Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przemyt papierosów w transporcie... filtrów do papierosów

0
Podziel się

Przemyt papierosów w legalnym transporcie filtrów do papierosów odkryli
celnicy w czasie kontroli ciężarówki w Budzisku, przy granicy polsko-litewskiej. W naczepie było
1,5 mln sztuk papierosów (84 tys. paczek) o czarnorynkowej wartości ponad 650 tys. zł.

bEhHonLp

Przemyt papierosów w legalnym transporcie filtrów do papierosów odkryli celnicy w czasie kontroli ciężarówki w Budzisku, przy granicy polsko-litewskiej. W naczepie było 1,5 mln sztuk papierosów (84 tys. paczek) o czarnorynkowej wartości ponad 650 tys. zł.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, ciężarówka na litewskich numerach rejestracyjnych została wytypowana w nocy do kontroli na drodze krajowej nr 8.

Według dokumentów przewozowych w transporcie miały być filtry do papierosów wiezione do Niemiec oraz drewniane skrzynki na narzędzia dla odbiorcy w województwie lubuskim. Samochód został skierowany do prześwietlenia urządzeniem rtg, następnie - do rewizji.

bEhHonLr

Okazało się, że transport filtrów jest za duży w stosunku do deklaracji. Na sześciu paletach były ukryte papierosy, łącznie 84 tys. paczek. Litewski kierowca został zatrzymany, grozi mu do 5 lat więzienia.

Przemyt papierosów udaremnili też funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Patrol w Augustowie skontrolował busa jadącego z Litwy, w którym - pod skrzynkami na owoce - kierowca przewoził 30,5 tys. paczek papierosów o wartości czarnorynkowej ponad 240 tys. zł.

W województwie podlaskim większość przemytu papierosów, zatrzymywanego przez celników, Straż Graniczną i policję w dużych transportach pochodzi właśnie z kierunku litewskiego, bo grupy przestępcze próbują korzystać z tego, że brak tam odpraw paszportowo-celnych (to wewnętrzna granica UE).

Tylko w 2009 roku, który był u celników rekordowy pod względem wartości zatrzymanego przemytu papierosów, udaremnili oni wwóz do kraju 104 mln sztuk papierosów o wartości 39 mln zł.

bEhHonLx

Od początku tego roku podlascy celnicy zatrzymali już ponad 80 mln sztuk przemycanych papierosów, zaś funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG - blisko 24 mln sztuk. (PAP)

rof/ bno/ bk/

bEhHonLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)