Notowania

wiadomości
28.03.2011 20:02

Przemyśl: Wystawa rekwizytów Fredreum - najstarszego w Europie teatru amatorskiego

Rekwizyty teatralne należące do najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego Fredreum w Przemyślu (Podkarpackie) można od poniedziałku oglądać na wystawie "Wokół teatru - kostiumy, rekwizyty i plakat teatralny", otwartej w Zamku Kazimierzowskim

Podziel się
Dodaj komentarz

Rekwizyty teatralne należące do najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego Fredreum w Przemyślu (Podkarpackie) można od poniedziałku oglądać na wystawie "Wokół teatru - kostiumy, rekwizyty i plakat teatralny", otwartej w Zamku Kazimierzowskim

Prezentowane na ekspozycji przedmioty są związane z osobą i twórczością Aleksandra Fredry. Ekspozycja potrwa do 28 kwietnia.

Wystawa jest jednym z ośmiu wydarzeń kulturalnych projektu "Fredro po przemysku", zgłoszonego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek do konkursu "Dom z Wyższą Kulturą".

Główną atrakcją wystawy są żywe eksponaty, czyli aktorzy Fredreum, przechadzający się po zamku w strojach z epoki i odgrywający sceny z utworów Fredry. Scenki prezentowane są w cyklu pod wspólnym tytułem "Magnetyzm serca". Zwiedzających w progu wita sam Fredro - manekin ubrany w charakterystyczny strój.

Jak poinformowała PAP Renata Nowakowska, dyrektor centrum, wśród licznych eksponatów, "grających" w sztukach Fredry znalazły się m.in. odświętny strój samego autora, pióro i kałamarz, odznaczenia wojskowe. Ponadto można zobaczyć także zdjęcia Fredry, jego bliskich, miejsc związanych z komediopisarzem oraz kserokopie obrazów i wydruków z książek i gazet dokumentujące epokę napoleońską, czyli czasy, w których żył Fredro.

Projekt "Fredro po przemysku" zajął w konkursie "Dom z Wyższą Kulturą" trzecie miejsce i zdobył 15 tys. zł nagrody. Konkurs organizowany przez Alior BankBank i "Newsweek" jest ogólnopolską akcją, skierowaną do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących społeczność lokalną.

W Zamku Kazimierzowskim odbędzie się jeszcze wiele innych wydarzeń kulturalnych, skoncentrowanych wokół twórczości Aleksandra Fredry. Będą to m.in. spektakl uliczny w wykonaniu aktorów Teatru "Fredreum", konkursy na scenkę teatralną, pracę plastyczną, esej, maraton w czytaniu fragmentów dzieł przez znane osobistości miasta oraz wystawienie sztuki "Śluby Panieńskie", w której zagrają mieszkańcy Przemyśla, wyłonieni w drodze castingu. Spektakl zostanie pokazany na scenie plenerowej Zamku Kazimierzowskiego.

"Taki sposób prezentacji dokonań aktorów - amatorów, pozwoli podziwiać pracę współmieszkańców miasta możliwie największej ilości uczestników, ma także na celu podtrzymanie tradycji teatru amatorskiego w mieście i popularyzacji teatru jako dziedziny sztuki w ogóle, podkreślenie, że teatr amatorski to dziedzina sztuki, którą Przemyśl stoi" - zauważyła Nowakowska.

Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry, czyli popularne przemyskie Fredreum istnieje od 142 lat. Jest najstarszym w Europie stałym teatrem amatorskim. Jego siedzibą jest Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Fredreum, jak sama nazwa wskazuje, wystawia głównie sztuki Fredry, choć aktorzy chętnie sięgają także po współczesne komedie, którymi uzupełniają swój główny repertuar. (PAP)

api/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz