienicznych codziennego użytku, takich jak podpaski, pieluchy, chusteczki higieniczne i inne produkty.

Jak podano w prospekcie grupa jest jednym z najstarszych chińskich producentów maszyn do produkcji artykułów higienicznych codziennego użytku. Według szacunków spółki, opracowanych na podstawie publicznie dostępnych danych, wartość sprzedaży grupy należy do jednych z najwyższych wśród chińskich firm wytwarzających maszyny do produkcji artykułów higienicznych codziennego użytku.

Grupa sprzedaje swoje produkty pod marką "Peixin". Produkty przez nią wytwarzane dzielą się na cztery główne kategorie: maszyny do produkcji pieluch, maszyny do produkcji podpasek, maszyny do produkcji chusteczek higienicznych i inne maszyny. W 2012 r. poszczególne kategorie odpowiadały odpowiednio za 34,9 proc., 42 proc., 15,3 proc. i 7,8 proc. przychodów ze sprzedaży grupy.

bEpDqZdI

Zakład produkcyjny Peixin znajduje się w Quanzhou, w prowincji Fujian w Chinach. Do 2016 r. Peixin planuje otwarcie dwóch nowych fabryk, które mają ponad trzykrotnie podwyższyć zdolności produkcyjne grupy.

Grupa prowadzi dystrybucję produktów wśród producentów artykułów higienicznych codziennego użytku w Chinach i za granicą, głównie w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Na rynku chińskim grupa zamierza rozszerzyć obszar dystrybucji, który obecnie obejmuje wybrzeże kraju, o inne regiony, położone w głębi kraju i charakteryzujące się wzrostem gospodarczym, w tym m.in. prowincje Chongqing, Henan i Hunan.

Peixin zamierza także podejmować działania, aby znacznie rozszerzyć bezpośrednią obecność na wybranych rynkach zagranicznych, takich jak Indie, Turcja i Stany Zjednoczone, poprzez intensyfikację działań promocyjnych, m.in. kierowane kampanie reklamowe i uczestnictwo w targach wystawowych, a także zatrudnienie dodatkowych handlowców w Chinach obsługujących rynki zagraniczne.

Głównym akcjonariuszem spółki jest Qiulin Xie, który kontroluje 87,5 proc. jej akcji.

W 2012 r. Peixin miał 11,4 mln euro zysku netto wobec 8,2 mln euro rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł w tym czasie do 13,83 mln euro z 9,6 mln euro. Przychody w tym czasie zwiększyły się do 46,5 mln euro z 32,84 mln euro.

PKO BP

PKO BP przedłużył do 25 października okres przyjmowania zapisów w wezwaniu do sprzedaży 55.498.700 akcji Nordea Bank Polska - poinformował PKO BP w komunikacie. Wcześniej planowano, że zapisy będą trwały do 25 września.

Bank podał, że powodem przedłużenia przyjmowania zapisów jest brak decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji oraz odpowiedniej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

"Bank oczekuje, że wskazane powyżej warunki prawne Wezwania ziszczą się do 16 dnia ostatniego miesiąca przedłużonego okresu przyjmowania zapisów w Wezwaniu, tj. dnia 16 października 2013 roku, który to termin może zostać przedłużony, aż do dnia 6 grudnia 2013 roku, o ile wskazane powyżej warunki prawne Wezwania nie zostaną spełnione w przewidywanym terminie" - napisano w komunikacie.

Akcje objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 47,99 zł.

PKO BP 12 czerwca zawarł z Nordea Bank AB umowę nabycia Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska.

Bank informował wówczas, że 55.061.403 akcje Nordea Bank Polska, stanowiące 99,21 proc. kapitału zakładowego spółki, zostaną nabyte od Nordea Bank AG w drodze publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji, wraz z portfelem wierzytelności wobec klientów korporacyjnych Nordea Bank AB o wartości nominalnej wynoszącej 3,6 mln zł według stanu na dzień 31 grudnia 2012 r.

(PAP)

mtn/ mki/ kam/ osz/ gsu/ jtt/ seb/ iri/ pad/

bEpDqZea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)