Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 13:30

Przemyśl: Sztuka "Prawie śluby panieńskie" pojedzie do Międzyzdrojów

Spektakl "Prawie śluby panieńskie", czyli współczesna wersja znanej komedii Aleksandra Fredry w wykonaniu uczniów przemyskich (Podkarpackie) szkół, zostanie pokazany na XVI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, który rozpocznie się w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spektakl "Prawie śluby panieńskie", czyli współczesna wersja znanej komedii Aleksandra Fredry w wykonaniu uczniów przemyskich (Podkarpackie) szkół, zostanie pokazany na XVI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, który rozpocznie się w czwartek.

Spektakl powstał w ramach projektu "Fredro po przemysku", zgłoszonego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek w konkursie "Dom z Wyższą Kulturą". Projekt zakładał spopularyzowanie twórczości Aleksandra Fredry.

Jak poinformowała PAP Renata Nowakowska, dyrektor przemyskiego centrum, jest to wyróżnienie i szansa zarówno dla centrum Zamek, jak i samego Przemyśla na promocję, ale przede wszystkim nagroda i nobilitacja dla młodych aktorów grających w przedstawieniu, za ich pracę i zaangażowanie przez wiele miesięcy.

"W Międzyzdrojach będą mieć szansę spotkać, otrzeć się o największe gwiazdy filmu, teatru i muzyki. Dla tych młodych ludzi, którzy przez długi czas przygotowywali spektakl, ćwiczyli wokal i choreografię, to nobilitacja i - miejmy nadzieję - motywacja do dalszej pracy" - powiedziała PAP Nowakowska.

Zapowiedziała, że przedstawienie "Prawie śluby panieńskie" zostanie pokazane w Międzyzdrojach dwukrotnie - 8 i 9 lipca - w ramach imprez towarzyszących festiwalowi. Jej zdaniem wersja pokazana przez młodych przemyślan trafi "w gusta nawet najbardziej wymagających odbiorów".

"Prawie śluby panieńskie" to współczesna wersja komedii Fredry w formie musicalu. Zachowano jej oryginalny tekst, ale zmieniono język na współczesny. Zmieniono także imiona bohaterów sztuki - aktorzy występują pod swoimi własnymi imionami.

Odtwórcami ról w spektaklu są głównie licealiści wyłonieni w drodze castingu. Sztukę wyreżyserował Marek Rębacz, znany reżyser teatralny i filmowy, twórca Polskiej Sceny Komediowej.

Premiera spektaklu odbyła się 19 czerwca podczas VI Święta Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Olbrzymie zainteresowanie uwspółcześnioną wersją "Ślubów panieńskich" skłoniło twórców do zaprezentowania sztuki na specjalnym pokazie 1 lipca.

Praca nad przedstawieniem zaowocowała powstaniem grupy teatralnej Gumaa, która działa przy centrum Zamek, a opieką artystyczną objął ją Marek Rębacz.

Projekt zgłoszony przez przemyskie centrum Zamek "Fredro po przemysku" zajął w konkursie "Dom z Wyższą Kulturą" trzecie miejsce i zdobył 15 tys. zł nagrody. Konkurs organizowany przez Alior Bank i "Newsweek" jest ogólnopolską akcją, skierowaną do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących społeczność lokalną.

W ramach projektu odbyły się m.in.: spektakl uliczny w wykonaniu aktorów Teatru Fredreum oraz maraton w czytaniu fragmentów dzieł przez znane osobistości miasta.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz