Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemoc w szkole to problem 9 proc. uczniów

0
Podziel się:

W polskich szkołach panuje coraz lepsza atmosfera, ale ofiary przemocy często pozostawione są same sobie - wynika z raportu Przemoc w szkole 2011.

Przemoc w szkole to problem 9 proc. uczniów
(dra_schwartz/iStockphoto)

W polskich szkołach panuje coraz lepsza atmosfera, ale ofiary przemocy często pozostawione są same sobie - wynika z raportu _ Przemoc w szkole 2011 _. Badanie powstało na zlecenie organizatorów programu _ Szkoła bez przemocy _.

Badanie _ Przemoc w szkole 2011 _ sprawdziło wzajemne relacje uczniów oraz ich stosunek do otoczenia szkolnego. Przebadani zostali również nauczyciele i rodzice. Badanie diagnozowało m.in. czynniki prowadzące do przemocy w szkole.

- _ Ofiarami szkolnego dręczenia - czyli długofalowej i zróżnicowanej przemocy - jest prawie 9 proc. uczniów polskich szkół. Najczęściej są to dzieci samotne. Istotnym czynnikiem jest także bieda - co piąty uczeń, którego rodzinie powodzi się relatywnie gorzej niż rówieśnikom staje się taką ofiarą _ - wyjaśnia prof. Anna Giza-Poleszczuk z Instytutu Socjologii UW, kierownik zespołu badawczego.

Jak wynika z raportu, przemoc szkolną, zdaniem uczniów, prowokują również takie postawy, jak tchórzliwość czy bycie _ lizusem _. Wywołują ją także kiepskie wyniki w nauce oraz _ dziwne _ ubranie. Częściej dręczeni przez rówieśników są chłopcy oraz mieszkańcy wsi. Liczba ofiar dręczenia wzrasta także w ostatniej klasie szkół każdego typu.

Uczniowie często czują się bezradni w sytuacji przemocy. Tylko co dziesiąty uczeń prosi o pomoc, gdy dzieje mu się krzywda, a co czwarty nie podejmuje żadnej reakcji obronnej i biernie poddaje się przemocy. Często uczniowie starają się rozwiązywać swoje problemy samodzielnie lub w gronie rówieśników. Tendencja ta rośnie wraz z wiekiem. Również im starsi uczniowie, tym częściej bagatelizują sytuacje przemocy lub winą za nie obarczają ich ofiarę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t138815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chca;wprowadzic;lekcje;prawa;do;szkol,202,0,826058.html) Chcą wprowadzić lekcje prawa do szkół
Co dziesiąte dziecko nie dostrzega nikogo, do kogo mogłoby zwrócić się ze swoimi problemami. Około połowa dzieci zwraca się o pomoc do rodziców , głównie wtedy, gdy mają podjąć decyzje dotyczące własnej przyszłości, dostaną niesprawiedliwą ocenę lub potrzebują pomocy w nauce. Zaledwie co ósmy rodzic zdaje sobie sprawę z zatargów swojego dziecka z kolegami i koleżankami.

Raport _ Przemoc w szkole 2011 _ wskazuje jednak także na wiele pozytywnych aspektów życia szkolnego. Co drugi uczeń uważa, że rozwija się w szkole, lubi do niej chodzić i interesują go prowadzone lekcje. Dwa razy częściej niż w 2006 roku uczniowie czują się doceniani, a chodzenie do szkoły sprawia im przyjemność. Aż 91 proc. nauczycieli pozytywnie ocenia wzajemne relacje uczniów. Nauczyciele są również bardzo dobrego zdania o kulturze swoich podopiecznych. Mniej pochlebnie wypowiadają się natomiast o stosunku dzieci do nauki: 41 proc. nauczycieli wskazuje, że uczniowie nie przykładają się do lekcji.

Badanie _ Przemoc w szkole 2011 _ zostało zrealizowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 150 szkół, z trzech szczebli nauczania - podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto w badaniu omnibusowym przebadano dorosłych mieszkańców Polski oraz (spośród nich w wywiadzie poszerzonym) rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dane;wrazliwe;uczniow;zagrozone,172,0,812972.html) Dane wrażliwe uczniów zagrożone? Sejm uchwalił nową ustawę o Systemie Informacji Oświatowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t113019.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egzamin;dla;430;tys;gimnazjalistow,186,0,810682.html) Egzamin dla 430 tys. gimnazjalistów Od jego wyników będzie zależeć to, w jakiej szkole ponadgimnazjalnej będą kontynuować naukę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodzice;dostana;sms;o;wagarach;dziecka,176,0,672688.html) Rodzice dostaną SMS o wagarach dziecka Pozwala na to stosowanie e-dzienników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)